Sú ešte menšie ako najmenšie plienky veľkosti nula, či veľkosti jedna pre novorodencov od 2 do 5 kíl. V obchode ich ani nenájdete. Plienky pre predčasne narodené deti Pampers Preemies boli špeciálne vyvinuté v spolupráci so zdravotnými sestrami z novorodeneckých JIS oddelení.
Pomoc pre predčasne narodené deti
Sú určené pre tie najmenšie a najzranitelnejšie detičky s váhou od 500 do 2 300 gramov a výrobca ich dodáva ako dar do všetkých perinatologických centier na Slovensku.
“Predtým sme strihali vložky, skracovali najmenšie plienky alebo využívali rôzny obväzový materiál ako náhradu,” hovorí pre Ženy v meste Mgr. Ľubica Kaiserová, staničná sestra na Novorodeneckej klinike v Nemocnici sv. Cyrila a Metoda UMB a zároveň prezidentka OZ malíček, ktoré od roku 2011 združuje rodičov predčasne narodených detí.
Od októbra do konca novembra teraz môžete podporiť predčasne narodené bábätká aj vy. Nákupom akýchkoľvek plienok značky Pampers na e-shope alebo v predajni dm drogerie kdekoľvek na Slovensku prispejete na darovanie 1 plienočky Pampers Preemies Protection pre predčasniatka na Slovensku.
Koľko detí sa narodí predčasne
Celosvetovo sa narodí predčasne už každé desiate dieťa. Na Slovensku je štatistika lepšia, a to vďaka starostlivosti gynekológov a neonatológov. Podľa najnovších výskumov sa na Slovensku narodí predčasne každé 13. dieťa ročne, čo predstavuje asi 4 500 detí, ktoré prídu na svet medzi 24. až 36. týždňom.
Pri predčasne narodených detičkách mama nezažije prvý dotyk s dieťaťom hneď po pôrode. Podľa prieskumov má pritom v tomto náročnom období veľký význam práve láskyplný dotyk, ktorý pomáha pri zdravom vývine dieťatka.
„Je vedecky dokázané, že dotyk rodiča a jeho predčasne narodeného dieťaťa má viaceré benefity. Je liekom, ktorý pomáha stabilizovať základné životné funkcie dieťaťa ako srdcovú činnosť či dýchanie, urýchľuje dozrievanie centrálnej sústavy a zlepšuje toleranciu stravy. Pre dieťa znamená dotyk jeho rodiča aj bezpečie, stimuláciu psychomotorického vývoja, vylučujú sa látky znižujúce jeho stresovú záťaž, stabilizuje sa termoregulácia," vysvetľuje Mgr. Ľubica Kaiserová.
"Dotyk sa v prípade predčasniatok vníma aj z pohľadu duševnej starostlivosti a blízkosti, ktoré majú význam práve pri dočasnom odlúčení po predčasnom pôrode, kedy je častokrát ohrozené aj zdravie matky. A v neposlednom rade môžeme vnímať dotyk ako lepšiu budúcnosť, keďže dieťatko vďaka tomu lepšie prospieva a skracuje sa aj doba jeho hospitalizácie,“ dodáva.
Foto - Pampers
Podľa štatistík takmer tretina rodičov predčasne narodených detí považuje výmenu plienky za rovnako dôležitú ako samotný dotyk s bábätkom.
„Význam plienok pre predčasniatka je viacnásobný – kopírujú požiadavky a potreby predčasne narodených detí, z ktorých mnoho nedosahuje po narodení ani 1 kg. Navyše uľahčujú zdravotníckemu personálu opakované úkony s bábätkom, keďže nie sú zaťažení prispôsobovaním iných pomôcok na tento účel a v neposlednom rade, rodičia majú v náročnej životnej situácii aspoň o túto starosť, hľadať na trhu malinké plienky, menej,” dodáva Ľubica Kaiserová.
Predčasne narodené dvojičky Kristíny Tormovej
Ambasádorkou projektu je už niekoľko rokov Kristína Tormová, ktorej prvé dve dcérky – dvojičky Matilda a Ela sa narodili predčasne. Kristína Tormová potvrdzuje, aký dôležitý bol počas prvých ťažkých dní pre jej predčasniatka láskyplný dotyk.
„Môj úplne prvý kontakt s našimi dievkami bol až po vyše 24 hodinách po pôrode. Pri dievčatách v inkubátoroch som sedela v nemocnici celé dni. Na striedačku som pchala ruky do jedného, potom do druhého inkubátora. To bolo prvé dni moje materstvo. A len sledovať, či nezačnú pípať prístroje pri zastavení dýchania, alebo niečo iné…,“ hovorí.
Prvý plnohodnotný dotyk s dcérkami bol pre Kristínu Tormovú najsilnejším zážitkom v jej doterajšom živote.
„Akonáhle sa dalo, približne po troch dňoch (druhú dcérku až po týždni kvôli zdravotným ťažkostiam) nám dievky dali na “klokankovanie”, koža na kožu, trčali z nich kadejaké hadice, vyzerali ako mimozemské korytnačky, lebo nemali takmer žiaden tuk a boli najkrajšie na svete… Toto bola jedna z najsilnejších vecí, aké som v živote zažila. Lebo tak nám bolo dobre. Byť najbližšie, ako sa dá, počúvať vzájomne tlkot srdca….,“ hovorí dnes Kristína Tormová, ktorá má dnes okrem dvojičiek aj trojročného Alana.
Tretie dieťa Tormovej po predčasne narodených
Pripúšťa, že sa tretieho pôrodu veľmi obávala. “Ja som sa toho obávala tak, že som skoro ani Alanka nemala. Ale láska a túžba po veľkej rodine zvíťazili nad strachom. Neviem, ako by som uniesla ďalší predčasný pôrod, ale keďže som vedela, že dôvodom bola “dvojičkovská” komplikácia, nebola som úplne vydesená. Alan sa narodil v 38 týždni plánovanou sekciou a vážil viac, ako jeho sestry dokopy. Bol to úplne iný príbeh. A celé som si to maximálne užila…aj preto, lebo som vedela, že tie samozrejmé veci, ktoré s malým človiečikom zažívame prvé dni, samozrejmosťou byť nemusia. Takže som trojnásobne vďačná,” dodáva Kristína Tormová.
Predčasný pôrod predstavuje závažné riziká, kedy na svet prichádzajú krehké bábätká, ktorú bojujú o svoje zdravie a budúcnosť. Ich štart do života sa veľmi líši od donosených bábätiek a kým sa dostanú do náruče svojich rodičov, musia prejsť dlhú a náročnú cestu v nemocnici. OZ malíček poskytuje podporu rodičov aj prostredníctvom certifikovaného laického rodičovského poradenstva a psychologickej online podpory.