Pred pätnástimi rokmi som v rámci výskumu na Slovensku pracovala na (vtedy i dnes podceňovanej) téme mineralógie prašných spadov v ovzduší a vplyvu prašnosti na zdravie človeka i celkové zloženie klímy. Od prírodných vied som sa však po čase odpútala a naplno sa vrhla na mediálne a rozvojové štúdiá. Potom nasledoval presun na Nový Zéland a materstvo.
Zdá sa však, že austrálske požiare ma dobehli aj tu a profesná zvedavosť mi nedá nevrátiť sa k „prachom“.
Požiare v Austrálii cítia aj na Novom Zélande
Cez víkend silný vietor preniesol ponad Tasmanovo more, dvetisíc kilometrov od zdroja, sadze a dym austrálskych požiarov aj do Stredozeme. Tá stavia svoju ekonomiku na turizme a pýši sa unikátnou faunou i flórou, ale i kvalitou ovzdušia. Uvidíme dokedy. Rozsiahle austrálske požiare totiž môžu mať vplyv aj na vývin počasia a zloženie klímy mimo kontinent. Ich dosah sa už teraz prejavuje práve na Novom Zélande.
Počas víkendu dym a popol zo spálenísk zatienil výhľad a sfarbil ľadovce na Južnom ostrove z bielej na hnedú. Obyvateľstvu Severného ostrova sa zasa v nedeľu poobede naskytol pohľad, akoby vystrihnutý z apokalyptického filmu. Mnohí náladu prirovnali k seriálu Černobyľ. Po 14. hodine sa obloha sfarbila do oranžova a cítiť bolo štipľavý dym po zhorených drevinách. Na pokojnú letnú prechádzku sme mohli zabudnúť. Stojedenásť starších ľudí v rámci Aucklandu vytočilo číslo na zachranárov.
Požiare v austrálskych štátoch Victoria a Nový Južný Wales už zasiahli šesť miliónov hektárov územia. Spaľujú obrovské množstvo biologickej hmoty, čím uvoľňujú do atmosféry značné množstvo oxidu uhličitého. Tento skleníkový plyn je hlavnou príčinou zmeny klímy, ktorú tamojšia vláda popiera. Čím viac plynu sa do vzduchu dostane, tým horšie a rýchlejšie negatívne dosahy zmeny klímy pocítime. A to nielen ľudia z dolnej pologuľe, ale my všetci.
Už teraz požiare vypustili do vzduchu asi tristopäťdesiat miliónov ton oxidu uhličitého. Prečo o tom vlastne píšem. Takéto požiare môžu mať značný negatívny vplyv na naše zdravie, a to aj v miestach ďaleko od ich ohniska. O priamej spojitosti medzi vdychovaným dymom a dýchacími problémami či kardiovaskulárnymi ochoreniami nemožno pochybovať.
V hlavnom meste Canberra, kde sídli aj Veľvyslanectvo SR v Austrálii, dosiahol Index kvality ovzdušia hodnoty nad tritisíc bodov, pričom už dvesto bodov predstavuje ohrozenie ľudského zdravia. Ostatné metropoly na tom nie sú lepšie. Môžete sa pýtať, prečo zrazu trvajú požiare tak dlho, keď boli bežnou súčasťou ekosystému aj v minulosti.
Požiare v Austrálii a ich príčiny
Lebo toto leto je ich priebeh a rozsah iný, viac dramatický. K aktivite pôvodných farmárov, ktorí si po vzore predkov založením lokálneho ohňa snažia zabezpečiť viac úrodnú pôdu, môžu prispieť i ďalšie ľudské aktivity – podpaľačstvo či zle uhasená cigareta. V období extrémnych horúčav, dlhodobého sucha, nedostatku dažďov a nízkej pôdnej vlhkosti však stačí k zbĺknutiu úder blesku a rozpúta sa neuhasiteľné peklo. Väčšina javov, spojených s týmito požiarmi – či tomu chceme uveriť, alebo nie – má súvis s klimatickými zmenami.
Už som spomenula vysokú produkciu oxidu uhličitého. Naviac sa kontinent oteplil o jeden celý stupeň Celzia, čo zákonite vedie k väčšej frekvencii extrémnych teplôt. Teplý vzduch potom stúpa nad svetadiel a bráni prísunu oblačnosti, takže na zem dopadá menej dažďa. Požiare budú takto už iba naberať na sile.
Začarovaný kruh, za ktorý nesieme zodpovednosť my – jednotlivci, jednotlivkyne a ľudia, ktorých volíme vo voľbách, teda parlament. Austrálsky premiér, Scott Morrison, stále zmenu klímy popiera, klimaštrajky chcel v krajine zakázať, aby neškodili baníckemu priemyslu a ešte si dovolí znížiť počty a podporu hasičských zložiek v krajine. Počas najväčších horúčav a stúpajúcich požiarov koncom decembra si odišiel na dovolenku na Havaj a naďalej vynakladá obrovské peniaze na seba-marketing v médiách. Novozélandská premiérka, Jacinda Arndern, je presným opakom. Robí všetko preto, aby jej krajina prispela k znižovaniu emisií a aktívne riešila tému zmeny klímy.
Mimochodom, už ste sa rozhodli, koho budete vo februári voliť na Slovensku? Možno sa stačí pozrieť na programy slovenských politických strán – či a ako sa stavajú k riešeniam zmeny klímy. Veľmi účinná pomôcka.