Predĺženie čakacej lehoty pred interrupciou zo 48 na 96 hodín pri interrupciách, právo na druhú lekársku správu, premenovanie umelého prerušenia tehotenstva na ukončenie tehotenstva, vyšší príspevok pri narodení dieťaťa s ťažkým postihnutím, či nárok na núdzové bývanie pre tehotné ženy.

Poslanci dnes posunuli do druhého čítania novelu zákona o pomoci tehotným ženám, ktorú predložila Anna Záborská (OĽaNO) spolu so skupinou poslancov. Predkladatelia zákona v dôvodovej správe tvrdia, že cieľom je vytvorenie podporných opatrení pre ženu, ktorá zvažuje podanie žiadosti o umelé ukončenie tehotenstva. Mnohé jej návrhy však skomplikujú ženám rozhodnutie ísť na interrupciu. 

"A. Záborská má strážiť slobodu presvedčenia. Tú moju slobodu, a verím že slobodu presvedčenia vačšiny žien, odignorovala a podupala po nej arogantne," napísala v reakcii na hlasovanie europoslankyňa Monika Beňová.

"Nejde už ani tak o samotné sprísňovanie “kritérií” ako skor o víťazstvo ponižovania a ostrakizácie žien za účasti 75 poslankýň a poslancov NR SR. Lebo počet UPT na Slovensku dlhodobo klesá. A slovenské ženy sú dostatočne zodpovedné a uvedomelé nato, aby svoje rozhodnutia robili premyslene," uviedla Beňová.

Záborská navrhuje predĺžiť čakacie lehoty

Najviac ženské organizácie, gynekológovia i niektorí poslanci a poslankyne kritizovali časť, podľa ktorej by sa lehota na rozmyslenie ísť na potrat predĺžila zo 48 na 96 hodín. "Ak nejde o bezprostredné ohrozenie zdravia alebo života ženy, umelé ukončenie tehotenstva sa môže vykonať najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií," píše sa v návrhu.

Poslanci to odôvodňujú tým, že žena si bude môcť pokojne a bez časového tlaku premyslieť rozhodnutie umelo ukončiť tehotenstvo.

„Čo to znamená v praxi? Všetky ženy v akomkoľvek štádiu tehotenstva, teda aj po 12. týždni, ktoré budú podstupovať ukončenie tehotenstva, napríklad z dôvodu úmrtia plodu v maternici, zamĺknutého potratu alebo vážneho poškodenia plodu, budú musieť na vykonanie zákroku povinne čakať štyri dni po odoslaní hlásenia lekárom,“ upozornil podľa Denník N spravodajca návrhu poslanec Peter Cmorej (SaS).

Zamĺknutý potrat a čakacie lehoty

Na túto závažnú zmenu upozornili ešte pred hlasovaním združenie žien Ženské kruhy i poslankyňa Vladimíra Marcinková s tým, že sa dotkne aj žien s tzv. zamĺknutým potratom. Missed abortion alebo zamĺknutý potrat je jednou z foriem spontánneho potratu. Rozdiel oproti bežnému potratu je v tom, že sa u ženy neprejavuje krvácaním a bolesťami podbruška, teda príznakmi vypudzovania potrateného embrya z maternice.

Podľa združenia Ženské kruhy “zamĺknutý potrat, ale aj mnohé iné situácie výnimku bezprostredného ohrozenia zdravia alebo života ženy nespĺňajú, a preto by sa čakacia lehota vzťahovala aj na ne.”

Anna Záborská hovorí naopak o hoaxoch a polopravdách. 

Záborská a nové návrhy

Zaviesť sa má pravidlo, že zariadenie núdzového bývania budú môcť využívať aj tehotné matky po dobu tehotenstva a troch rokov od pôrodu, ak sa o dieťa osobne starajú. Žena, ktorá sa rozhodne pre utajený pôrod, by mala dostávať nemocenské od 21. týždňa tehotenstva. Novela tiež hovorí o tom, že druhý lekársky posudok pred potratom má byť dobrovoľný, nie povinný.

Navrhovaný zákon zároveň zakazuje reklamu na „potrebu alebo dostupnosť" umelého ukončenia tehotenstva a na služby alebo tovary ponúkané na účely výkonu potratov.

Parlament minulý rok v októbri neschválil Záborskej novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa týkala interrupcií. Chýbal jeden hlas, keďže za schválenie návrhu bolo 58 zo 117 prítomných poslancov.