Bola prvou ženou v hodnosti generála, prvou viceprezidentkou Policajného zboru a teraz bude ako prvá žena v histórii políciu viesť - Jana Maškarová nahradila Ľubomíra Soláka, ktorý vo funkcii šéfa Policajného zboru skončil po útoku na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi. Útok, ktorý si vyžiadal dve obete, naznačil mnohé pochybenia systému.

Jana Maškarová - nová šéfka polície

Na tlačovej konferencii vymenovanie Jany Maškarovej oznámil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Nová šéfka polícia na tlačovej besede povedala, že základom činnosti policajného zboru je “byť rozhodný, mať otvorenú komunikáciu s ľuďmi a byť vzorom pre ľudí.”

Jana Maškarová pôsobí v policajnom zbore od 90-tých rokov. Maškarová ukončila v roku 2004 Akadémiu Policajného zboru a začínala ako radová policajtka v uliciach v Bratislave a potom stúpala po rebríčku. Od januára 2011 do decembra 2011 pracovala ako starší vyšetrovateľ špecialista na vtedajšom Úrade boja proti organizovanej kriminalite.

Od januára 2012 do decembra 2013 bola zástupkyňou riaditeľa expozitúry Bratislava Národnej kriminálnej agentúry. Od januára 2014 do februára 2017 túto expozitúru viedla. Od februára 2017 do mája 2018 bola zástupkyňou riaditeľa Národnej kriminálnej agentúry.

Domáce násilie a viac žien v polícii

Bývalý prezident Andrej Kiska ju 28. mája 2019 ako prvú ženu vymenoval do generálskej hodnosti. Od 1. decembra 2023 Maškarová pôsobila ako námestníčka Národného bezpečnostného úradu. O Jane Maškarovej sme písali v roku 2020, keď spolu s bývalou prezidentkou Zuzanou Čaputovou riešili nárast domáceho násilia v časoch pandémie. Diskutovali vtedy s odborníčkami z organizácií pomáhajúcim ženám a deťom zažívajúcim násilie. Maškarová potom predstavila mobilnú aplikáciu Pomáham chrániť na pomoc obetiam domáceho násilia.

Podporuje aj vyššie zastúpenie žien v bezpečnostných zložkách, keďže sama pociťovala ako žena znevýhodnenie. „Absolvovala som niekoľko prijímacích konaní, ale nikdy nás [ženy] nezobrali, hoci som urobila všetky prijímacie pohovory aj telesnú prípravu. Potom, jedného dňa v roku 1995, potrebovali posilniť Bratislavu. Volalo sa to myslím Oddelenie hliadkovej služby. Zobrali naraz 300 policajtov z celého Slovenska a vtedy dostali šancu aj ženy. Bolo nás osem,“ opísala pre Denník N svoje skúsenosti s prijímaním žien do Policajného zboru v 90. rokoch.