Osem z 10 ľudí, ktorí prídu do ambulancie neurológa s opakujúcimi sa bolesťami chrbta, má sedavý spôsob zamestnania. Pri dlhodobom alebo nesprávnom sedení sa niektoré naše svaly skracujú, iné ochabujú a trpia platničky, ktoré pre správnu výživu potrebujú pohyb.

 

Aj toto môže byť z chrbtice

Podľa neurologičky MUDr. Ester Točíkovej, väčšina ľudí pociťuje bolesti v driekovo-krížovej oblasti, ktoré môžu vyžarovať do nôh, ale niekedy aj do brucha a podbruška. Ženy si potom myslia, že majú gynekologické ťažkosti alebo zápal močového systému, no v skutočnosti za ich bolesti môže nesprávne sedenie.

Časté sú aj bolesti v oblasti krčnej chrbtice, pliec a záhlavia, ktoré vyžarujú do hlavy. „Môžete mať závraty, pocit nevoľnosti aj prechodné poruchy videnia a silné bolesti hlavy, ktoré pochádzajú z chrbtice. Ľudia prídu k neurológovi vystrašení a boja sa, že majú nádor na mozgu alebo sklerózu multiplex a pritom to môže byť v podstate banálna záležitosť,“ konštatuje MUDr. Točíková.

No a napokon sú tu ešte bolesti hrudnej chrbtice, ktoré môžu imitovať poruchy srdca či dokonca problémy s dýchaním až astmu.

 

Ilustračné foto - pexels.com

 

V čom tkvie podstata bolesti?

Keď vás z dôvodu nesprávneho alebo dlhodobého sedenia bolí chrbát, bolesť môže vychádzať zo svalov, kĺbov alebo platničiek:

Keď je pri sedení preťažený svalový aparát, bolesť vychádza zo svalov, v podstate môžete mať klasickú svalovicu. „Kedysi sa myslelo, že svalovica je spôsobená nahromadením kyseliny mliečnej vo svaloch, ale nie je to tak. Dnes vieme, že ide o pretrhnutie drobných svalových vlákien. Pri správnej terapii sú svalové vlákna schopné regenerovať, správnym liečebným režimom a posilňovaním svalov si vieme vytvoriť aj silnejšie svalové vlákna,“ hovorí MUDr. Točíková.

Druhá skupina bolestí vychádza z kĺbov. Vždy dva stavce chrbtice sú spojené štyrmi kĺbmi. Na nich môžu vzniknúť degeneratívne zmeny, napríklad rôzne kostné výrastky.

No a napokon sú tu bolesti vychádzajúce z platničiek. „Platnička je ako špongia, ktorá má byť vlhká a pružná. Pri pohybe sa stláča, čím sa vyživuje. Keď sa ale vysuší, môže popraskať a vytečie z nej jadro, ktoré zatlačí na nerv a vznikajú intenzívne bolesti, ktoré často vystreľujú do nôh,“ upozorňuje MUDr. Točíková.

Zdôrazňuje, že akékoľvek bolesti chrbta by sme nemali ignorovať, aby neprešli do chronického štádia. V takom prípade totiž môžeme skončiť na invalidnom dôchodku už ako 45-roční.

Ilustračné foto - pixabay.com

 

 

Päť krokov, ako sa vyhnúť bolestiam chrbta

 

  1. Striedajte statický sed na stoličke s dynamickým sedom na fitlopte.

Pri sedení na fitlopte sme neustálou zmenou ťažiska nútení meniť polohu tela. Takéto sedenie stimuluje hlboké svaly chrbtového korzetu, ktoré pri iných činnostiach dostatočne nezapájame. Pohupovaním na lopte tiež pomáhame platničkám a v neposlednom rade fitlopta podporuje aj správny stereotyp dýchania.

 

  1. Každých 45 minút sa postavte.

Zdá sa vám to často? Fyzioterapeutka Mgr. Helena Škultétyová hovorí, že rozhodne sa treba zo stoličky postaviť skôr, ako už začíname pociťovať bolesť chrbta, ťah či tlak v driekovej oblasti alebo diskomfort. Preto je ideálne postaviť sa po každých 45 minútach, urobiť pár krokov, uvoľniť sa alebo si zacvičiť. V najhoršom prípade seďte bez toho, aby ste sa postavili, maximálne 2 hodiny!

 

  1. Vyhraďte si každý deň 15 minút pre chrbát.

Cvičte jednoduché cviky na chrbát  len 15 minút denne a uvidíte, čo sa stane! Dôležité je ale cvičiť naozaj každý deň. Je to oveľa lepšie, ako keď si zacvičíte dva- či trikrát za týždeň hodinu. Najlepšie cviky vám ukáže fyzioterapeut, nájdete ich však aj na internete.

 

  1. Zamilujte sa do chôdze.

Mnohí ľudia často hľadajú najlepší druh cvičenia či športu na boľavý chrbát a neraz sa sťažujú, že nemajú peniaze na kurzy jogy či pilatesu alebo na ne nemajú čas. Ľahká pomoc – zamilujte si chôdzu. Chôdza je ideálny spôsob pohybu pre zdravý chrbát. Stačí chodiť 30 minút denne avšak so správnym držaním tela a znížite tým bolesti chrbta.

 

  1. Naučte sa správne dýchať.

Pre chrbticu je nesmierne dôležitý silný svalový korzet vrátane brušného svalstva, ale tiež správne dýchanie. Väčšina z nás dýcha do hornej časti hrudníka, čím sa zvyšuje napätie svalstva horných trapézov (lichobežníkový sval). Správne by sme mali používať dolné hrudné dýchanie. Naučíte sa ho tak, že si sadnete na fitloptu (ťažisko tela je v strede lopty, nohy sú mierne rozkročené, lýtka sa nedotýkajú lopty, bedrové kĺby sú o trochu vyššie ako kolená, celá plocha chodidiel je na zemi), okolo spodných rebier si utiahnete šatku, ruky si položíte na stehná a dýchate. Do desiatich minút by ste mali automaticky dýchať správne. Aby sa vám to zafixovalo, treba to cvičiť každý deň. 

 

Prečítajte si aj