Už takmer rok žije väčšina z nás životmi, ktoré sa nijako nepodobajú tým, ktoré sme žili pred koronou, resp. tým, ktoré sme si naplánovali a vysnívali. Čo všetko ovplyvnila pandémia a nedobrovoľné „domáce väzenie“? Niekto si konečne oddýchol a začal sa venovať rodine, iný prišiel o prácu a chýbajú mu nielen istoty a financie, ale aj pravidelné stretnutia s priateľmi, kultúra či športové podujatia, obyčajná káva s kamarátkou alebo slobodné a bezcielne chodenie po shopping parkoch.
Možno tento fenomén poskytol priestor na upevnenie niektorých vzťahov, ale viem určite, že niektoré to „neustáli“. Ja som práve v tomto náročnom čase prežila rozpad viac ako 30-ročného manželstva.
Rozchod a samota
Nie je jednoduché vo veku 50+ ostať zrazu sama, bez muža. Deti sú super a nevymenila by som ich za nič na svete. Ale sú to dospelé a samostatné jednotky a potrebujú ma sporadicky, aj keď máme fantastický vzťah. No je mi jasné, že od nich nemôžem očakávať, že mi nahradia životného partnera.
Môj rozchod s dlhoročným manželom nebol výsledkom neuváženého a emocionálne nezvládnutého chvíľkového zlyhania. Od prvého momentu do finálneho rozchodu to trvalo viac ako jeden a pol roka a keď to konečne príde a vy sa rozhodnete, že to urobíte, máte pocit istého víťazstva a slobody.
A pár dní či týždňov si to aj užívate. Ale potom príde moment, kedy si uvedomíte, že síce je doma čisto a ticho a poriadok... ale smutno.
Faktom je, že nepatrím medzi samotárov, ani za introverta by ma určite nikto neoznačil. A tak som sa začala zamýšľať nad tým, ako a kde mám šancu sa s niekým zoznámiť. Roky som nerandila a v mojom veku sa to už asi ani nerobí, či? A ak áno, tak ako? No a, samozrejme, že korona obmedzuje aj tieto možnosti. Ak sa neplánujem zoznámiť v rade na čakanie na antigénový test, tak zjavne to na koncerte Seala nebude. No ale predsa je doba internetu, tak čo skúsiť niečo tu?
Prečítajte si
Online zoznamky
Bez bližšieho plánu a hľadania som si pozrela na nete aké existujú zoznamky. Nájdete tam referencie na čokoľvek, dokonca na zoznamku pre seniorov, ale to som zavrhla. Prihlásila som sa na Tinder. Ani som si nezaplatila členstvo, len som sa zo zvedavosti pozrela, aký je výber. Počas jedného dňa som dostala viac ako 70 správ od mužov ... cudzincov, keďže som si zadala rádius do 100 km od môjho bydliska v pohraničnej oblasti. Okrem množstva Maďarov a Rakúšanov sa mi ohlásili muži z Francúzska, Nemecka, USA aj ďalekých ostrovov, ktorí ale z rôznych dôvodov aktuálne žili v okolí nášho mesta. Zapáčila sa mi jedna správa od muža, ktorý zareagoval na moju fotografiu veľmi milo a romanticky... no veď čo iné by ma dokázalo „rozpohybovať“, ako chýbajúce romantické objatie....
Takže, aj keď som nemala v pláne sa ísť hneď zoznamovať a mal to byť len prieskum, čo sa pre ženu v mojom veku „ponúka“ na trhu nezadaných partnerov.... na túto správu som zareagovala. A to bol začiatok veľmi zvláštnej a silnej skúsenosti, o ktorú sa chcem s vami podeliť.
S týmto pánom sme si vymenili pár milých zdvorilostných správ, po ktorých ma požiadal, aby sme prešli do WhatsApp-ovej komunikácie, lebo vraj na Tinder chodí len sporadicky. Súhlasila som. Od toho momentu sa mi zmenil život na jednu krásnu jazdu v kráľovskom kočiari .. bol to síce virtuálny kočiar, ale aj tak som si pripadala ako „jediná na svete“. Nepatrím medzi naivné a prostoduché ženy a tiež už mám niečo za sebou, takže prvé dni a týždne som sa viac bavila ako reagovala na vyznania, správy a romantické návrhy. Ale možno to poznáte, aj keď sa vám nechce veriť, že môžete mať také „šťastie“, a krátko po vašom náročnom rozchode sa vám podarí spoznať iného muža, ktorý by vám vyhovoval.. nechcete sa vám vrátiť nohami na zem. Páči sa vám to. A tiež si hovoríte, kedy zas budete mať takú šancu. A tak sa necháte viesť prúdom. Každé ráno nájdete nádherné správy o tom, ako ste obohatili jeho život tým, že existujete a že ďakuje Bohu za to, že mal také šťastie, že vás našiel, že sa mu to nikdy v živote nestalo, bla-bla-bla...
Emotívny príbeh neznámeho muža
Trochu vám ho predstavím. Asi som nespomenula, že je to cudzinec. Hovorme mu Adam a je +/- v mojom veku. Pôvodne narodený v Holandsku. Jeho otec už nežije, zomrel na rakovinu, keď bol ešte chlapec. Mama odišla do USA, on časť detstva prežil v Škótsku u tety, ktorá ho vychovala. Neskôr sa vrátil k mame do USA. Vyštudoval Texaskú univerzitu, pracoval v Austrálii. Po návrate do USA sa oženil a 20 rokov žil v krásnom manželstve, než jeho manželka zomrela na leukémiu. Majú spolu dve dcéry, 22 a 29-ročné. A už má aj dvoch vnukov. Ku všetkému mi, samozrejme, poslal fotky – svoje, svojich dcér aj vnúčat. Dokonca aj svojho psa, s ktorým po druhom rozvode a odsťahovaní sa z USA žije pár kilometrov od Viedne.
Takmer mesiac sme si dopisovali, teda písal hlavne on – každé ráno, niekedy cez deň, ale vždy večer... a takmer každý večer aj telefonoval. Bolo to príjemné, aj keď som vnútorne cítila, že to je veľmi divné a nereálne. Nemôžem predsa mať vzťah k niekomu, koho som nevidela osobne. A tak sme sa dohodli, že sa stretneme. Stanovili sme si termín. Veľmi sa na to tešil... a ja tiež. Aj keď nervozita a neistota tiež urobili svoje. Večer pred termínom stretnutia mi zavolal veľmi smutný a zdrvený, že nemôže prísť, lebo získal veľký kontrakt na projekte za takmer 4 mil. dolárov na najväčšej nemeckej ropnej plošine vo Wadden Sea. Vyzeralo to veľmi vierohodne, nakoľko mi ten kontrakt aj poslal, aby deklaroval, že skutočne nemôže prísť. Celý projekt bol nastavený na 4 mesiace v štyroch periódach. Tri týždne na plošine a dva týždne na pevnine. A tak sme pokračovali v našej každodennej komunikácii aj z ropnej plošiny. Nie je tu priestor na to, aby som opísala, o čom všetkom sme sa rozprávali, ale každým dňom som si viac želala toho muža poznať osobne.
Chcete si pravidelne čítať blogy priamo vo svojom e-maily bez reklamy?
Žiadne intímnosti
Možno niekoho z vás napadlo, či naša komunikácia prešla aj do intímností. Nie, nič také sa nedialo. Ja som to hneď na začiatku naznačila, že toto nie je nič, čo by som chcela preberať na internete a on to akceptoval. Dá sa povedať, že bol nečakane empatický a silno vnímal moje požiadavky, očakávania aj predstavy. Pripadalo mi neskutočné, že taký muž môže existovať – akoby bol vyskladaný zo šiestich normálnych mužov a prípadne líznutý aspoň jednou ženou... inak som si to nevedela vysvetliť. Vysvetľovala som si to tým, že je to cudzinec. Neviem prečo, ale dlho som mala predstavu, že cudzinci (záleží ale od krajiny) si dokážu viac vážiť ženy ako slovenskí muži (bez urážky a česť výnimkám).
Pomaly sa blížil termín ukončenia prvej etapy jeho práce na projekte, keď sa objavili nejaké problémy s pumpou a tým pádom sa spomalil celý projekt. Potreboval sa spojiť s veľkou nadnárodnou spoločnosťou a požiadať ich o servis. Keďže na plošine bol problém s pripojením na internet, požiadal ma, či by som nemohla poslať email v jeho mene na danú spoločnosť. Nevidela som v tom problém, a tak som to urobila. Počas jedného dňa prišla odpoveď s faktúrou za konzultácie a servisné služby, ktorú bolo treba obratom zaplatiť. Vzhľadom k problémom s internetom mi Adam napísal, či ma môže o niečo požiadať a či mu verím a pod.
Faktúra na sumu 7500 eur
A tu sa môj doteraz málo svetielkujúci alarm rozsvietil na plné obrátky a spomenula som si na rôzne články a prípady, kedy cudzí muži vytiahli zo žien peniaze za účelom pomoci alebo pôžičky a viac ich nevideli.... ani peniaze, ani mužov. A tak som sa spýtala, ako mu môžem pomôcť. Prekvapilo ma (aj keď som to očakávala), že nechce peniaze odo mňa, ale chcel ma navigovať na jeho účet, aby som z neho uhradila predmetnú faktúru na sumu 7 500 eur. Napriek tomu, že nešlo o moje peniaze, odmietla som túto transakciu previesť. Nepripadalo mi vhodné disponovať peniazmi cudzieho človeka. Veľmi sa mu to nepáčilo. Volal mi a presviedčal ma, ako potrebuje moju pomoc a bezo mňa to nezvládne. A to bol asi najsilnejší moment, kedy som cítila, že toto nebude v poriadku. Aj keď sme boli v neustálom kontakte dva mesiace, stále sme boli len cudzí ľudia a o dôvere sa v takomto vzťahu nedá hovoriť. Tá sa buduje predsa úplne inak.
No a to bol signál, že by bolo dobré si Adama trochu preveriť. Nie, že by som to neurobila hneď na začiatku, ale veľmi som nepochodila. Na FB som ho nenašla, ani iné sociálne siete nepoznali jeho ani nikoho z jeho detí. Keď som sa na to pýtala, tvrdil že FB neuznáva a na LinkedIn-e bol, ale vraj mu hackli účet a odvtedy tam nie je.
Ale teraz som mala silný pocit, že potrebujem viac ako len každodenné písmenka a príjemný hlas. A tak som rozhodila siete a poprosila pár ľudí o pomoc. U nás, aj za veľkou mlákou.
Romantickí podvodníci - male-scammers
Po dvoch mesiacoch milého a romantického virtuálneho vzťahu prišlo nemilé, ba až šokujúce vytriezvenie. V americkom registri firiem jeho spoločnosť neexistuje. Adresa jeho firmy je na ulici v Buffalo so starými rozpadnutými súkromnými domami. Ale to čo bolo najdesivejšie, že sa nám ho podarilo nájsť na jednej stránke, ktorá odhaľuje internetových romantických podvodníkov, v angličtine sa im hovorí „male-scammers“ (pochopiteľne existujú aj female-scammers, t.j. ženy podvodníčky).
A čo je ich cieľom? Ako to funguje? Prečo to robia?
Podelím sa o to, čo sa mi podarilo za pár týždňov zistiť.
História prvých podvodníkov sa traduje ku koncu 19.storočia. Lokalita – prevažne Nigéria. Prvé podvody boli realizované ručne písanými listami bohatým rodinám. Žiadali o finančnú pomoc za účelom dostať rodinného príslušníka z väzenia. Zaväzovali sa sľubom, že po návrate daného člena rodiny, ktorý má prístup na účty im peniaze budú vrátené. Čo myslíte, ako to dopadlo?
Modernejšie listy sa objavujú niekedy v roku 1980 (opäť z Nigérie) – podvody boli rôzne, aj účel, na ktoré potrebovali podvodníci financie, aj príbehy boli premyslenejšie. Nebolo vôbec výnimkou písať v mene riaditeľa nigérijskej štátnej rafinérie, nigérijského princa, či ex-ministra alebo politického väzňa.
Spoločným menovateľom bol prísľub veľkého balíka peňazí. V danom čase išlo hlavne o získanie a zneužitie osobných údajov, bankových prístupov alebo úhradu drahých zahraničných telefonátov..
Neskôr sa podvody začali týkať rodinných potrieb, napr. hľadanie opatrovateliek detí. Zameriavali sa na ženy z Filipín a Brazílie. Z dôvodu zabezpečenia všetkých potrebných povolení potrebovali osobné údaje a doklady, ktoré boli v konečnom dôsledku zneužité. Alebo za účelom zabezpečenia leteniek mali dotyčné dámy poslať peniaze na letenky, ktoré nikdy nedorazili.
Keďže prvotný zámer dostať sa k bankovým účtom a rýchlo získať peniaze sa časom ukázal ako málo efektívny, jednak z dôvodu väčšieho zabezpečenia účtov a aj z dôvodu zvýšenej opatrnosti „obetí“, začali sa podvodníci orientovať na dlhodobejšie vzťahy. Z hľadiska času to bolo síce náročnejšie, ale na druhej strane získanie peňazí bolo jednoduchšie a z právneho hľadiska dobrovoľne zaslané, takže ťažšie postihnuteľné.
Takto sa rozšírili tzv. ROMANTICKÍ PODVODNÍCI (male-scammers)
Cieľ: osamotené alebo staršie ženy
Niekedy v roku 2000 sa vytvorila skupina podvodníkov nazývaná „Yahoo Boys“ – internetoví podvodníci veľkého kalibru. V žiadnom prípade nejde o prácu samotára. V súčasnosti ide skôr o prepracovanú a dobre organizovanú sieť podobnú mafii. Všetci žijú v jednom dome so silnými internetovým pripojením. Desiatky podvodníkov, v ich ponímaní „obchodníkov“, majú rozdelené role na získanie a oklamanie obetí, podľa nich „klientov“.
Prvá línia podvodníkov (nováčikov v biznise) robí „špinavú“ a monotónnu prácu – vytvárajú profily na rôznych sociálnych sieťach a zoznamovacích stránkach.
Druhú úroveň vytvárajú skúsenejší kolegovia, ktorí začínajú komunikáciu s „klientkou/klientom“ a vytvárajú si „vzťah“. Obyčajne sa jednej obeti venujú minimálne dvaja „obchodníci“.
Aby bolo všetko dokonalé a podvod vytvoril ilúziu dôveryhodnosti, je nutné mať celý tím odborníkov – falšovateľov dokumentov, pasov, pečiatok a fotografií, smerovačov medzinárodných hovorov, pracovníkov bankových účtov, technických odborníkov ako aj plynulých hovorcov.
Romantickí podvodníci sa zameriavajú na osamotené ženy, ženy v strednom alebo staršom veku. Najlepšie sú pre nich ženy v ťažkej životnej situácii, po rozvode alebo inej strate partnera, a s deťmi. Zaručuje im to „ľahší“ a emotívne ovplyvniteľnejší úlovok. Podvodníci s nimi ľahko nadviažu kontakt a správne prepracovanými otázkami rýchlo nastavia smerovanie potenciálneho vzťahu.
Finálnym cieľom je získať od danej dámy peniaze. Tento virtuálny vzťah trvá v priemere od troch do šiestich mesiacov, ale nie sú výnimočné prípady, kedy si podvodníci písali a volali so svojimi obeťami aj viac ako rok. Začína sa to bežným zoznámením na medzinárodnej zoznamke. Následne podvodníci presvedčia svoju obeť, aby začali komunikovať mailom, prostredníctvom WhatsAppu či iným komunikačným kanálom. Za pár dní si volajú pomocou telefónu Techno, ktorý má hlasový menič. Na každú obeť sú vyčlenení dvaja a viacerí „obchodníci“, ktorí venujú všetku pozornosť na vytvorenie dôveryhodného príbehu virtuálneho partnera vrátane histórie, štúdia, práce,bývalých manželstiev, detí a vnúčat, fotografií z dovoleniek a v neposlednom rade aj vytváranie plánovanej budúcnosti s aktuálnou klientkou.
Foto - male-scammers.com
Profesionálna sieť podvodníkov
Aké sú dôvody podvodného získania peňazí?
Záleží to od vytvoreného príbehu a úrovne dôvery s danou opustenou dámou. Niekedy ide o drobné sumy, ktoré sa ale opakujú alebo stupňujú. Inokedy ide o vyššiu sumu za účelom vyriešenia závažného problému. Účelom poskytnutia peňazí môže byť hotovosť na rezerváciu lietadla, lístka na autobus, prenájmu vozidla, objednania hotelovej izby alebo iného „spoločného“ ubytovania v prípade „plánovaného“ stretnutia. V iných prípadoch podvodníci navodia situáciu neoprávneného uväznenia a potreby vyplatenia kaucie alebo úplatku skorumpovaným miestnym úradníkom. Ďalším dôvodom sú úhrady liečebných nákladov v dôsledku choroby alebo nečakaného úrazu. V tých najvážnejších prípadoch sa dokonca stáva, že dotyčná dáma tak podľahne milostnému virtuálnemu vzťahu, že dokáže vycestovať za svojou láskou za účelom svadby a spoločnej budúcnosti a na mieste „určenia“ je okamžite uväznená a držaná v zajatí celé mesiace či roky. Jej vyslobodenie je vyvážené sumou „výkupného“ od rodinných príslušníkov.
Podvodníci v Nigérii a po novom už aj v Ghane sa učia vzájomne od seba, a zároveň ich trénujú samotné „obete“. Skôr, či neskôr natrafia na klientku, ktorá nie je až taká naivná a podarí sa jej odhaliť niektorý nepremyslený krok podvodníka. Táto ich chyba sa však opakovať nebude. Je automaticky zapísaná do Yahoo Boys prepracovaného a mnoho rokov vytváraného manuálu. Ten obsahuje triky, ako postupovať v jednotlivých situáciách a ako sa zblížiť s „klientkou“, vyhodnocuje jej reakcie, analyzuje signály aj slová, a rovnako uvádza „exit mode“ v prípade, že sa s danou obeťou nepostupuje podľa plánu a neoplatí sa budovať vzťah ďalej.
Ak je vám niečo z toho povedomé a prežila ste to, viem veľmi dobre ako sa cítite. Je to pocit hanby a poníženia? A je vám trápne o tom hovoriť, lebo si pripadáte ako naivná hlupaňa? Áno... aj ja sa tak cítim. Ale treba si uvedomiť, že proti nám stála silná profesionálna a emocionálne chladná skupina podvodníkov z úplne iného sveta. Ich jediným cieľom bolo oklamať obeť a ak sa im to nepodarilo do maximálnej miery, utrpelo naše ego, ale to prežijeme. Veď čo nás nezabije, to nás posilní. Hlavne, že sa nestalo nič horšie.
To, že ide o skutočných podvodníkov na najvyššej úrovni dokazuje aj fakt, že sa tomuto „odvetviu“ hovorí „Nigérijský podvod 419“ a to z dôvodu, že časť nigérijského trestného zákona pod týmto číslom sa zaoberá podvodmi a obvineniami v on-line svete.
A tie, ktoré ste to neprežili na vlastnej koži a ani ste o tom nepočuli, nie je dôvod sa nám vysmievať, lebo nikdy neviete, čo sa môže stať vám.
Tu sú varovné signály
Rada by som pomohla iným ženám, ktorým sa niečo podobné deje alebo by sa mohlo stať. Ponúkam pár signálov, ktoré by vás mohli varovať včas:
-
podvodníci sú väčšinou americkí vojaci z Iraku, Afganistanu a pod.- toto povolanie v ženách ľahko vyvolá súcit a motiváciu pomôcť;
-
druhou skupinou sú pracovníci na ropných vežiach – je to veľmi nepreskúmaná oblasť, v ktorej sa málokto vyzná a v obetiach ľahko vyvolá predstavu ťažkej práce a vidinu šikovného, silného a finančne nezávislého partnera;
-
prvé otázky na zoznamke sa týkajú bežných vecí týkajúcich sa vášho stavu (rozvedená a vdova majú prednosť) a počtu detí;
-
on je väčšinou rozvedený a ešte lepšie vdovec;
-
má dve – tri deti, takmer dospelé a žijú v prevažne v USA a má s nimi veľmi dobrý vzťah;
-
všetko, čo tvrdí je schopný dokázať fotografiami;
-
o prehnaných prejavoch záujmu o vašu osobu nemusím ani hovoriť;
-
podvodník veľmi rýchlo navrhne komunikačný kanál prostredníctvom súkromného mailu alebo WhastApp-u;
-
komunikácia sa stupňuje – z občasnej na každodennú (v mojom prípade rannú aj večernú)
-
písomnú aktivitu postupne dopĺňajú telefonáty (pochopiteľne, veľmi srdcervúce a romantické);
-
témy, ktoré spolu preberáte sa viažu nielen na minulosť a vzájomné poznanie, ale aj na plánovanie „ružovej“ a hlavne spoločnej budúcnosti;
-
skôr či neskôr sa vyskytnú na strane „zaľúbeného partnera“ nejaké problémy – technické, pracovné, finančné, rodinné – čokoľvek, čo je blízke vášmu životnému štýlu a kde budete náchylná pomôcť;
-
ak je šikovný, spočiatku poskytne silné dôkazy o jeho tvrdeniach (zmluvy, kópie dokladov, fotky a pod.);
-
následne podľa naliehavosti vymyslenej situácie vás začne „vťahovať“ do riešenia jeho situácie;
-
finálne to vedie k finančnej pomoci;
Ak ste sa dostali do situácie, že už na zoznamke ste (určite vás nechcem od toho odrádzať), a máte pochybnosť o vašom virtuálnom zahraničnom partnerovi, skúste si overiť jeho fotku na cez niektorý identifikátor fotiek, napr. reverse image search, alebo sa pozrite, či ho nenájdete na stránke: https://www.male-scammers.com
Držím palce v bezproblémovom hľadaní partnera.