Každý rok máme na Slovensku priemerne 550 nových prípadov rakoviny krčka maternice. Až 200 žien z nich na toto ochorenie zomrie, hoci rakovina krčka maternice je jediný zhubný nádor, proti ktorému sa dá účinne brániť očkovaním. Smutné čísla môže zmeniť najnovšie rozhodnutie ministerstva zdravotníctva o bezplatnom očkovaní.
Očkovanie proti HPV vírusu bude bezplatné
Minister Vladimír Lengvarský oznámil, že od mája tohto roka bude zo zdravotného poistenia hradená 9-valentná vakcína proti HVP vírusu (angl. human papillomavirus) pre deti v 13. roku života. V súčasnosti hradí zdravotná poisťovňa iba časť sumy za dávku vakcíny.
"Som rád, že sme sa dostali medzi krajiny, ktoré túto liečbu poskytujú zdarma. Vieme, že toto očkovanie chráni pred drvivou väčšinou prípadov rakoviny krčka maternice,” dodal k novému opatreniu.
Bezplatná vakcinácia sa po novom bude vzťahovať na dievčatá a chlapcov po dovŕšení 12 rokov (do 12 rokov a 364 dní).
Na Slovensku sú v súčasnosti kategorizované dve vakcíny, dvojvalentná a deväťvalentná vakcína. Dvojvalentná vakcína, ktorá obsahuje 2 typy ľudského papilomavírusu, je pre 12-ročné deti plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Od mája 2022 bude plne hradená nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu.
Rakovinu krčka maternice spôsobuje HPV vírus
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je HPV vírus až vo vyše 95 percentách prípadov dôvodom vzniku rakoviny krčka maternice. Ide o štvrtú najrozšírenejšiu formu rakoviny postihujúcu ženy, na ktorú v roku 2020 ochorelo vyše 600 tisíc žien, z čoho 342 000 chorobe podľahlo.
Ľudský papilomavírus však nepostihuje iba ženy. Podľa edukačnej a diskusnej platformy HPV College sa genitálne HPV infekcie vyskytujú najmenej u 50 percent mužov ešte pred dosiahnutím 50. roku života. Navyše sa muži v rovnakej miere podieľajú na šírení vírusu. V mužskom tele môže vírus eskalovať do rakoviny penisu či análneho otvoru.
Nie každá žena či každý muž nakazený HPV vírusom po ňom bude mať trvalejšie následky. Väčšina ľudí ho prekoná bez toho, aby im tento vírus bol vôbec diagnostikovaný. Avšak ako pri každom vírusovom ochorení, aj tu platí, že nevieme, koho vírus zasiahne najsilnejšie. Veľa ľudí sa HPV vírusom nakazí už pri prvom sexuálnom styku, no nemusí to tak byť vždy.
Ľudský papilomavírus je veľmi rozšírený a nie je teda garancia, že sa ním nenakazíte neskôr počas vášho života. HPV vírus sa totiž prenáša nielen pri sexuálnom styku, ale aj pri kontaktoch kože s pohlavnými orgánmi.
Mýty o HVP
Kondóm, bohužiaľ, neslúži pri tejto pohlavne prenosnej chorobe ako dostatočná ochrana. Aj preto sa HPV vírus považuje za najčastejšiu sexuálne prenosnú infekciu. Práve očkovanie slúži ako spoľahlivá ochrana proti nákaze.
V súčasnosti sú na trhu štyri vakcíny schválené WHO, z ktorých sa na Slovensku používajú dve. Dospelí ľudia sa očkujú tromi dávkami, no deťom stačia dve, keďže je ich imunitná reakcia rýchlejšia a efektívnejšia.
Mnohí ľudia však s očkovaním váhajú. Či kvôli tomu, že o samotnom ochorení/vakcíne nevedia, alebo ich odrádzajú samotné doktorky a doktori, na ktorých sa obrátia. Stretávajú sa s argumentom, že ak už pohlavný styk mali, vakcína im nepomôže. Preto sa môžete niekedy stretnúť aj s pomenovaním, že ide o vakcínu pre panny či panicov. Nie je to však pravda. Aj toto tvrdenie patrí k mnohým mýtom o víruse HPV.
Samozrejme, veková hranica určená na aplikovanie bezplatnej vakcíny vychádza z tejto logiky. Najefektívnejšie pôsobí je, ak sa pacient či pacientka očkuje ešte pred začatím sexuálneho života. Neznamená to však, že dospelí ľudia by mali s vakcináciou váhať. Potvrdila to pre Ženy v meste aj Hana Trková z edukačnej platformy HPV College na Slovensku.
Očkovanie proti HPV komplikuje cena
S HPV vírusom bojovala aj Mariana, ktorá sa s nami podelila o svoj príbeh. Pred pár rokmi, keď mala 33, jej po zlých výsledkoch z cytológie odobrali vzorku z krčka maternice a bol jej diagnostikovaný HPV vírus.
,,Podstúpila som konizáciu (odstránenie prednádorových zmien na krčku maternice, pozn. red.) a hneď po nej mi bolo odporúčané očkovanie. Teraz chodievam pravidelne každý polrok na kontrolu a doktorka sa vyjadrila, že mám skvelé výsledky aj vďaka očkovaniu,’’ opisuje Mariana svoju skúsenosť.
,,Dnes to beriem ako jednu z najlepších vecí, ktorú som mohla pre seba urobiť’ dodáva.
Okrem nedostatočnej informovanosti za nízku zaočkovanosť proti HPV vírusu na Slovensku môže aj relatívne vysoká cena vakcíny v dospelom veku - tri dávky stoja okolo 500 eur. Tú si už musia pacienti a pacientky hradiť sami. Aj Mariana mala s jej uhradím problém, no vďaka maminej finančnej pomoci ju dokázala zaplatiť.
Avšak to, že vakcinácia funguje, môžeme vidieť v iných krajinách. Austrália má dlhodobo veľmi dobré výsledky zo štatistických údajov súvisiacich s HPV vírusom či rakovinou krčka maternice. Choroba v krajine už takmer úplne vymizla. Percento zaočkovanosti proti ľudskému papilomavírusu je v Austrálii naozaj vysoké, podľa iniciatívy Nie rakovine dosahuje u dievčat až 86 percent a u chlapcov 81 percent.