BRATISLAVA. V detských srdiečkach, menších ako vajíčko a o kúsok väčších ako vlašský orech, sa vyzná ako málokto. Ako jediný vychováva na Slovensku detských kardiochirurgov, ktorí sa ich môžu dotknúť a dať tak  druhú šancu chorým deťom. Ročne spolu so svojim tímom zachráni približne 350 detí, ktoré by inak doma s rodinou nevyrástli. Podmienky na prácu však primár oddelenia detskej kardiochirurgie Matej Nosáľ nemá také, aké by potreboval.

„Prial by som si, aby u nás konečne začalo fungovať zdravotníctvo. Aby zdravotné poisťovne za výkony platili toľko, koľko reálne stoja. Tak by sme mali aj na nové vybavenie. Napríklad, my by sme nemuseli operovať pri pokazenej klimatizácii, či na požičanom stole z roku 1993, ktorý nie je vhodný ani pre deti a ešte sa aj kazí. Už dávno mal byť na smetisku. Pritom 70 percent našich operácii sú bábätká do jedného roku!,“ hovorí obkolesení malými pacientmi, s ktorými sa dvakrát do roka stretáva aj osobne. Vždy na Mikuláša a na deň detí.

 

 

Lekári zo zahraničia

Minulý rok chýbali jeho špecializovanému tímu urgentne dvaja lekári a on musel operácie odkladať.  Pri psychicky náročnej práci nevydrží pracovať hocikto. Sú aj takí, čo to vzdali skôr, ako sa vôbec dotkli malého pacienta. Tento rok má už primár personálnu krízu zažehnanú. Prijal dvoch mladých doktorov z Grécka a z Palestíny. Nie sú to prví zahraniční lekári v tíme.

„Pre niekoho to môže byť zaujímavé, že sme vlastne medzinárodný tím, ale pre naše oddelenie je to bežné. Vždy u nás pracovali a aj pracujú medici alebo skončení lekári zo zahraničia. Máme lekára z Jemenu, mali sme aj z Nigérie. Noví kolegovia sa ukázali na chirurgiu veľmi šikovní a hlavne vidieť, ako sa sami chcú posúvať. Obohatili náš tím. Snáď nepoľavia a čoskoro budú plnohodnotnými členmi tímu,“ verí im ich šéf oddelenia.

U chirurgov národnosť nerozlišuje. „Je úplne jedno, či príde za nami Slovák alebo niekto zo zahraničia. Rozdiel v tom nerobím. Dôležité je pre mňa to, akým spôsobom  sú zapálení pre detskú kardiochirurgiu a akí sú aktívni. Chcem poznať tých budúcich detských kardiochirurgov ešte predtým, ako  k nám nastúpia. Vyžaduje si to roky, kým sa z nich raz stanú  plnohodnotní kardiochirurgovia.  Chce to aj určitú vytrvalosť a  psychickú stabilitu. Potrebujeme pri tejto náročnej práci istý typ človeka, istý charakter a to je pre mňa mimoriadne dôležité a podstatné,“ vysvetľuje medzinárodne rešpektovaný detský kardiochirurg.

 

 

3D monitoring

Matej Nosáľ už roky upozorňuje aj na problém diagnostiky detských srdiečok 3D monitoringu. Na Slovensku už nie problém sa na toto vyšetrenie dostať, ale správne diagnostikovať. Nie všetci lekári 3D ultrazvuky totiž vedia vyhodnotiť správne. Primár Matej Nosáľ na to upozorňuje už roky.

„Ak sa to zlepšilo, tak naozaj veľmi pomaly. Nemáme presne štatistické údaje. Ale je pravdou, že čoraz viac rodičov k nám prichádza na konzultácie. Naozaj to robíme radi. Dobrovoľne a kedykoľvek vo voľnom čase. Je to určite lepšie, keď rodičia vedia do čoho idú, aké bábätko čakajú, ako keď sa musia v šoku rýchlo rozhodnúť, ukončiť či neukončiť tehotenstvo.“

Zopár pokusov, operovať dieťatku srdiečko ešte v brušku matky urobili v Spojených štátoch.

 

 

„Výsledky však nie sú stále jednoznačné. Takže, žiaľ alebo našťastie, to stále ostáva na detských kardiochiorurgoch,“ vysvetľuje s tým, že takých operácií je ešte veľmi málo. „Dokonalo tam musí spolupracovať celý tím, od vyškolených sestier,  gynekológov až po pediatrov. Je to naozaj obrovsky náročný zákrok. Samotné tie kardiochirurgické výkony sú však pomerne jednoduché. Dokonca neporovnateľne jednoduchšie s tými, ktoré robíme my po narodení bábätok s vrodenou srdcovou chybou,“ hovorí Matej Nosáľ. Zatiaľ si nevie predstaviť, že by sa také operácie robili na Slovensku, pretože chýb ešte v prenatálnom štádiu je veľmi málo na to, aby dali dokopy taký náročný a špecifický program.

Viac ich tak zamestnávajú každodenné problémy. „Na našom oddelení detskej kardiochirurgie máme veľmi dobrú tradíciu a úroveň odbornosti. Takže jediné, s čím bojujeme, sú iba naozaj zlé podmienky. Toto by som si veľmi prial, aby sa zmenilo. Veľmi,“ dodáva uznávaný primár Matej Nosáľ.

 

 

Prečítajte si aj Na deň detí prišlo aj prvé 3D bábätko na svete. Malá Hanka