Slováci sú podľa najnovších štatistík druhou najpočetnejšou skupinou turistov v Česku, hneď po Nemcoch. Druhé miesto si držia už od roku 2015, ale ich počet stále rastie - za rok 2018 to bolo takmer trištvrte milióna návštevníkov zo Slovenska. Čím je pre nich Česko také príťažlivé?   

“V prvom rade si myslím, že stále sa zvyšujúci počet slovenských turistov v Česku je najlepším dôkazom perfektných vzťahov medzi našimi dvoma národmi, nikto predsa nebude svoj voľný čas tráviť tam, kde sa necíti dobre, nie? (smiech). Česko láka predovšetkým svojimi upravenými historickými mestami, opravenými zámkami, hradmi alebo technickými pamiatkami. Na moravských a českých zámkoch návštevníci zo Slovenska často obdivujú bohatý mobiliár, ten je na slovenských pamiatkach skôr výnimkou, alebo reštituované šľachtické sídla, ktoré sú otvorené pre verejnosť. Stálicou, čo sa týka záujmu, sú UNESCO pamiatky, ku ktorým tento rok pribudli ďalšie dve a Česko sa tak pýši už celkovo štrnástimi položkami na hmotnom zozname svetového dedičstva.

Aktívne ladených návštevníkov priťahujú stovky kilometrov cyklochodníkov, napr. na južnej Morave sú populárne tie, ktoré vedú vinárskymi oblasťami. Veľmi vychytené sú tzv. chodníky v korunách stromov alebo tiež chodníky v oblakoch. Najbližšia k slovenskej hranici je asi najmladšia z nich – Stezka Valaška neďaleko Rožnova pod Radhoštěm, ktorá mala premiéru v januári tohto roka a už ju navštívili desaťtisíce Slovákov. Lákajú aj zoologické záhrady, hudobné festivaly, aquaparky, hory, kúpele, gastronómia – ozaj si v Čechách vyberie každý podľa svojho gusta aj finančných možností.”

 

Známa pražská kaviareň Café Savoy s prvorepublikovou kaviarenskou atmosférou. Foto - CzechTourism

 

Stále dominuje Praha, ale pribudli aj iné miesta, ktoré Slováci radi a opakovane navštevujú? 

“Praha celkom zaslúžene bola, je a bude lákadlom turistov z celého sveta, avšak čo sa týka slovenských návštevníkov, mimo Prahu ich mieri viac ako polovica z nich. Dalo by sa povedať, že „slovenská“ je celá Morava – Slováci sú prví spomedzi zahraničných turistov na južnej, strednej, východnej aj severnej Morave, čo má svoju logiku, sú to z veľkej väčšiny prihraničné, susedné regióny. Na popularite ale jednoznačne získavajú medzi Slovákmi východné Čechy – objavujú tam bohatstvo zámkov, krásnu prírodu a relatívny pokoj, veľa ich chodí do južných Čiech alebo do skalných miest, napríklad Českého Švajčiarska, ktoré leží v Ústeckom kraji.”

 

 

Menia sa nároky slovenských turistov na pobyt v Česku?

“Nároky návštevníkov obecne, Slovákov nevynímajúc, logicky stúpajú, čo je dobre, lebo to ženie dopredu aj poskytovateľov služieb. Úroveň ubytovania, rozsah doplnkových služieb alebo kvalita jedla a obsluhy sa veľmi rýchlo menia k lepšiemu. Slabinou v niektorých regiónoch je ich dostupnosť, ak sa chceme vybrať hromadnou dopravou a kvalita cestnej siete rovnako nie je všade optimálna. Na druhú stranu, aj kľukaté cestičky malebnou krajinou majú svoje čaro, stačí si spomenúť na českú filmovú klasiku Vesničko má středisková a jazdy Rudolfa Hrušínského jeho škodovkou. Ale pozor, kochať sa môže len posádka auta, šofér nie, inak by dopadli práve ako doktor Skružný vo filme.”

 

Olomouc.  Foto - archív ZVM

 

Aký je typický pobyt Slováka v Česku - kde, na koľko dní, čo si pozrie?

“Pri cestách do Českej republiky prevažujú predĺžené víkendy, preto najtypickejšia dĺžka pobytu sú tri dni. Pribúda ale i týždňových, teda klasických dovolenkových ciest. Typickou víkendovou destináciou sú mestá, napr. Praha, Brno, Olomouc alebo Ostrava. V Prahe návštevníkov najviac láka Pražský hrad, ZOO, židovské pamiatky, rozhľadňa na Petříne, ale aj galérie, kluby, nákupy. Brno sa stáva destináciou kvalitnej gastronómie a chill outu pre mladú klientelu. V Olomouci dominujú pamiatky v historickom centre mesta a zoologická záhrada, do Ostravy mieria obdivovatelia industriálu a v júli tradične aj fanúšikovia festivalu Colours of Ostrava. Skrátka neprídu ani milovníci historických sídel – neďaleký zámok Hradec nad Moravicí bol pred niekoľkými rokmi vyhlásený za najromantickejší v celom Česku. Zabudnúť by sme nemali ani na pivné cesty – plzeňský Prazdroj patrí medzi top zážitky v tomto segmente.”

 

 

Neodrádza slovenských turistov, že nemôžu platiť eurom? 

“I keď Česko stále euro neprijalo, platba v eurách je akceptovaná už v mnohých zariadeniach a obchodoch, o problémoch sa od návštevníkov dozvedáme skôr s platobnými kartami, ale i to sa týka hlavne menších prevádzok a menších miest. Verím, že prijatím európskej meny v Čechách tento problém zmizne úplne. V každom prípade ale neviem o človeku, ktorého by od návštevy Česka odradila práve česká koruna.” 

 

Štátna organizácia CzechTourism má na Slovensku svoje zastúpenie od roku 2003, vy ste jej riaditeľkou od roku 2011. Potrebuje krajina takýto typ propagovania sa v čase, keď si turisti vedia všetko nájsť online?  

“Zarezervovať si ubytovanie cez booking alebo inú platformu je už len technický detail - predtým ale treba vybrať krajinu a v nej atraktívne lokality - a presne to je naša platforma. Som presvedčená, že svoj podiel na zvyšujúcej sa atraktivite Česka majú aj aktivity slovenského zastúpenia českej národnej turistickej centrály – agentúry CzechTourism. Dávame do pozornosti turisticky príťažlivé miesta, novinky, zaujímavosti naprieč celým Českom. Propagácii sa venujeme vo verejnom priestore (na letiskách, vo vlakoch, v autobusoch), na webe, na sociálnych sieťach  - takmer každý deň pridávame tipy na výlety na našej facebookovej stránke, rozosielame newslettre a, samozrejme, spolupracujeme i s odbornou slovenskou verejnosťou. Zástupcovia slovenských médií sa cez nás dostávajú na infocesty, kde sa zoznamujú s novinkami v regiónoch, no a práve vďaka ich článkom a reportážam sa potom inšpirujú čitatelia, diváci alebo poslucháči.  Výborným inšpiračným zdrojom je i náš web kudyznudy.cz, na ktorom je aktuálne okolo 75-tisíc tipov na trávenie voľného času. A určite to funguje: v roku 2012 navštívilo hromadné ubytovacie zariadenie v Česku 436-tisíc Slovákov, v minulom roku to bolo 731-tisíc.”