Určite najkrajšie obdobie v živote ženy. Aspoň tak sa hovorí tehotenstvu. Počas deviatich magických mesiacov sa v jej tele tvorí nový život. V dnešnej dobe je absolútne samozrejmé, že budúce mamičky počas tohto obdobia dbajú na svoje zdravie. V tehotenstve o to viac sledujú, čo zjedia a aký životný štýl majú, automaticky sa vzdávajú vína či cigariet alebo namáhavej činnosti.
V poslednom čase sa čoraz častejšie rieši aj obdobie pred samotným tehotenstvom. Najnovšia lekárska štúdia má prelomové zistenia, nielen o zdraví matky, ale aj budúceho otca. Príspevok, ktorý vyšiel v jednom z najstarších lekárskych magazínov The Lancet, zameriava našu pozornosť práve na tzv. trimester nula. Prečo je podľa odborníkov kľúčový?
Prečítajte si
Zdravie otca vplýva aj na váhu dieťaťa
Podľa výsledkov štúdie práve toto obdobie má obrovský vplyv na zdravie bábätka. Obaja rodičia, nielen matka, ale aj otec, vplývajú napríklad na váhu či na rozvoj mozgu svojho potomka.
„Je to veľmi dôležité zistenie. Pomôže nám zlepšiť starostlivosť ešte pred samotným počatím a má vplyv aj na samotné zdravie detí počas celého ich života,“ povedal pre CNN Milton Kotelchuck, profesor pediatrie z Harvardovej univerzity. Podľa neho sú tieto zistenia rozhodujúce. „Najdôležitejší embryonálny vývin sa totiž deje v prvých týždňoch tehotenstva. Kľúčové procesy sa odohrávajú v momentoch, keď mnohé ženy ani len netušia, že sú gravidné,“ dodáva. Práve počas prvých týždňov sa u bábätka vyvíja mozog, celá chrbtica a všetky nervy.
Rovnaký názor má aj Dr. Haywood Brown, profesor gynekológie na Duke University of Medicine. Podľa neho je obdobie pred počatím najdôležitejšie . „Presnejšie, posledné tri až šesť mesiacov predtým, než sa pokúšate o počatie, by ste sa mali zamerať na kvalitu vášho zdravia,“ povedal pre CNN. Mamičky by sa vtedy mali sústreďovať na zníženie rizikových faktorov ako sú diéty, nezdravý životný štýl či obezita.
U obéznych žien je totiž vyššie riziko vrodených defektov a spája sa s poškodeniami srdca. Obezita tiež zvyšuje riziko preeklampsie či cukrovky, teda to ohrozuje aj samotné dieťatko.
Foto - pixabay.com
Otec je viac než len spermia
Čo je však prevratné, podľa doktora Kotelchucka má na zdravie bábätka obrovský vplyv aj kondícia jeho otca tesne pred počatím. „Je to viac než len spermia,“ hovorí lekár.
Podľa najnovších zistení sú práve gény otca dôležité pri vývoji placenty a majú vplyv aj na to, či je plodový koláč správne vyživovaný. Potvrdili to aj výskumy na zvieratách. Tzv. nultý trimester u oboch rodičov teda ovplyvňuje prípadné neskoršie kardiovaskulárne, metabolické, imunitné či neurologické problémy. Preto budúcim rodičom odborníci v štúdii radia či už špeciálne diéty u obéznych či podvýživených, ale podľa expertov by sa hlavne mali vzdať nesprávnych návykov – teda alkoholu a fajčenia.
Otcovia by tak mali mať na pamäti, že aj oni sú absolútne zodpovední za zdravie svojho potomka, a nemali by celú zodpovednosť nechávať len na svoju partnerku.