Idem sa vyrozprávať na tému koučing (coaching), lebo mám pocit, že sa ľudia strácajú v tom, kto kouč/ka je a čo dokáže. S koučmi (budem používať tento výraz, ale zahŕňa aj koučky) sa roztrhlo vrece. Sú tu špecialisti na zdravie, šťastie, zen, šport, biznis, ....čo je v úplnom poriadku.
Čo nie je v poriadku je to, ak vás procesom vedie niekto, koho to nikto predtým nenaučil. A tým myslím certifikované koučovacie školy, ktoré na to majú medzinárodné oprávnenia.
Kto je to kouč?
Výraz kouč je všeobecne chápaný v zmysle športového trénerstva. Vo všetkých tých fasa amerických filmoch je kouč čávo, ktorý spraví so svojimi ľuďmi v tíme zázraky, prípadne podporí malého chalana z minority a on potom uspeje.
V biznis svete je kouč niekto iný. Športový kouč je tréner a ten má nejaké konkrétne vedomosti a techniky, ktoré učí. Mentor je zasa profesionál, ku ktorému si prídete po radu, pretože je vo svojom fachu profesionál.
Akokoľvek smiešne to znie, dobrý kouč s vami bude viesť veľmi kvalitný rozhovor na tému, s ktorou si neviete poradiť a presne cielenými otázkami, ktoré by ste si jakživ nepoložili sami, vás navedie k vám vlastnému riešeniu.
Kým mentora a trénera beriete ako niekoho, kto "vie" a teda ich rady prevezmete a použijete, v otázkach bežného života vám to s nimi fungovať nemusí.
Aký je princíp koučingu
Princíp koučingu totiž spočíva v tom nahliadnuť na svoju dilemu z iného uhla, aby ste si uvedomili, čo je váš skutočný problém (zlé výsledky v práci nemusia byť primárnym problémom, môže za tým stáť vaša neschopnosť sústrediť sa kvôli problémom doma) a našli riešenie, ktoré vyhovuje vám samotným.
Lebo to, ako by som vašu situáciu vyriešila ja, nemusí byť z rôznych dôvodov riešenie vhodné pre vás. Určite to poznáte - ak za vás rozhodli iní a chceli, aby ste realizovali ich plán a vy ste sa s ním nestotožnili, buď ste sa do toho vôbec nepustili, posúvali to do poslednej chvíle, prokrastinovali alebo to urobili so žalostným výsledkom.
Kouči sú špecialisti, ktorí prechádzajú desiatkami hodín aktívneho výcviku, počas ktorého sa učia klásť otázky, naučia sa, ako viesť rozhovor nesmú, ako rozpoznať, že ste už spolu narazili na primárny problém, aké situácie sa koučovať nemôžu.
Áno, sú aj situácie, kam kouč nesmie - ak je váš problém určený do rúk lekára alebo psychológa alebo ak prídete s problémom v oblasti, s ktorou na kouč bytostný problém (väčšinou hodnotové témy).
Vyškolený kouč má certifikát, ktorý by vám mal byť schopný ukázať. Tiež je dobré sa zaujímať o to, koľko hodín už má odkoučovaných. Čím ich je viac, tým máte väčšiu istotu, že ste v rukách odborníka. S koučom môžte spolupracovať jednorázovo, ale aj dlhodobo.
Pravý kouč vás nenechá rozbabraných
Rádovo prebieha stretnutie raz za niekoľko týždňov. Záleží od témy. Niekedy potrebuje klient priestor niekoľko týždňov, aby uviedol do života zmeny a mohol si zmenu nacítiť a pozorovať.
Niektorí kouči majú stanovenú cenu za sedenie (nie dlhšie ako hodinu a pol) a niektorí za 60 minút. Záleží od vašich možností a výšky odmeny, ale aj tu platí, že by ste mali vidieť paralelu medzi cenou a dĺžkou praxe/vzdelaním. A čo je dôležité - ten pravý kouč vás nikdy nenechá "rozbabraných".
Akúkoľvek tému začnete, na konci sedenia by ste ju mali mať uzatvorenú tak, aby proces, ktorý bude vo vás dozrievať aj po konci sedenia, nebol devastačný, ale len na úrovni nových postrehov a vnímaní.
Uvedomte si ale jedno - ak sa boríte s problémom a jeho riešením mesiace, roky, či celý život, málokedy vyriešite všetko za hodinu. Koučing má silu odkrývať a zvedomiť, čo vaše podvedomie usilovne skrýva. A to býva pomalý proces.
Naopak, témy praktického charakteru týkajúce sa napr. férového rozdelenia prác v domácnosti vyriešiť počas jedného sedenia pravdepodobne zvládnete. Nájsť dobrého kouča alebo koučku je trochu práce navyše. Ale ak si ho či ju nájdete, máte "porozumenie" doslova vo svojom telefóne. A kto by to nechcel? :)