Keď sa povie Litomyšl, mnohým napadne Bedřich Smetana. Je to najmä kvôli tomu, že je po ňom pomenovaný český národný festival klasickej hudby zameraný najmä na operu – Smetanova Litomyšl. Tento festival je najstarším hudobným festivalom v Čechách, prebieha v letných mesiacoch - začína v júni a trvá zhruba do polovice júla. Predstavia sa tu vždy najväčšie české operné hviezdy, ale aj hostia zo zahraničia.

 

 

Zámok Litomyšl je na zozname UNESCO

Obrovským zážitkom je monumentálne pódium vytvorené špeciálne pre festival v priestoroch zámockého nádvoria. Areál zámku je naozaj impozantný, v roku 1999 bol zapísaný do Zoznamu kultúrneho dedičstva UNESCO. Konanie festivalu práve v týchto priestoroch umocňuje zážitok z koncertov, gala koncertov, oratórií i operných inscenácií, ktoré tu diváci uvidia.

Tento rok to bola napríklad Smetanova opera Dalibor, ktorá zavítala na festival po desiatich rokoch. Diváci ju mohli vidieť dvakrát v naštudovaní Národného divadla v Prahe, z toho jedenkrát za účasti momentálne asi najväčšej českej opernej hviezdy Adama Plachetku. Festival Smetanova Litomyšl má aj svoju výtvarnú časť – je sprevádzaná výstavami a inštaláciami v zámockých záhradách aj priľahlých budovách, ktoré určite potešia tisíce návštevníkov. 

 

Javisko v zámku Litomyšl.  Foto - wikipedia.org 

 

Smetanov dom v Litomyšli

S menom Bedřicha Smetanu sa v Litomyšli stretávame asi na každom kroku. Nielen preto, že je podľa neho pomenovaný tento monumentálny festival, ale aj preto, že rodák z Litomyšle tu má zachovaný svoj rodný dom. Smetanov dom sa nachádza priamo vedľa renesančného zámku v areáli bývalého pivovaru. Pivovar patril k hospodárskym budovám zámku a Smetana sa v ňom narodil práve preto, lebo jeho otec pôsobil v tom čase ako sládek. Malý Bedřich sa narodil 2. marca 1824, v deň keď vrcholili Fašiangy.

Pani Smetanová vraj ešte pred pôrodom do polnoci tancovala na fašiangovej zábave. Na druhý deň sa o 10.00 dopoludnia narodil prvorodený syn Bedřich, ktorý dostal podľa všetkého muzikálnosť do vienka. Hudbe sa začal venovať už ako štvorročný a ako šesťročný koncertoval na zámku v Litomyšli. Zachoval sa dokonca klavír, na ktorom v zámockom salóne Bedřich Smetana hrával ako dieťa a je možné ho vidieť priamo pri prehliadke zámku. 

 

 

Krátko po jeho šiestich narodeninách sa rodina odsťahovala do Jindřichova Hradce a Smetana navštívil počas života rodnú Litomyšl už iba dvakrát. Patril k veľmi aktívnym skladateľom, skomponoval celkovo 9 opier, z toho jednu nedokončil. Ostatných 5 opier zložil so značnou stratou sluchu alebo úplne hluchý. Okrem toho patrí k jeho tvorbe obrovské množstvo orchestrálnych skladieb, klavírnych skladieb a piesní.

V Litomyšli narazíte na jeho podobizne na mnohých miestach, najmä počas festivalu je jeho ikonická podobizeň takmer na všetkom, vrátane zámockých lavičiek. Jeho popularita by sa dala prirovnať k Franzovi Kafkovi v Prahe. 


Izba, kde sa narodil Bedřich Smetana.  Foto - kudyznudy.cz
 

Výtvarné skvosty v meste Litomyšl

Ak máte radi výtvarné umenie a architektúru, tak Litomyšl rozhodne nemôžete obísť. Priamo v “Zámeckém sklepení” nájdete unikátnu expozíciu sôch jedného z najvýznamnejších českých sochárov súčasnosti Olbarma Zoubka. 

Olbram Zoubek, spolu s ďalšími výtvarníkmi Stanislavem Podhrázským, Václavem Boštíkem a Zdeňkem Palcrem, reštauroval v období totality, kedy nemohol volne tvoriť a vystavovať, zgrafitovú výzdobu renesančného zámku. Práce trvali celých 17 sezón, v priebehu tohto času sa Zoubek v Litomyšli druhýkrát oženil a stal se tak polovičným Litomyšlanom. Veľkú zbierku svojich sôch z rôznych tvorivých období venoval "svojmu" mestu. 

Galéria v Zámockých pivniciach jeho sochami získala naplnenie. Jeho emocionálne expresívne sochy sa snúbia s podzemným priestorom. Zoubkove sochy vyjadrujú medziľudské vzťahy, hĺbku jednotlivých osobností, ktoré v sochách stvárňuje. Svojou nahotou a neopracovanosťou, až istou surovosťou, pútajú pozornosť diváka. V uzavretých podzemných priestoroch oslovujú ešte silnejšie a naliehavejšie. Audiosprievodca vás výstavou sprevádza hlasom sochára Olbrama Zoubka. 

 

Srdce pre Václava Havla.  Foto - kudyznudy.cz 

 

Havlovo srdce v meste Litomyšl

Stálu expozíciu sôch Olbrama Zoubka doplnila inštalácia Srdce pre Václava Havla. Expozíciu navrhol architekt Josef Pleskot. Srdce v strede miestnosti, do ktorého môžete vstúpiť, je vytvorené z vosku sviečok, ktoré ľudia pálili počas spomienky na zosnulého Václava Havla. Veľké množstvo vosku tak našlo uplatnenie a vytvorilo sa z nich niečo hodnotné a krásne. Vzhľadom na krehkosť materiálu musí byť Srdce umiestnené v prostredí so stabilnou a pomerne nízkou teplotou, práve preto boli vybraté pivnice zámku v Litomyšli. 

Na dotykovej obrazovke si návštevníci môžu pozrieť fotografie zachytávajúce vznik Srdca, niekoľko krátkych videí so zábermi z piety a vytváranie Srdca autormi Lukášom Gavlovským a Romanom Švejdom. Vzťah Václava Havla k Litomyšli dokumentuje aj niekoľko fotografií ktoré zachytávajú jeho návštevy v tomto umením nasiaknutom meste.

 

Múzeum Jozefa Váchala Portmoneum.  Foto - CzechTourism

 

Váchal a Portmoneum

Ak sa vyberiete do Litomyšle, nemali by ste obísť ani Múzeum Jozefa Váchala Portmoneum.  Josef Portman bol úradníkom , súkromným tlačiarom a zberateľom umenia. V rokoch 1920 – 1924 si nachal vymaľovať interiér a nábytok svojho domu originálnymi maľbami od Josefa Váchala. Na stenách sa striedajú na pohľad nesúrodé postavy diablov, duchov, škriatkov s klasickými kresťanskými postavami, no sú doplnené mytologickými postavami, či odkazmi na hinduizmus a orient, ktoré Váchal študoval. Portmoneum dnes patrí medzi unikátne európske pamiatky.

Zaujímavosťou je, že v roku 1975 dom zasiahol blesk a takmer všetky maľby boli zničené, no vďaka pamiatkárom a miestnym umelcom sa nakoniec podarilo maľby zachrániť. Veľkou odbornou rekonštrukciou prešiel dom po roku 1991, kedy ho kúpil zakladateľ vydavateľstva Paseka a milovník Jozefa Váchala Ladislav Horáček. Na počesť Jozefa Portmana bol nazvaný Portmoneum. Dnes je múzeum v správe Regionálneho múzea v Litomyšli. 

 

 

Piaristický kostol. Foto - Adéla Havelková, CzechTourism

 

Architektúra na každom kroku

Litomyšl je mestom, kde môžete okrem hudby a výtvarného umenia obdivovať aj architektonické pamiatky. Mnohí súčasní architekti radi príjimajú naročné výzvy a púšťajú sa do projektov, v ktorých prepájajú staré renesančné či barokové stavby so súčasnou architektúrou. Príkladom je Nová mestská sieň, ktorá je prístavbou pôvodného piaristického internátu. Prízemie tejto zaujímavej stavby je určené ako multifunkčná miestnosť na spoločenské udalosti. Konajú sa tu svadobné obrady a slúži aj na spoločenské podujatia a ako aula fakulty reštaurovania, ktorá sídli v budove piaristického internátu. Horná časť je knižnicou a galériou výtvarného umenia. 

Pri prehliadke historického centra mesta nemôžete obísť ani piaristický kostol “Nalezení svatého Kříže”. Areál, ktorého je súčasťou, zahŕňa samotný kostol, ako aj už spomínanú budovu piaristického gymnázia, budovu piaristického internátu a záhradu patriacu v minulosti ku gymnáziu. V budove bývalého gymnázia momentálne sídli Regionálne múzeum Litomyšl, internát zasa slúži fakulte reštaurovania. Kostol bol postavený v barokovom štýle na mieste starého piaristického kostola. Má pôdorys latinského kríža, dve veže, medzi ktorými je balkón s vyhliadkou na mesto. Fasáda je zdobená sochami z dielne Matyáša Bernarda Brauna. 

Aj v tomto nádhernom kostole môžeme dnes nájsť prvky súčasnej architektúry. Barokový kostol roky chátral, od roku 1968 slúžil ako skladisko a parkovisko. Až v roku 2011 sa začala jeho veľká rekonštrukcia. Za jeho premenou stála určite ochota mesta, ktorému záleží na kultúrnom dedičstve, schopnosť získať finančné prostriedky na rekonštrukciu a výber architekta. Marek Jan Štepán, ktorý sa na toto dielo podujal sa aj predtým intenzívne venoval sakrálnym stavbám v Česku. Dnes kostol slúži nielen na bohoslužby, ale je aj turistickým, koncertným a umeleckým priestorom. Konajú sa tu výstavy výtvarného umenia aj divadelné predstavenia, ako aj koncerty klasickej hudby. 
 

 

Litomyšlení – vzťah k umeniu a mestu už v detstve

Regionálne museum v Litomyšli nezabúda ani na deti. V rámci programu Litomyšlení pracuje na množstve aktivít pre deti, vďaka ktorým spoznávajú mesto a jeho históriu hravou formou. Špeciálna expozícia Regionálneho múzea je venovaná detskému divákovi – cez zaujímavé farebné skrinky – domčeky spoznávajú život a príbehy jednotlivých historických postáv, ktoré žili alebo pôsobili v Litomyšli. Dozvedia sa tu napríklad aj o troch návštevách Litomyšle prvej českej profesionálnej spisovateľky a feministky Boženy Nemcovej.

Autorka Babičky navštívila Litomyšl aj pár mesiacov pred svojou smrťou, kedy sa pokúšala práve tu vydať svoje zobrané spisy, ako aj reedíciu Babičky. Žiaľ, zlý zdravotný stav jej to už neumožnil a po pár mesiacoch v Prahe zomrela. 

 

Toulovcovy maštale.  Foto - wikipedia.org

 

Krásy umenia vystrieda krása prírody

Je možné, že po pár dňoch sa už trochu presýtite umenia a budete si chcieť vyraziť na výlet do prírody. Východné Čechy ponúkajú aj v tejto oblasti mnoho možností. Jedným takýmto miestom sú Toulovcovy maštale. Toto krásne miesto sa nachádza len 13 km od Litomyšle. Je to prírodná oblasť pieskovcových Budislavských skál a borovicových lesov. Oblasť leží na pomedzí Českomoravskej vrchoviny a Českej tabule. Svoj názov získali podľa rytiera Toulovca, ktorý túto oblasť v 15. storočí daroval mestu Litomyšl.

Dnes sa o túto oblasť stará združenie obcí Toulovcovy maštale – dobrovoľné združenie, ktoré zahŕňa 11 obcí a jedno mesto. Spoločným cieľom je starostlivosť o mikroregión, podpora a rozvoj turizmu. Vďaka tomu môžete navštíviť nielen krásne prírodné útvary pieskovcových skál nazývané aj “Malý Adršpach”, ale môžete navštíviť aj 3 rozhľadne a využiť 150 km cyklotrás v rámci tohto mikroregiónu. 

Východné Čechy a okolie Litomyšle sú nádherným miestom na rodinný výlet alebo dovolenku. Veľké množstvo atrakcií, ktoré tento región ponúka určite nestihnete za jeden víkend. Je to miesto, kam sa budete chcieť stále vracať. Miesto, ktoré navštívite vo večerných šatách počas niektorého z operných predstavení Smetanovej Litomyšle, ale aj v športovom oblečení a na bicykli v rámci prehliadky prírodných krás Toulovcových maštalí.