Návrh poslancov OĽANO na sprísnenie potratov získal zo štyroch návrhov najviac hlasov. Podporilo ho 68 poslancov a poslankýň, medzi nimi Miroslav Beblavý a Katarína Macháčková (SPOLU), Natália Blahová či Ondrej Dostál (SaS), Katarína Cséfalvayová, dostal tiež hlasy všetkých poslancov ĽSNS, ktorí neuspeli s vlastným návrhom na obmedzenie potratov. 

Pri hlasovaní sa zdržalo 63 poslancov a poslankýň, medzi nimi aj Simona Petrík (SPOLU) a Martin Poliačik (Progresívne Slovensko), ktorí bojujú za právo žien slobodne sa rozhodovať o svojom tele. 

 

Beblavý návrh OĽANO podporil

Návrh OĽANO obsahoval spoplatnenie umelého prerušenia tehotenstva pre ženy, ktoré majú viac ako 40 rokov. Obsahoval tiež písomné poučenie, ktoré mal lekár poskytnúť žene pred zákrokom. Poučenie obsahovalo podrobný opis lekárskeho zákroku i pocity po ňom. 

Žena po umelom potrate môže pociťovať úzkosť, prázdnotu a smútok, môže trpieť pocitmi viny. Psychické problémy sa môžu objaviť i kedykoľvek v budúcnosti, najmä po následných neúspešných pokusoch o tehotenstvo alebo pri problémoch donosiť dieťa. Prejavujú sa podráždenosťou, záchvatmi úzkosti, poruchami spánku s nočnými morami. Strata radosti zo života, zníženie sebaúcty a depresie môžu končiť samovraždou. Problémy môžu vzniknúť aj v pohlavnom živote ženy, zhoršuje sa vzťah k partnerovi a ostatným deťom. Ženy po umelom prerušení tehotenstva sú častejšie závislé na alkohole a drogách, majú poruchy v stravovaní a sú častejšie obeťami domáceho násilia ako ženy, ktoré umelé prerušenie tehotenstva nepodstúpili," stálo v návrhu zákona OĽANO.

Miroslav Beblavý návrh podporil. “Chcel najmä riešiť to, aby ženy, ktoré otehotnejú, mali aj iné alternatívny, čo sa mi zdalo dobré. Moja konečná podpora tomuto návrhu v 2. a v 3. čítaní by bola podmienené tým, aby z neho vypadli niektoré ustanovenia, ktoré podľa mňa neboli v súlade s týmto cieľom,” vysvetlil Beblavý na sociálnych sieťach, kde ho za tento krok kritizovali. 

 

Prečítajte si

Národný pochod za život a rozdelený bazén​​​​​​​

Petrík sa pri návrhu OĽANO zdržala

Návrhu OĽANO chcela dať šancu aj Simona Petrík, ktorá dlhodobo bojuje za ženské práva a počas rozpravy k štyrom poslaneckým návrhom na sprísnenie interrupcie, ako jedna z mála bránila právo žien rozhodovať o svojom tele. Petrík zo štyroch návrhov odmietla len tri, pri hlasovaní o návrhu OĽANO sa zdržala. 

Návrh Mareka Krajčího a jeho kolegov z Oľano jednoznačne nepatrí do jedného koša so spiatočníckymi a pre nás neakceptovateľnými návrhmi pána Vašečku, Krajniaka a Kotlebu. Tento návrh je na polceste k tomu, ako by sme mali pristupovať k tak citlivej téme, akou sú interrupcie. Oceňujem snahu o rozšírenie možností a podpory pre ženy, ktoré sa rozhodnú dieťa si ponechať. Na druhej strane, nerozumiem, prečo bolo potrebné zavádzať spoplatňovanie umelého prerušenia tehotenstva pre ženy, ktoré majú nad 40 rokov. Mnoho žien zvažuje interrupciu práve z dôvodu chudoby, kedy už nie sú schopné uživiť ďalšie dieťa. Sťaženie prístupu k bezpečnej interrupcii môže viesť k tomu, že si budú potraty vyvolávať napríklad samé doma a to znamená riziko,” uviedla pre Ženy v meste Petrík.  

Výhrady mala aj k spomínanému písomného poučeniu. “Bolo z nášho pohľadu v určitých pasážach tendenčné a citovo manipulatívne. Sme za to, aby ženy dostávali adekvátnu podporu a pomoc v tejto ťažkej životnej situácii a nie, aby boli zbytočne strašené,” uviedla Petrík s tým, že ak by ich výhrady poslanci z OĽANO nezapracovali, v druhom čítaní by ich podporu návrh nedostal.

Igor Matovič k návrhu OĽANO podľa týždenníka Týždeň uviedol, že ním chceli zaviesť tzv. tehotenský príspevok. Tehotná žena by podľa neho mala od 13. týždňa dostávať mesačne 220 eur, čo sa rovná výške rodičovského príspevku. Matovič tiež chce umožniť ženám utajené tehotenstvo od 21. týždňa, pričom by dostávali každý mesiac PN vo výške cca 550 eur.