Jedno z najznámejších a najnavštevovanejších podujatí, Tradičný trnavský jarmok, deň pred jeho začiatkom zrušili. Tradičný trnavský jarmok, ktorý mal začať dnes (12.9.2024) a trvať do nedele pre extrémne výkyvy počasia nebude.
Trnavský jarmok zrušili pre počasie
„Slovenský hydrometeorologický ústav nám aj dnes potvrdil vysokú pravdepodobnosť veľmi nepriaznivého počasia a intenzívnych zrážok v najbližšie dni. Okrem silného vetra, ktorý môže v nárazoch dosahovať 50 – 60 km/h a dažďa nás čakajú aj nízke teploty, SHMÚ avizuje tiež vydanie meteorologickej výstrahy vyššieho stupňa,“ uviedla Zuzana Hrinková Siebenstichová z Mestského úradu v Trnave.
Bezpečnosť všetkých účastníkov jarmoku, ako aj ochrana zdravia a majetku všetkých je pre organizátorov na prvom mieste. „Pri silnom vetre sa nedá odhadnúť ani zaručiť bezpečnosť predajných stánkov a ich ukotvenia, najmä u predajcov s vlastnými stánkami. Znamenalo by to vysoké riziko ohrozenia návštevníkov jarmočiska, čo pre nás ako organizátorov neprichádza do úvahy,“ vysvetľuje riaditeľka TTJ a vedúca odboru komunálnych služieb Mestského úradu v Trnave Zuzana Bodišová.
História trnavského jarmoku
Mestské kultúrne stredisko – Zaži v Trnave, ktoré pripravuje program jarmoku, už skôr zrušilo plánované sprievodné podujatia jarmoku. Aktuálne je spolu s predajnou časťou jarmoku, ktorá bola plánovaná v termíne 12. – 15. septembra 2024, zrušený aj celý hudobný program a Včelársky festival.
Tradičný trnavský jarmok predstavuje návrat k tradíciám dávnych miestnych trhov dôležitých pre život a rozvoj mesta Trnava, na konanie ktorých udelil právo samotný kráľ Belo IV. Vďaka tomu sa v Trnave konalo každoročne až osem veľkých trhov.
Tradičný trnavský jarmok, ktorý poznáme dnes, vo svojej zlatej ére v šesťdesiatych rokoch navštevovalo aj vyše 150-tisíc Slovákov, ktorí kupovali koberce, záclony, obliečky, oblečenie či kuchynské spotrebiče. Tisíc rokov dozadu ste si mohli na jarmoku kúpiť ešte zaujímavejší sortiment – kravu, koňa a dokonca i pelikána na večeru. Archeologické nálezy hovoria tiež o ustriciach či figách, ktoré si kupovali solventnejší ľudia.
Dnes počas štyroch dní lákajú do Malého Ríma mnohých návštevníkov predovšetkým ukážky ľudových remesiel – práce šikovných rúk kováčov, drotárov, šúpoliarok, rezbárov, či medovnikárov. Samozrejme nechýbajú ani tradičné jarmočné dobroty – lokše, husacina a burčiak, kolotoče, či bohatý sprievodný kultúrny program na Trojičnom námestí.