Klasické zoologické záhrady už navštívil takmer každý. Na Slovensku ich máme štyri – v Bratislave, Bojniciach, Košiciach a Spišskej Novej Vsi.
Kam s deťmi za zvieratkami
Exotické a domáce zvieratá môžete ale vidieť aj v iných zariadeniach, ktoré sú čoraz populárnejšie, keďže často umožňujú deťom aj bližší kontakt so zvieratami. Pozrite si naše tipy kam s deťmi za zvieratkami, na najlepšie kontaktné zvieracie parky, farny a malé zoologické záhrady na Slovensku.
Kam za zvieratkami - Západné Slovensko
Eko Park Piešťany
V príjemnej lokalite pri vodnej nádrži Sĺňava sa nachádza originálny kontaktný Eko Park Piešťany. Areál s rozlohou 60 tis. m 2 je situovaný hneď vedľa rybníka, nachádza sa tam aj reštaurácia, penzión a veľké moderné detské ihrisko. Najväčším lákadlom je zoo park s takmer 280 druhmi zvierat zo všetkých kontinentov. Obdivovať môžete napríklad zebry, pštrosy, papagáje ara, surikaty, lemury, korytnačky, leguány, zajace...Veľká časť expozícií je priechodná a návštevníci môžu vstúpiť aj priamo do klietok zvierat, dotýkať sa zvierat a kŕmiť ich. Výborný nápad kam s deťmi za zvieratkami.
Eko Park Piešťany je otvorený každý deň od 10.00 hod. do 17.00 hod. cez týždeň a do 18.00 cez víkend. Vstupné je 12 eur, deti do 3 rokov majú vstup zdarma.
EkoPark Piešťany - Foto FB Eko Park Piešťany - Rybársky Dvor
Malkia Park
Africkú exotiku zažijete v Orechovej Potôni pri Dunajskej strede. Malkia park je prvá súkromná zoologická záhrada na Slovensku, ktorá poskytuje útočisko pre týrané a nechcené zvieratá najmä veľké mačkovité šelmy zachránené z nevyhovujúcich cirkusov a zoologických záhrad. Svoj druhý domov tu našli levy, leopardy, tigre, pumy, gepardy, rysy, lemury, medvede, opice a desiatky ďalších. V Malkia parku sa nachádza aj penzión, reštaurácia, bufety a zažiť môžete aj privátne safari.
ZOO môžete navštíviť každý deň okrem pondelka, vstupné je 15 eur.
Malkia Park. Foto - FB Malkia Park - oficiálna stránka
Gazdovstvo Uhliská
Ak milujete kone, navštívte Gazdovstvo Uhliská v Nemšovej pri Dubnici nad Váhom.
Skúsení jazdci aj úplní začiatočníci tu môžu zažiť vychádzku na koňoch v krásnej prírode. Na vychádzke vás sprevádza skúsený sprievodca a je potrebn= sa na ňu objednať. Počas víkendov v čase 14.00 – 16.00 hod. prebieha aj vodenie na koňoch a poníkov, na tie sa objednávať netreba. Na farme sa konajú aj preteky pre začínajúcich jazdeckých nadšencov. V areáli je aj reštaurácia, penzión a minifarma s hospodárskymi zvieratami.
Farma Park Lubina
Niekedy môžu byť exotikou aj slovenské domáce zvieratá. Na chov čistokrvných miniatúrnych foriem hospodárskych zvierat sa špecializuje FarmaPark v obci Lubina neďaleko Nového Mesta nad Váhom.
Na farme s rozlohou 1 hektár žije približne 100 zvierat, ktoré sú jedinečné hlavne malým vzrastom. Sú to hlavne miniatúry klasických hospodárskych zvierat ako sú ovce, kozy, kone, kravy, lamy, oslíkovia, prasiatka, zajace, kačky husi alebo sliepky. Zvieratá sú na kontakt s deťmi zvyknuté, môžete ich priamo v ohradách nerušene pozorovať v ich prirodzenom prostredí a dajú sa bez problémov pohladkať.
Po celom areáli sa nachádzajú oddychové zóny – lesné, vodné, slamené ihrisko aj rozprávkové domčeky.
Farma je otvorená len cez víkendy a sviatky od 10.00 do 18.00 hod, vstupné je 8 – 15 eur.
Farma Park Lubina. Foto - FB FarmaPark Lubina
Gazdovský dvor – Náš sen
Veľmi obľúbeným miestom je Gazdovský dvor – Náš sen, ktorý sa nachádza v obci Pusté Úľany v okrese Galanta. Nájdete tu domáce zvieratá, ktoré sa kedysi chovali na takmer každom vidieckom dvore: kačky, husi, kone, poníky, ovce, kozy, kravy, prasiatka, králiky, sliepky, holuby. Sú tu aj exotickejšie druhy ako emu hnedý, lamy alpaky, morské prasiatka, somárika, perličky, pávy a krásnu kolekciu okrasnej vodnej hydiny.
Niektoré zvieratá sa na dvore pohybujú voľne, môžu sa kŕmiť, hladkať, dokonca aj česať. Vo vyhradenom čase sa môžu deti povoziť na koni.
Na dvore sú vyhradené miesta pre hry detí aj pre oddych dospelých a môžete sa aj počlnkovať. K dispozícii je stánok s občerstvením.
Gazdovský dvor je otvorený cez víkendy a sviatky od 13.00 do 18.00 hod, od mája aj v piatok a cez letné prázdniny každý deň okrem pondelka až do 19.30 hod.
Vstupné je pre deti do 15 rokov 5 eur, pre starších 7 eur. Deti do dvoch rokov majú vstup zdarma.
Foto - FB Gazdovský dvor – Náš sen
Sokoliareň na Devíne
V blízkosti Bratislavy sa so zvieratkami môžete stretnúť pod hradom Devín, kde sa nachádza Sokoliareň s prehliadkou dravých vtákov. V malej kontaktnej Mini zoo Devín deti stretnú ovečky, kozy, poníky, lamy, líšku, pštrosa, zajace či morské prasiatka. Zvieratá môžu pohladkať aj nakŕmiť pod dohľadom ošetrovateľov.
Sokoliareň je otvorená cez víkendy a sviatky od 10.00 do 16.30 hod. a vstupné je 5 eur.
Kam za zvieratami: Stredné Slovensko
Zveropark, Revištské Podzámčie
Zveropark je rozsiahly oddychový voľnočasový areál, ktorý sa nachádza uprostred krásnej prírody pohoria Vtáčnik pri obci Revištské Podzámčie v okrese Žarnovica. Zabavia sa tu všetky vekové kategórie. Hlavnou atrakciou je prehliadka približne 40 domácich aj lesných druhov zvierat, ale aj niekoľko cudzokrajných. Hlavnou dominantou sú losy mokraďové, ale uvidíte aj emu, kengury, dikobrazy, kozorožce alebo papagáje. Niektoré zvieratá je možné aj nakŕmiť.
Deti ocenia detské ihrisko, streľbu z praku, možnosť zarybárčiť si či absolvovať lesné bludisko. Prechádzka Zveroparkom je vďaka jeho členitému terénu aj ľahšou turistikou, pre deti je nachystaný rozprávkový okruh. Pri vchode je možné požičať si káričku na vozenie detí alebo nasadnúť na malý vláčik.
Zveropark má k dispozícii aj reštauráciu a bufety. Otvorený je cez víkendy a sviatky od 10.00 do 18.00 hod. (v lete do 19.00 hod.) Vstupné je 8 eur pre deti, 12 eur pred dospelých.
Losy mokraďové. Foto - FB Zveropark oficiálna stránka
Rodinný park Zookontakt, Liptovský Mikuáš
V zábavnom parku Zookontakt Tatralandia pri Liptovskom Mikuláši spoznáte život zvierat z bezprostrednej blízkosti. Obdivovať môžete tigre, levy, medveďov, lamy, kengury, opice, plazy, exotické aj dravé vtáctvo. Originálna je expozícia motýľov. Mnohých, aj veľkých zvierat, sa môžete pod dozorom chovateľov aj dotknúť.
Okrem zvierat deti poteší aj veľké množstvo ďalších atrakcií - kolotoče, šmýkačky, minigolf, labyrint, loďky, obrovské pieskovisko, trampolíny a iné.
Park je otvorený denne od 10.00 do 18.00 hod. a vstupné od troch rokov je 14 eur.
Zookontakt Tatralandia v Liptovskom Mikuláši. Foto - FB Zookontakt
Kam s deťmi za zvieratami: Východné Slovensko
Zverofarma v Gerlachove
V podtatranskej obci Gerlachov v areáli hotela Hubert sa nachádza malá zoologická záhrada Zverofarma s viacerými druhmi domácich zvierat. Z bezprostrednej vzdialenosti tu môžete obdivovať klokany, lamy, kone, poníky, somáre, kozy, zajace alebo aj výra skalného. Zverofarma umožňuje aj jazdy na koňoch a poníkoch.
V pondelok, stredu a piatok od 9.30 hod. sa konajú prehliadky aj spolu s ošetrovateľmi a deti sa tak môžu dozvedieť o zvieratkách rôzne zaujímavosti, nakŕmiť ich alebo sa s nimi vyfotiť.
Zverofarma v tatranskej obci Gerlachov. Foto - FB Hotel Hubert Gerlachov
ZOO park Stropkov
Areál Parku zvierat v Stropkove je v centre mesta Stropkov. Táto malá ZOO vznikla už v roku 1984. Pred tromi rokmi prešiel park výraznou rekonštrukciou. Návštevníci môžu obdivovať množstvo domácich a cudzokrajných zvierat v 40 voliérach. Krásny areál dotvárajú aj vzácne rastliny, kríky a stromy.
V kontaktnej ZOO môžu deti chytať a kŕmiť zvieratá. Celý areál je bezbariérový, nechýba v ňom ani možnosť občerstvenia. Otvorený je každý deň od 10.00 do 17.00 hod, počas letných prázdnin do 18.00 hod.
Senianske rybníky
Originálny kontakt s prírodou a špeciálne s vtáctvom môžete zažiť v Národnej prírodnej rezervácii Senianske rybníky, ktorá sa rozprestiera medzi obcami Blatná Polianka a Senné v okrese Sobrance.
Senianske rybníky. Foto - FB Avescentrum Senné
Na tzv. Senianskej depresii - zníženine, ktorá bola po stáročia podmáčaná a močaristá tu vybudovali rozsiahle chovné rybníky. Bohatý výskyt vtákov láka ornitológov, ale aj nadšencov vtáctva a krásnej prírody z celej krajiny aj z Európy. V rezervácii bolo doteraz zaznamenaných až 145 vtáčích druhov. Aj voľným okom z z viacerých pozorovacích veží môžete zbadať množstvo rôznych druhov divých kačíc, husí, potápok, čajok, rybárikov, cíbikov, volaviek a mnoho iných. Okrem vtáctva si na rybníkoch našli podmienky pre život aj iné živočíchy ako ondatra pyžmová, tchor či hranostaj. V rybníkoch si prídu na svoje aj milovníci športového a rekreačného rybolovu, chovajú v nich kapre, amury, tolstolobiky, sumce, šťuky a iné.
Súčasťou rezervácie je aj náučný chodník dlhý 15 km. Začína v obci Iňačovce ísť po ňom môžete peši aj na bicykli.