Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak mal koncom apríla prejav na medzinárodnej regionálnej konferencii, ktorá podporila kontroverzný dokument - Ženevskú konsenzuálnu deklaráciu. Deklarácia uvádza, že „neexistuje medzinárodné právo na potrat“ a že základ spoločnosti je „rodina“.
Krajniak, Záborská a Daniška
Krajniak mal na konferencii, ktorá bola online, najvyššiu politickú funkciu. Zastupoval Slovensko, ktoré deklaráciu nepodpísalo. Vo svojom prejave jednoznačne podporil hodnoty deklarácie a uistil prítomných, že sa na ministerstve “snažia premietať ciele deklarácie do každodennej činnosti a aktivít v rámci prorodinnej politiky”.
Slovensko na konferencii, ktorú zorganizovalo pro life združenie Ordo Iuris, zastupovala ešte poslankyňa Anna Záborská, ktorá podporovala sprísnenie interrupcií na Slovensku a Patrik Daniška, predseda konzervatívneho Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku.
Chcete si pravidelne čítať zaujímavé články žien v meste priamo vo svojom e-maili bez reklamy?
“Je povinnosťou strednej Európy pripomínať západnej Európe, že bezbrehý liberalizmus, individualizmus, pretrhanie súdržnosti spoločnosti a sociálnych väzieb, ktorých základom je rodina, privedie túto civilizáciu do katastrofy,” uviedol v prejave Krajniak.
Čo je Ženevská konsenzuálna deklarácia
Ženevskú konsenzuálnu deklaráciu iniciovala Trumpova administratíva a 22. októbra 2020 ju podpísalo 34 krajín. Po nástupe prezidenta Joea Bidena Spojené štáty z deklarácie vystúpili. Deklarácia má štyri piliere: lepšie zdravie pre ženy, ochrana ľudského života, posilnenie rodiny ako základnej jednotky spoločnosti a ochrana národnej zvrchovanosti každého národa v globálnej politike. Deklaráciu podpísali okrem iných Maďarsko, Poľsko, Bielorusko, Líbya, Irak, Pakistan, Saudská Arábia, či Spojené Arabské Emiráty.
“Našťastie takto závažné spoločenské rozhodnutia sa neprijímajú na základe prejavu jedného muža pred partičkou náboženských fundamentalistov. Verím, že teraz sedí na Ministerstve zdravotníctva človek s otvorenou hlavou, rešpektujúci právo ženy rozhodovať o svojej reprodukcii,” uviedla k účasti Krajniaka pre Ženy v meste Jana Bittó Cigániková (SaS), predsedníčka Výboru NR SR pre zdravotníctvo.
Ženevská konsenzuálna deklarácia vznikla potom, čo Trumpova administratíva kritizovala OSN za "podkopávanie významu rodiny" cez podporu potratov a vyzvala OSN, aby z niektorých svojich dokumentov odstránila pro-potratový jazyk.
Maďarová: Proti ženám a LGBTI
“Deklarácia odkazuje na známe medzinárodné dohovory, pôsobí ako dokument, ktorý sa zasadzuje za „ochranu rodiny a života“, „ochranu žien a detí“, ale je namierená proti ľudským právam žien a LGBTI ľudí. Medzinárodné organizácie upozorňujú, že jej cieľom je obmedzovanie sexuálnych a reprodukčných práv žien a zneviditeľňovanie alebo dokonca prenasledovanie LGBTI ľudí,” uviedla pre Ženy v meste politologička a rodová expertka Zuzana Maďarová.
O deklarácii mnoho hovoria politiky krajín, ktoré ju pripravovali a podpísali. “V Ugande napríklad polícia cielene zatýka LGBTI ľudí a v roku 2019 v parlamente navrhli trestať homosexuálny sexuálny styk smrťou. Trumpova administratíva konzistentne útočila – symbolicky, inštitucionálne aj finančne – na organizácie alebo dokumenty ochraňujúce ľudské práva žien. V Maďarsku polícia vtrhla do sídiel ľudskoprávnych organizácií kritických voči vláde a zhabala im dokumenty a počítače. Takže sa ponúkajú rôzne otázky, napríklad aká je to ochrana detí, žien, rodín a celej spoločnosti v takýchto podmienkach? Kam vedie minister práce našu krajinu?,” dodala Maďarová.