Aktivisti v Iráne vyzvali na novú vlnu protestov s cieľom spôsobiť ekonomické škody islamskej republike, ktorou už viac než dva mesiace zmietajú protivládne nepokoje, informuje TASR s odvolaním sa na správu agentúry DPA.
Protesty v Iráne pokračujú
Aktivisti vyzvali Iráncov, aby počas nasledujúcich troch dní nenakupovali a zabránili tak cirkulácií peňazí v iránskom bankovom systéme. Do stredy by podľa nich malo zostať zatvorených čo najviac obchodov, predovšetkým v strediskách ekonomického života vo veľkých mestách.
V Iráne prebiehajú celoštátne protesty vyvolané smrťou mladej Kurdky Mahsy Amíníovej, ktorá zomrela 16. septembra krátko po zatknutí teheránskou mravnostnou políciou za údajné porušenie pravidiel obliekania pre ženy. Pod šatkou, ktorá je známa pod pomenovaním hidžáb, jej totiž údajne bolo vidieť niekoľko prameňov vlasov.
Výzva na novú vlnu protestov prišla po tom, čo iránske vedenie podľa generálnej prokuratúry údajne rozpustilo mravnostnú políciu. Pozorovatelia to však vo veľkej miere považujú za pokus o upokojenie demonštrantov pred hroziacimi trojdňovými protestmi, píše DPA.
Irán: Úspech hnutia žien
"Mravnostná polícia bola rozpustená, ale justícia sa bude naďalej zaoberať touto spoločenskou výzvou," citoval denník Šark v nedeľu generálneho prokurátora Mohammada Džafara Montazerího. Bližšie detaily o rozhodnutí neboli k dispozícii. Analytici ho však označili za dôležitý čiastočný úspech hnutia žien v Iráne, napísala DPA.
Montazerí ešte v sobotu oznámil, že iránske úrady prehodnocujú niekoľko desaťročí platný zákon vychádzajúci z islamského práva, ktorý od žien vyžaduje, aby si hlavu povinne zakrývali moslimskou šatkou hidžáb. Prezident Ebráhím Raísí v televízii povedal, že republikánske a islamské základy Iránu sú zakotvené v ústave, "ale existujú metódy implementovania ústavy, ktoré môžu byť flexibilné".
Mravnostná polícia vyvolala rozsiahle protesty, ktoré v Iráne trvajú už viac ako dva mesiace. Jej príslušníci v polovici septembra zadržali za porušenie prísnych pravidiel obliekania 22-ročnú Mahsu Amíníovú, ktorá po niekoľkých dňoch vo väzbe zomrela. Odvtedy ľudia v krajine demonštrujú proti islamskému systému a jeho zákonom a predpisom. Mnohé ženy, najmä vo veľkých mestách, v rastúcej miere povinnosť zakrytia hlavy ignorujú.
Od začiatku protestov zabili podľa ľudskoprávnych skupín približne 470 demonštrantov, úrady priznávajú 200 až 300 mŕtvych. Bezpečnostné sily zadržali tiež tisíce ľudí, niektorých z nich už odsúdili na smrť.