Každý z nás už istotne prepadol konzumu a veľmi dobre to pozná. Od začiatku jesene nás masírujú vianočné reklamy plné svetielok, ozdôb, stromčekov a pod nimi kopy darčekov, plný stôl s desiatkami koláčikov a k tomu rozžiarené tváre. Realita je však celkom iná.
Ak chceme toto všetko dosiahnuť, čaká nás nekonečný maratón behania po obchodov, hodiny na internete, nekonečné vypekanie, celé dni strávené v kuchyni a „pulírovanie“ každej špáry. Keď napokon príde deň D, nejednej gazdinke sa len zatvárajú oči od únavy a v duchu si hovorí, či to za to stálo.
Aj pre tieto veci v dnešnej dobe čoraz viac ľudí inklinuje k minimalistickým Vianociam. Patrí k nim aj Mojmíra Némethová, ktorá píše blog o minimalizme. Pre ňu to predstavuje najmä snahu o zníženie stresu. „Minimalistické Vianoce nemajú jasné pravidlá, ako by mali vyzerať a ako by sa mali robiť správne. Je to skôr o tom, odstrániť zo svojho života nepodstatné a stresujúce veci, aby nám zostal čas na veci, ktoré nás robia šťastnými a dávajú nám zmysel,“ hovorí pre Ženy v meste.
A ako vyzerajú jej Vianoce? „Majú menej darčekov – aj darovaných, aj prijatých. Menej ozdôb, menej vianočného pečenia a koláčov, ale najmä menej stresu, ktorý je so všetkým týmto spojený. Je to moja voľba – nekupovať si každý rok najnovšie ozdoby, nepiecť hodiny koláče a nebehať hore-dole po obchodoch. Je to veľmi oslobodzujúce,“ pokračuje.
Minimalizmus v nakupovaní aj v potravinách
Tak, kde začať? Treba sa hlavne zastaviť a pouvažovať, čo naozaj potrebujete. Týka sa to nielen darčekov, ale aj jedla. Zamyslite sa nad vianočným menu a pred návštevou supermarketu je najlepšie spísať si zoznam potravín. Poďakuje sa vám nielen vaša peňaženka, ale po sviatkoch aj ručička na váhe.
Rovnako je to aj s pečením vianočného pečiva. Vyberte tie druhy koláčikov, ktoré vo vašej rodine vždy idú na „dračku“ a vyhnete sa tomu, že vo februári budete vyhadzovať obschnuté obsahy škatúľ. Veľmi dobrým tipom je tiež obdarovať rodinu či známych jedlými darčekmi alebo na návštevu vziať škatuľu koláčov.
Ilustračné foto - hanali.sk, Jaroslava Bašistová
Zamyslite sa, či vám naozaj treba vianočné deky, obliečky na vankúše alebo iné „vianočné“ veci. Ak sú pre vás nevyhnutné k správnej sviatočnej atmosfére, vyberte si také, ktoré vás budú tešiť niekoľko sezón po sebe.
Najväčší stres majú ľudia z darčekov. Chcú svojim milovaným dopriať hojnosť, no mnohokrát sú to len veci, ktoré im napokon ležia niekde v skrini. Podľa psychológov je najlepším darom spoločne strávený čas.
Aj keď v dnešnej dobe nad nami visí hrozba koronavírusu, nič nám nebráni obdarovať mamu, sestru či kamarátku darčekovým kupónom na budúcu spoločnú návštevu kina alebo divadelného predstavenia. Spoločne strávené chvíle nám ostanú vryté v pamäti oveľa dlhšie, než ďalší pár ponožiek s vianočným motívom.
Keď však chcete siahnuť po niečom hmotnom, ale zároveň chcete zachovať udržateľnosť, sú tu ešte výrobky od lokálnych tvorcov. Nakupovať môžete tiež bezobalovo – napríklad kozmetiku a výborným tipom na drobnú pozornosť sú napríklad zero-waste sviečky. Alebo nájsť niečo na bazári a dať tomu druhú šancu.
Menej je viac aj v dekoráciách
Jedno je však isté - čím menej darčekov, tým menej odpadu. Je to problém hlavne v rodinách s malými deťmi. Každý z milujúcich príbuzných totiž túži drobca obdarovať. Desiatky darov mu však mnohokrát len spôsobujú chaos v hlave. „Ako všade, aj tu je základom komunikácia. Optimálne je mať zoznam alebo aspoň nejakú predstavu a príbuzných slušne a láskavo poprosiť, či by mohli vybrať niečo z neho,“ radí Ženám v meste psychologička Tatiana Lorencová.
Avšak, nik nechce nadšené babičky a tety zarmútiť. „Keď to už naozaj inak nejde, treba vymyslieť aspoň nejakú drobnosť, ktorou by mohli prispieť,“ dodáva odborníčka. Rovnako to je aj pri obdarovávaní dospelých. Skúste sa v rodine dohodnúť, že si navzájom dáte po jednom darčeku. Každý sa poteší a nebudete riešiť preplnené domácnosti plné nepotrebností.
Najväčšou zložkou nášho vianočného odpadu však býva baliaci papier. Pre ekologickejšie Vianoce môžete pokojne siahnuť po starých škatuliach alebo novinovom papieri. Keď ho doplníte peknou mašľou, môže vyzerať naozaj zaujímavo. Alebo si vyrobte baliaci papier sami. Niektorí zas zvyknú recyklovať staršie darčekové tašky s vianočnými motívmi. Tie takto môžu kolovať po rodine celé roky. Tí zručnejší zas môžu ušiť látkové vrecúška, ktoré si isto nájdu využitie aj počas roka.
Ilustračné foto - hanali.sk, Jaroslava Bašistová
Ak ide o ekológiu, je na mieste sa zamyslieť aj nad dekoráciami. Podľa floristickej dizajnérky Jaroslavy Bašistovej mnohí ľudia v poslednej dobe presedlali na minimalizmus aj v tomto odvetví. „ Aj tento rok sú populárne jednoduché prírodné stromčeky s minimálnym množstvom ozdôb. Dôraz sa kladie na čisté línie a tvary, jednofarebnosť. Zaujímavým prvkom pri takomto type zdobenia bývajú zvyčajne akcenty, ktoré dodajú aj jednoduchej dekorácii punc výnimočnosti,“ hovorí pre Ženy v meste.
Podľa nej pritom vôbec netreba siahať hlboko do peňaženky. „Krásnou a efektnou dekoráciou na štedrovečerný stôl môžu byť napríklad svietniky z pomarančovej kôry, alebo jabĺčok. Stačí len zapojiť fantáziu a poobzerať sa po vlastnej kuchyni,“ pokračuje.
Stromček si tak môžete ozdobiť sušenými kúskami pomarančov, orieškami alebo šuškami či vlastnoručne vyzdobenými medovníčkami, ktoré ešte aj rozvoňajú byt. Podľa Bašistovej je stále v kurze tzv. upcykling. „Znamená to, že starým nepotrebným veciam dodáme novú funkciu kreatívnym spracovaním. V tomto prípade môžeme nastriekať zlatým alebo strieborným sprejom sušené kvety, plody, tekvice a pod. a získame krásnu a efektnú dekoráciu za minimálne náklady,“ radí.
Floristická dizajnérka odporúča, aby sme sa zamysleli nad štýlom, ktorý sa nám páči a radšej zvolili veci, ktoré využijeme viac sezón. „Určite sa oplatí zainvestovať do zaujímavých nádob z prírodných materiálov, ktoré môžeme každoročne variovať. Zaujímavý drevený svietnik, či veniec prizdobíme vetvičkami zo záhrady, šípkami a sviečkami. Po skončení Vianoc základ odložíme a rok môžeme dekorovať opäť iným spôsobom podľa momentálnej nálady,“ dodáva.
Vianoce a koronavírus
A aké rady má minimalistka Mojmíra? „Určite odporúčam robiť si zoznamy, a to nie len na to, čo chceme komu kúpiť, aké potraviny chceme mať doma na Vianoce, poprípade, čo by sme v predvianočnom období chceli stihnúť. A tie zoznamy by mali zostať krátke a nestresujúce, už keď je zoznam stresujúci, treba ho rozhodne preškrtať. Namiesto upratovania celého bytu, si pridajte na zoznam len vysávanie a pretieranie poličiek a počas ušetreného času napríklad čítajte knihu pod dekou,“ hovorí.
Podľa nej je výhodou minimalizmu hlavne bezstresovosť, no má to aj svoje úskalia. „Stretávam sa aj s reakciami, že musím byť smutná, keď nemám vianočný stromček a ozdoby v okne. Alebo, že si neužijem pravú atmosféru Vianoc, keď nepečiem už od začiatku decembra. No je to naozaj len na vás, čo vám počas Vianoc robí radosť, či už sú to svetielka rozvešané všade naokolo, alebo či si doma pustíte koledy. Tieto veci nezaberajú miesto, sú zadarmo a majú v sebe čaro Vianoc,“ dodáva.
Ilustračné foto - hanali.sk, Jaroslava Bašistová
Pre mnohých však tieto sviatky budú oveľa smutnejšie a minimalizmus zavládne aj pri počte vianočných návštev. Je na mieste byť zodpovedný a zbytočne neohrozovať svoje okolie. No Vianoce sú pre nás rodinnými sviatkami. Ako neprepadnúť smútku a ťaživej atmosfére?
Psychologička radí zvoliť aspoň telefonický kontakt a spraviť ho trošku netradične. „Napríklad, môžete sa popýtať na nejaké pekné spoločne zážitky, resp. čo máte radi na spoločných chvíľach. Čo by ste spolu radi ešte zažili, ale aj to, čo si ceníte jeden na druhom,“ dodáva Lorencová.
Hoci tieto sviatky budú určite iné, ako tie, čo sme zažívali, možno práve teraz je ten správny čas presedlať na minimalizmus. Aj tieto Vianoce môžu mať svoje čaro.