Príbeh človeka a liečivých bylín sa odvíja už tisíce rokov a ani v dnešnej dobe moderného lekárstva nestrácajú tieto dary prírody na vážnosti. Kým prvé skúsenosti ľudstva s účinkami rastlín prichádzali vďaka sériám šťastných náhod a fatálnych omylov, dnes vieme s vedeckou presnosťou vysvetliť, ktorá látka konkrétnej bylinky telu pomáha a prečo. Ozdravný čaj si pritom môžeme pripraviť aj z bežných rastliniek, ktoré okolo seba ani nevnímame. Ktoré z nich stoja za vychutnanie z čajového hrnčeka?
Bez toho, aby ľudia v dávnej minulosti tušili, že byliny obsahujú minerálne látky, vitamíny či triesloviny, vedeli, že im zdanlivo obyčajné rastlinky dokážu pomôcť proti chorobám a neduhom. A keďže si nevedeli tieto zázračné schopnosti vysvetliť, považovali ich za magický nástroj, ktorý patrí do rúk šamanov.
Dnes majú bylinky svoje čestné miesto nielen u liečiteľov, ale aj v modernej medicíne. Hlboké znalosti o nich majú tiež lekárnici, ktorí vedia s bylinkami presne poradiť. Niektoré by sa totiž nemali v žiadnom prípade užívať pri určitých chronických ťažkostiach alebo kombinovať s konkrétnymi liekmi. Byliny sú skrátka mocné a je treba vedieť s nimi správne zaobchádzať.
Jedným z darov našej slovenskej prírody, ktorý smieme užívať takmer bez obmedzenia, a navyše rastie na každej medzi, sú blahodarné šípky. Tento červený symbol babieho leta obsahuje neuveriteľné množstvo vitamínu C, a to dokonca významne viac ako preslávený kyslý citrón. Kým bežné citróny obsahujú v 100 gramoch približne 80 mg vitamínu C, šípky rovno 500 mg. Efektívne tak povzbudzujú imunitu a celkové zdravie organizmu, vedia telo podporiť v prípade nachladnutia a kašľa, a navyše prospievajú tráveniu. Šípkový čaj si možno pripraviť z vlastnoručne nazbieraných plodov, alebo zvoliť pohodlnejšiu cestu a pripravovať si pravidelne už spracovaný bylinný čaj Šípky od TEEKANNE.
Cenná prírodná pomoc nemusí rásť len na lúkach na stráňach, ale môže sa popínať aj priamo na záhrade, pri plotoch a múrikoch. Proti kašľu a zápalom slizníc totiž významne pomáha aj naša bežná ostružina! Okrem sladkých plodov sa stojí za to zamerať aj na jej listy, ktoré obsahujú triesloviny, organické kyseliny a flavonoidy, vrátane menšieho množstva vitamínu C, a preto sa sušia na prípravu bylinkového čaju.
Pozadu nezostávajú dokonca ani okrasné rastlinky - vďačnou bylinkou je tiež nádherne kvitnúci nechtík lekársky. Žlté kvety sa zbierajú, aby pomohli pri gynekologických problémoch, problémoch s pečeňou alebo so žalúdkom. Nechtík ale vie vniesť pokoj aj do boľavého hrdla, pôsobí proti vírusovým ochoreniam a tiež má detoxikačné účinky.
Spomenuté bylinky sa k sebe chuťou aj účinkami dobre hodia, a preto ich môžete pospolu nájsť v čaji TEEKANNE Imunita. Ten obsahuje vyššie spomínaný nechtík, černicové listy a tiež voňavú mätu, ktorá dodáva čaju príjemnú sviežu chuť a súčasne patrí medzi celosvetovo najobľúbenejšie bylinky.
"Počas náročných jesenných a zimných mesiacov, kedy je telo vystavené nielen chladu, ale aj rôznym infekciám, je dobré popíjať čaj celodenne. Vnútorné orgány majú rady teplo a sú potom schopné v harmonickom prostredí lepšie fungovať. Telo sa lepšie prekrvuje, koluje v ňom energie a tým je aj lepšie chránené pred napadnutím zvonku. A v prípade bylinných čajov je telo posilnené ešte o účinky daných bylín," hovorí Kateřina Staníková, marketingová manažérka spoločnosti TEEKANNE.
Či už chcete svoje telo podporiť v liečbe choroby, alebo sa chcete len udržať v pevnom zdraví, vždy bude existovať bylinka, ktorá vám v tom pomôže. Stačí si starostlivo vybrať tú pravú, poradiť sa o účinkoch s odborníkom, alebo si zaobstarať vhodnú čajovú zmes, ako sú napríklad tie od TEEKANNE.