Do Komisie OSN pre postavenie žien zasadli na štyri roky Irán a Pakistan, ktoré sú považované za najhoršie krajiny pre ženy. Komisia je najvyšším orgánom OSN v oblasti rodovej rovnosti. Na štyri roky v tajnom hlasovaní zvolila 12 nových členov, medzi nimi Irán a Pakistan. 

Irán, Pakistan: Najhoršie pre ženy

V indexe rodovej nerovnosti Svetového ekonomického fóra sa pritom tieto dve krajiny umiestnili na 150. a 153. mieste z celkovo hodnotených 156 krajín.  "Komisiu ako orgán OSN už nemôžeme brať vážne," napísal v komentári nemecký denník Die Welt

Prečítajte si

Ženy v Iráne musia nosiť hidžáb od islamskej revolúcie v roku 1979. Muži tam môžu svojim ženám zakázať pracovať a cestovať, ženy nesmú spievať na verejnosti pred mužským publikom. Školské triedy a dokonca aj niektoré materské školy sú rozdelené na dievčatá a chlapcov.

Pakistan je smutne známy predčasnými a nútenými manželstvami, ako aj vraždami žien v mene cti.

Čierny deň pre ženy

Zvolenie týchto krajín do komisie, ktorá má zlepšiť postavenie žien vo svete, vyvolalo medzi aktivistami v oblasti ľudských práv pobúrenie. „Zvoliť Iránsku islamskú republiku na ochranu práv žien je ako urobiť podpaľača zo šéfa mestských hasičov,“ uviedol Hillel Neuer, výkonný riaditeľ ženevskej skupiny pre ľudské práva UN Watch. "Je to absurdné - a morálne odsúdeniahodné. Toto je čierny deň pre práva žien a pre všetky ľudské práva,“ uviedla Neuer podľa unwatch.org.

Hlasovanie bolo tajné, ale podľa prepočtov museli aspoň 4 krajiny Európskej únie a západnej demokracie podporiť Irán.