Katarína Danová zažila ako dieťa sexuálne zneužívanie v tábore Chachaland. Po dvoch rokoch sa kauza dostala pred súd. Katarína má za sebou dve pojednávania a opisuje ich ako veľmi náročné. Požiadali sme ju o vyjadrenie k podmienečnému trestu pre kňaza Františka Ondreka, ktorý sexuálne zneužíval maloleté dievča.
Ako veľmi je dôležitý rozsudok pre obete sexuálneho zneužívania? Rozhoduje výška trestu alebo stačí samotný verdikt, že páchateľ je vinný?
“Nemôžem hovoriť za všetky preživšie, ja osobne považujem za dôležité oficiálne odsúdenie páchateľa, pretože to vnímam ako potvrdenie našej skúsenosti a uznanie, že nám bolo ublížené. Na druhú stranu, ak súd uzná páchateľovu vinu a potom mu uloží smiešny trest v podobe podmienky, signalizuje to, že súd berie následky takéhoto traumatizujúceho zážitku na ľahkú váhu. Zneužívanie nie je niečo, čo si človek odtrpí a ide ďalej, má to celoživotné následky a vplyv na kvalitu nášho života. Tomu by mali byť primerané aj tresty.”
Podmienka pre kňaza, 30 rokov pre Kellyho
Ako taký verdikt vplýva na preživšie? Nedávno dostal raper R. Kelly 30 rokov za sexuálne zneužívanie dievčat, kňaz podmienku...
“Ak niekto zvažuje, či nahlási, že ho niekto zneužíval alebo znásilnil a vidí, že iné preživšie sa roky ťahajú po súdoch (ak sa ten prípad na súd vôbec dostane) a páchateľ napokon odíde s podmienkou, akú má motiváciu to ísť nahlásiť? Tridsať rokov pre R. Kellyho je určite primeranejší trest ako trojročná podmienka pre kňaza. Jemu súd ani neudelil zákaz práce s deťmi, čo by podľa mňa malo byť samozrejmosťou, ak je páchateľom osoba, ktorá pracuje s deťmi a mládežou a trestný čin spáchal práve v rámci svojej práce.”
Mali by súdy pri sexuálnom zneužívaní brať viac do úvahy, ak ide o profesie, v ktorých sa pracuje s deťmi?
“Súd by to mal zohľadňovať. Kto zaručí, že o niekoľko rokov nebude pracovať s mládežou na nejakej inej fare? Niekoľko takýchto prípadov riešili napríklad v Česku.”