Projektová manažérka, líderka, trénerka v oblasti sociálneho marketingu. Získala desiatky ocenení v oblasti ľudských práv a práv LGBT komunity. Gráinne Healyová stála za kampaňou za manželskú rovnosť v Írsku. Ani po výhre v referende s aktivizmom neskončila. Nedávno navštívila Slovensko, kde sa zúčastnila medzinárodného festivalu Jeden svet. Vyjadrila obavy nad ohrozením reprodukčných práv žien vo viacerých štátoch sveta, ale i na Slovensku.
„Mali by sme pracovať na zvyšovaní povedomia o reprodukčných právach. Ich nedostatok môže viesť k úmrtiam žien a chudobe a ťažkostiam pre niektoré rodiny,“ povedala Gráinne Healyová pre Ženy v meste.
Prečítajte si
Írsko sa dramaticky zmenilo
Prišla z krajiny, ktorá je dnes otvorenejšia a perspektívnejšia ako pred tridsiatimi rokmi. Írsko – kedysi konzervatívna, kresťanská krajina, je dnes príkladom štátu, kde sa oslavujú moderné hodnoty inklúzie, rovnosti, štedrosti a láskavosti. Pred skoro piatimi rokmi sa v ľudovom hlasovaní väčšina írskeho obyvateľstva rozhodla pre legalizáciu manželstiev osôb rovnakého pohlavia. O tri roky neskôr sa liberalizoval zákon o interrupciách, ktorý predtým bol jeden z najstriktnejších na svete. Čo stojí za zmenou na ostrove so silnou katolíckou históriou?
V nedávnom írskom sčítaní ľudu uviedla väčšina obyvateľov a obyvateliek katolícke vierovyznanie. Hrozivé príbehy o sexuálnom zneužívaní kňazmi však bezpochyby zmenili dominantné postavenie katolíckej cirkvi v Írsku. Okrem toho, mnohí už nechodia na pravidelnú omšu, ale sú tzv. kultúrnymi katolíkmi, ktorí zavítajú do kostola kvôli krstu, pohrebu či svadbe.
Čoraz viac ľudí žije svetsky. Deti navštevujú školy bez vyznania, snúbenci majú úradné sobáše. Navyše, ľudia čoraz viac cestujú a do Írska prichádzajú aj ľudia iných národnostní. To otvára mysle a pomáha prekonať strach z neznámeho, iných zvykov či názorov. Tieto zmeny, ako aj vysoký počet írskych občanov s vysokoškolským vzdelaním a členstvo v Európskej únii, vytvorili možnosť hnutiu za rovnosť a rozmanitosť rozvinúť sa.
Gráinne Healyová. Foto - archív GH
Príbeh premeny Írska naštartoval aj prípad Katherine Zapponeovej a Ann Louise Gilliganovej, ktoré sa v roku 2004 zosobášili v Kanade. Po návrate do Írska sa pokúsili zmeniť svoj daňový status, aby uznali v Írsku ich uzatvorené manželstvo. Neuspeli. V rozsudku stálo, že írska ústava uznáva manželstvo iba medzi mužom a ženou. Dvojica žien sa preto rozhodla ísť na Najvyšší súd a bojovať za svoje práva.
„Tento prípad bol semienkom, ktoré začalo hnutie za manželskú rovnosť v Írsku,“ hovorí odborníčka na kampane Gráinne Healyová.
Diskusie na uliciach a pozitívna kampaň Yes Equality
Spolu s niekoľkými priateľmi vytvorili podpornú skupinu pre Katherine a Ann Louise. „Chceli sme podporiť tieto dve statočné ženy,“ spomína Healyová, ktorá bola od začiatku predsedníčkou združenia. Skupina sa neskôr stala základom pre kampaň Právo na manželstvo v Írsku.
„Snažili sme sa budovať verejnú a politickú podporu rovnakých manželských práv,“ objasňuje líderka Gráinne Healyová aktivity združenia Marriage Equality. „V čase, keď sme už vedeli o konaní referenda o zrovnoprávnení manželstiev osôb rovnakého pohlavia, oslovili ma, aby som spolu s Brianom Sheehanom viedla kampaň Yes Equality,” vraví.
Práca združenia Marriage Equality bola dôležitá pri zviditeľňovaní írskej LGBT komunity, ich životov a tiež potrebe zabezpečiť, aby ústava mohla chrániť všetky írske rodiny bez ohľadu na pohlavie rodičov. „Bolo pre mňa úžasné byť súčasťou kampane. Získať finančné prostriedky bola výzva, rovnako ako boj proti dezinformáciám. Snažili sme sa však maximálne upokojovať obavy voličov. Dali sme dokopy 70 miestnych skupín v oblasti rovnosti v celom Írsku. Títo ľudia klopali na dvere, stáli na autobusových a vlakových staniciach a hovorili s ľuďmi, prečo hlasovať za zrovnoprávnenie manželstiev LGBT ľudí,“ hovorí Healyová.
Archív GH
Deň referenda pripadol na sobotu 23. mája 2015. K urnám prišli takmer dva milióny ľudí. Až 62 percent z nich, teda viac ako 1,2 milióna obyvateľov a obyvateliek, hlasovalo za uznanie manželských práv všetkých párov bez ohľadu na pohlavie. Írsko sa tak stalo prvou krajinou na svete, ktorá na základe ľudového hlasovania uznala manželské práva osôb rovnakého pohlavia.
Desaťročná snaha a práca komunity Marriage Equality priniesla výsledky. „Nikdy sa nám nesnívalo, že by sme mohli zvíťaziť s takým veľkým počtom a viesť tak pozitívnu kampaň – je to privilégium byť súčasťou obrovskej zmeny v Írsku,“ spomína kampanierka Healyová na víťazstvo v referende.
Tichá revolúcia - Írsko
Počas referenda o manželstvách ľudí rovnakého pohlavia sa otvorene prihlásil k svojej homosexuálnej orientácii aj Leo Varadkar. Muž, ktorý sa o dva roky neskôr – v roku 2017, stal premiérom Írskej republiky. Referendum sa stalo dôkazom otvorenejšieho a inkluzívnejšieho Írska. Samotný premiér Leo Varadkar označil zmeny v spoločnosti za tichú revolúciou.
Príkladom revolúcie je aj zrušenie ich najprísnejšieho zákona v oblasti interrupcií v roku 2018. Írska ústava obsahovala klauzulu, ktorá dávala plodu rovnaké právo na život ako matke. „Tisícky žien boli donútené vycestovať do zahraničia, Veľkej Británie či Holandska, aby mohli podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva,“ objasňuje situáciu Gráinne Healyová. Referendum o otázke potratov bolo úspešné. Až 68 percent obyvateľstva hlasovalo za jeho liberalizáciu. Nová legislatíva povoľuje prerušenie tehotenstva do 12 týždňa gravidity alebo vtedy, ak je ohrozený život ženy, či hrozí vážne poškodenie jej zdravia.
Prečítajte si
Interrupcie v Írsku - a čo ďalej
Gráinne Healyová po úspechu v kampani školí ľudí v oblasti sociálneho marketingu. Vraví, že na úspešnú kampaň potrebujete tzv. 3 C’s – Clarity, Capacity and Chronology. V preklade – zrozumiteľnosť kampane, schopnosť mobilizovať a získať hlasy a chronológia, teda časový rámec.
V rozhovore pre Ženy v meste vyjadrila obavu nad ohrozením reprodukčných práv. „Sme svedkami pokusov o odstránenie našich reprodukčných práv. Rovnako aj právo na dobrú zdravotnú starostlivosť je ohrozené,“ hovorí líderka v súvislosti so sprísňovaním potratov v USA, Poľsku, ale i na Slovensku, ktoré nedávno navštívila. So situáciou na Slovensku bola dobre oboznámená. Len v tomto roku prebehlo v NR SR niekoľko pokusov o sprísnenie zákona o interrupciách. Návrh SNS sa dokonca dostal do druhého čítania.
„Kampane ukazujú, aké dôležité a potrebné sú tieto práva pre ženy. Mali by sme pracovať na zvyšovaní povedomia o reprodukčných právach. Ich nedostatok môže viesť k úmrtiam žien a chudobe a ťažkostiam pre niektoré rodiny,“ objasňuje Gráinne Healyová a prízvukuje, že tieto práva by sme mali posilniť, ak chceme zachovať a rozvíjať rovnosť pre všetkých.
Hrdá feministka a babička - Gráinne Healy
Rovnosť na pracovisku, v dôchodkoch, v politických štruktúrach či v odmeňovaní považuje Gráinne Healyová za nevyriešené otázky ženského hnutia v Írsku aj inde vo svete. I preto sa naďalej angažuje v rozvíjaní občianskych práv. „Som feministka, aktivistka a ďalšie roly, ktoré hrám, sú len nástrojmi, ktoré som vyvinula na vytvorenie priestoru, v ktorom môžem podporovať ostatných, aby menili spoločnosť,“ hovorí líderka, ktorá v lete oslávila šesťdesiatku.
Za desaťročia práce a aktivizmu získala Írka Gráinne Healyová desiatky ocenení. Obzvlášť ju potešila cena Výnimočná feministka, ktorú jej v roku 2017 udelila Írska národná rada žien. „Bola to obrovská česť a pokorný zážitok, pretože som cenu získala za moju prácu a aktivizmus za posledných 50 rokov,“ s úsmevom hovorí Healyová.
V posledných rokoch ju zamestnáva aj úloha babičky, ktorá jej prináša veľkú radosť. „Je to aj možnosť nahliadnuť do potrieb budúcej generácie a vybudovať svet, v ktorom môžu žiť životy v demokratických slobodách,“ uzatvára odborníčka na sociálny marketing.