Nebudeme ticho! sa dnes podvečer prvý raz kričalo na Hlavnej ulici v Košiciach, kadiaľ prešiel sprievod asi sto ľudí. Muži aj ženy prišli protestovať proti návrhom na obmedzenie interrupcií a búchali varechami a hrncami, ktoré sa stali symbolom protestu.
“Je to jedna z mála téma, za ktorú som ochotný sa symbolicky aj pobiť a tak som sa nechal presvedčiť, aby som dnes prvý raz prehovoril pred takýmto davom,” povedal pre Ženy v meste čerstvo vyštudovaný historik Andrej Klobušník s tým, že je potrebné, aby sa k téme vyjadrovali aj muži.
Na námestí pred Dolnou bránou rečnili štyria muži a štyri ženy. Medzi nimi aj Zuzana Bendíková, učiteľka a dobrovoľníčka zo Spoločnosti pre plánované rodičovstvo.
Protest v Bratislave. Foto - Michal Trško
Sprísnenie interupcií nič nerieši
“Naša spoločnosť je založená na práve na informácie, na dôstojný život a súkromie. Všetky tieto práva návrhy zákonov v parlamente narušujú,” povedala. Poslancom odkázala, že problémom nie je klesajúci počet interrupcií, ale domáce a sexuálne násilie, tehotenstvo tínedžeriek, chudoba a nižšie platy žien.
Umelé prerušenie tehotenstva je podľa organizátorky protestu Lívie Jánošikovej z redakcii Kritické fórum témou, ktorá rozdeľuje aj vzdelaných ľudí - mužov i ženy. “Som študentkou politológie a cítim to aj na akademickej pôde,” povedala. K davu sa prihovorila i biologička a aktivistka Eva Švádry, ktorá je presvedčená, že ani z medicínskeho hľadiska nie je potrebné sťažovať prístup žien k špecifickej, ale stále zdravotnej starostlivosti.
Protest v Bratislave. Foto - Michal Trško
Všetci rečníci pripomínali, že poslanci a poslankyne riešia potraty, ktoré dlhodobo klesajú a nevenujú sa problémom, ktoré rodiny naozaj riešia - ekonomický kríza po pandémii COVID-19, neistota a pokles príjmov.
Nebudeme ticho v štyroch mestách
Košický kraj v roku 2011 viedol štatistiky v počte interrupcií. Umelé prerušenie tehotenstva si tu vtedy zvolilo vyše 1 500 žien. O vyše päť stoviek tak predbehol bratislavskú i prešovskú župu.
Podľa štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií z roku 2019 je Košický kraj na treťom mieste. Vedie Nitriansky a Banskobystrický kraj. Najmenej umelých potratov bolo v Žilinskom kraji.
Pochody a podporné akcie s názvom Nebudeme ticho! Pochod za rešpektovanie reprodukčných práv sa dnes podvečer uskutočnili v štyroch slovenských mestách. Solidárny protest pred ambasádou Slovenskej republiky zorganizujú aj v Prahe.
Protest v Bratislave. Foto - Michal Trško
Protestovalo sa v deň začiatku parlamentnej schôdze, na ktorej budú predložené štyri návrhy na sprísnenie interrupcií - z celkovo dvadsiatich predložených legislatívnych návrhov.
Mestá sa pripojili k hlavným organizátorom - organizáciám Aspekt, feministickej organizácie Možnosť voľby a iniciatíve Povstanie pokračuje, ktoré už niekoľko podobných akcií zorganizovali
Najviac ľudí bolo v Bratislave
Najviac ľudí sa zišlo v Bratislave. Na Námestí SNP sa postupne nazbieralo asi 1500 protestujúcich mužov a žien. Organizátorky rozdali na úvod varechy a požiadali protestujúcich, aby ich ozdobili. Najpopulárnejší bol hlavný motív pochodu #nebudemeticho.
Protest v Košiciach. Foto - ZVM
Mladé i staršie ženy, ale aj muži mali v rukách transparenty s najrôznejšími heslami - Žiadame odluku cirkvi od maternice, nežijeme v stredoveku, Reprodukčné práva = ľudské práva. "Prišlo zatiaľ najviac ľudí. Nesmierne sa tešíme, všetkým ďakujeme a zostávame v strehu," uviedla Zuzana Maďarová z organizácie Aspekt.
V Liptovskom Mikuláši prišiel dvojnásobok ľudí v porovnaní s prvou takouto akciou v novembri minulého roka. Asi štyridsať žien a mužov sa stretlo na terase kultúrneho centra Diera do sveta, ktoré už šesť rokov podporuje témy feminizmu, rodovej rovnosti, ekologickosti, ne-hierarchickosti a spoločensko-kultúrnej angažovanosti.
Po prečítaní príhovorov nasledoval krátky pochod. "Prišli aj ženy, ktoré nie sú rozhodnuté, ale mali záujem diskutovať, to považujeme za veľmi dôležité," povedala pre Ženy v meste organizátorka Jana Mikuš Hanzelová, ktorá vedie občianske združenie Diera do sveta.