Neveľké Gruzínsko, ktoré má len niečo viac ako 3 milióny obyvateľov, objavilo v roku 2022 takmer 9 miliónov turistov. Nadchla ich nielen história krajiny, unikátne miesta a pamiatky, hory či more, ale aj vyhlásená gruzínska kuchyňa.
Čerstvé hríby, kuracie mäso, mix byliniek, kde veľkú úlohu zohráva koriander, obrovský výber syrov, vlašské orechy, omáčky, fantastické plnené taštičky chinkali, chačapuri – kysnutá chlebová placka so syrom a vajíčkom.
Najznámejšie gruzínske jedlá - chačapuri
To je len pár ikonických jedál a ingrediencií, ktorými si vás aromatická a veľmi rôznorodá gruzínska kuchyňa získa. Naučte sa jedlá, ktoré by ste určite mali pri návšteve krajiny ochutnať. Tie najobľúbenejšie sa začínajú na písmeno ch:
Chačapuri (khachapuri) - plnený chlieb alebo chlebové placky, ktorý môže mať rôzne formy a plnky. Najznámejšie sú Adjaruli (tvar lode) a Imeruli (uzavretý koláč). Adjaruli sa podáva s maslom a surovým vajcom, ktoré sa zvyčajne pridáva do stredu plnky tesne pred pečením. Po upečení má vajce tendenciu zostať tekuté, čo pridáva jedlu jemnú a krémovú textúru a chuť.
Toto jedlo je populárne pre svoju sýtosť a jedinečnú chuť. Imeruli sa podáva s jednou vrstvou syra.
Foto - Alex Maksimčuk
“Chačapuri má viac druhov, no iba jedno je najtypickejšie pre celé Gruzínsko a pochádza práve z tohto regiónu. Ide o adžarské chačapuri, kde je v strede vajíčko, ktoré si zamiešate spolu s ďalšími ingredienciami v strede chačapuri. Vznikne akási “praženica”, ktorú potom vyjedáte s chlebíkom, čo tvorí okraj,” opisuje chuť Alex Maksimčuk, zo slovenskej spoločnosti FinRealGo, ktorá v roku 2019 otvorila realitnú kanceláriu v jednom z najkrajších gruzínskych miest Batumi.
Batumi získalo na súťaži World Travel Awards 2022 tretíkrát titul Najlepšia rozvíjajúca sa turistická destinácia v Európe. S hosťami tam často testujú chute gruzínskej kuchyne.
Chachochbili je veľmi vyhľadávané a chutné jedlo. Je to kuracie mäso dusené v paradajkovej omáčke s bylinkami a koreninami. Originálnu chuť dodáva jedlu hlavne koriander, ale tiež petržlen, bazalka, cesnak a červená paprika. Cibuľa sa pridáva na samom konci, keď je chakhokhbili takmer pripravené.
Ochutnať by ste mali aj chinkali (khinkali), gruzínske národné jedlo, ktoré nesmie chýbať na žiadnom slávnostnom stole. Sú to cestovinové taštičky plnené mletým mäsom - môže byť hovädzie, bravčové alebo baranie. Do mletého mäsa sa ale pridáva petržlen a koriander, a práve tieto bylinky dodajú pokrmu tú pravú chuť.
Foto - Alex Maksimčuk
Mäso zvyknú poliať so satsivi, čo je omáčka vyrobená z vlašských orechov, cesnaku, koriandra a korenia. Možno to znie fádne, ale len kým jedlo ochutnáte. Ak nemáte chuť na mäso, dajte si taštičky s hubami či so syrom. Pretože sú taštičky plné šťavy z mäsa, v Gruzínsku sa hovorí, že človek sa vie bozkávať až vtedy, keď zje knedličky bez toho, aby vytiekla šťava.
Na písmeno ch je aj obľúbený typický dezert churchkhela - sú to orechy navlečené na šnúrke a zaliate hustou hroznovou šťavou. Tajomstvá skutočnej churchkhely sa dedia z generácie na generáciu.
Foto - Alex Maksimčuk
Gruzínske lobio, ostri alebo šašlík
Okrem toho odporúčame ochutnať lobio (malakhto) - sýty pikantný hustý fazuľový guláš s cesnakom, cibuľou, mrkvou, paprikou, koriandrom a inými koreninami. Pripravuje sa v kvetináčoch, podáva sa buď s ryžou alebo ako samostatné jedlo bez prílohy. Niekedy sa do lobio pridávajú semená granátového jablka, aby bolo pikantné.
Ostri je typické gruzínske jedlo, zvlášť populárne v zimných mesiacoch. Je to hustá polievka alebo guláš z mäsa (často hovädzieho alebo kuracieho), zeleniny (ako sú cibuľa, mrkva, zemiaky), koreňových zelenín, aromatických korenín a bylín. Môže byť výrazne korenisté. Je to jedlo, ktoré zahreje a veľmi dobre chutí.
Foto - Alex Maksimčuk
Chutiť vám určite bude aj mtsvadi, teda šašlík - grilované mäso na špajli, ktoré sa pripravuje priamo na grile. Mäso - jahňacie, bravčové alebo kuracie, ktoré sa marinuje v koreňovej zmesi pred grilovaním, má výbornú chuť. K nemu sa dokonale hodí omáčka satsebeli – paradajková gruzínska omáčka.
Sinori – jedlo z plátkov tenkého chleba lavash s cottage cheeseom (tvarohom) a maslom. Skladané a ešte pred pečením naaranžované do zvislých zvitkov vyzerá úžasne a chutí ešte lepšie. Podobá sa tomu aj jedlo Achma, čo je typ chačapuri.
K vínku si určite dajte pkhali - zeleninovú paštétu alebo zeleninový šalát vyrobený z varených zelenín, orechov a koriandra. Alebo ochutnajte borano – niečo ako gruzínske fondue. Ide o kombináciu syra s maslom, v niektorých novších receptoch sa ako ingrediencie objavujú aj vajíčka, kukuričná múka a zemiaky.
Chutná a výrazná gruzínska kuchyňa má niečo pre každého. Na svoje si prídu gurmáni bez ohľadu na to, či jedia mäso, alebo sú vegetariáni či vegáni.
“Nech už ochutnáte čokoľvek, musí to byť jedlo s omáčkou z vlašských orechov a granátovým jablkom. V tejto omáčke sa buď pripravuje mäso – vtedy to nájdete v menu ako satsivi, alebo sa podáva zabalená v baklažáne ako predjedlo (volá sa to Badrijani Nigvzit). Tá chuť je neskutočná,” odporúča Alexander Maksimčuk, ktorý pozýva originálne gruzínske jedlo prísť ochutnať priamo do Batumi alebo navštíviť bratislavskú Inchebu počas Veľtrhu DANUBIUS GASTRO 2024 (11. až 14. apríla 2024), kde sa budú dať niektoré z dobrôt ochutnať tiež.