«Soucis de détail » - starosť o detail. Tak hovoria Francúzi ich fenoménu lásky k detailu, starostlivosti o to, aby všetko bolo pekné.

Detail, ako napríklad každá kniha v knižnici čajovne hotela „La Belle Juliette“ vo štvrti Saint-Germain-des-Prés, tak ako porcelánové taniere s fialovými kvietkami, biely čajník a papierový kužeľ s bylinkovým čajom, ako zelený lístok čajového vrecúška trčiaci z bieleho čajníka.

Knižky, glóbus, čalúnené kreslá a porcelánoví anjelici na mramorovom kozube, drobné zákusky na poschodovej tácni, do ktorých pre ich dizajn je hriechom zahryznúť. Mini brioška, mini gaštanové tiramisu, nugáty s pistáciami a kalíšky s tekutou čokoládou, karamelizované oriešky a kokosové pusinky, marcipán a panacotta s lekvárom exotického ovocia. Bublinky šampanského, vôňa čaju, klavírne krídlo a harfa.

 

 

V čajovni Belle Juliette sa všetko točí okolo krásnej talentovanej a kultivovanej Juliette Récamier z 19. storočia, manželke známeho bankára Jacquesa Rose Récamier. Tancovala božsky, hrala na harfe a klavíri, bola krásna a hovorilo sa o nej, že vedela mužov svojim šarmom zvábiť, ale tých naliehavejších aj razantne odsunúť. V 15. rokoch sa vydala za bankára, milenca jej matky. Bankár, ktorý bol možno aj jej otcom, si ju zobral, aby mohla po ňom dediť. Svoju životnú lásku stretá ako 40-ročná, keď sa osudovo zaľúbila do o desať rokov staršieho spisovateľa René Chateaubrianda. Po ich prvom stretnutí u madame de Staël v roku 1801 si Chateaubriand zapísal: ”Biele šaty na gaučí z modrého hodvábu”.

Krásnu Juliette pripomína a velebí hotel na ulici „Rue du Cherche Midi“ (v doslovnom preklade Hľadaj poludnie). Názov ulice pochádza pravdepodobne z vývesného štítu zo 16. storočia so slnečnými hodinami. Častokrát tí, čo sa snažili prečítať, koľko je hodín, hľadali poludnie na mieste 14. hodiny. Aj v súčasnosti sa bežne vo francúzštine používa metafora „hľadať poludnie o štrnástej hodine“ s významom zbytočne komplikovať jednoduchú vec.

Upršanému, zimnými mesiacmi vyčerpanému Parížu, sa valentínska nálada veselo vnucuje makarónkami všetkých farieb a chutí, čokoládami a zákuskami v tvare sŕdc. Na prvom poschodí eiffelovky sa zaľúbené páry romanticky korčuľujú.

Paríž si môže dovoliť aj plakať dažďom a Valentína k svojmu symbolu lásky nepotrebuje. Stačí jeden z miliardy parížskych detailov.

 

Prečítajte si aj Kto komu pomáha?