Administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena potvrdila, že skúma spôsoby, ako umiestniť černošskú abolicionistku Harriet Tubmanovú na dvadsaťdolárovú bankovku, čím by nahradila súčasné vyobrazenie prezidenta Andrewa Jacksona. Informoval o tom vo štvrtok internetový denník The Brussels Times.
Mimovládna organizácia Women On 20s ešte v roku 2015 pripomenula vtedajšiemu prezidentovi Barackovi Obamovi, že americká mena je veľmi mužská a veľmi biela, ani na jednej bankovke nie je Američanka. Vypísala preto online petíciu s otázkou, ktorá žena by mala nahradiť bývalého prezidenta Andrewa Jacksona na 20-dolárovej bankovke.
V online prieskume nakoniec vyhrala Harriet Tubmanová, ktorú chcelo na dvadsaťdolárovej bankovke 118 328 Američanov. Druhá skončila Eleanor Rooseveltovú s viac ako 111-tisíc hlasmi.
Harriet Tubmanová: Neupierať volebné právo na základe pohlavia
Tlačová hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová tieto správy potvrdila s tým, že Bidenova administratíva sa momentálne usiluje o urýchlenie tohto procesu. "Je dôležité, aby naše platidlá odrážali históriu a rozmanitosť našej krajiny. Ak by novú dvadsaťdolárovku zdobila podobizeň Harriet Tubmanovej, tak by to určite odrážalo túto skutočnosť," uviedla.
Predmetná iniciatíva bola spustená ešte počas administratívy prezidenta Baracka Obamu po desaťmesačnom skúmaní, ktoré zahŕňalo aj účasť americkej verejnosti. Nová bankovka mala byť predstavená v auguste 2020 pri príležitosti 100. výročia prijatia 19. dodatku ústavy Spojených štátov, ktorý zakazuje, aby bolo akémukoľvek občanovi upierané volebné právo na základe pohlavia.
Trump a prílišná politická korektnosť
Toto úsilie však bolo počas mandátu bývalého prezidenta Donalda Trumpa pre "technické problémy" pozastavené do roku 2028. Trump je údajne veľkým fanúšikom Jacksona a ešte pred svojím zvolením za prezidenta sa o danej iniciatíve vyjadril ako o "čistej politickej korektnosti".
Tubmanová (1822-1913) sa narodila v americkom štáte Maryland do otroctva, z ktorého neskôr utiekla a stala sa abolicionistkou a politickou aktivistkou. Následne uskutočnila niekoľko záchranných misií na oslobodenie zotročených ľudí.
Harriet Tubmanová pomáhal ľuďom z otroctva
Harriet Tubmanová sama ušla z otroctva a potom pomohla stovkám iných otrokov dostať sa z otrokárskych južných štátov na slobodu na sever Spojených štátov. Sieť úkrytov a bezpečných ciest nazvala „tajné železnice“, ktoré financovali sympatizanti zrušenia otroctva. Bola výraznou osobnosťou v abolicionistickom hnutí (za zrušenie otroctva).
Počas občianskej vojny pracovala Tubmanová ako špiónka v prospech Únie. Volali ju Black Moses (Čierny Mojžíš) za to, ako vyvádzala ľudí z otroctva. V júni 1863 sa jej počas prepadnutia železnice vojskami Únie v Južnej Karolíne sa jej podarilo oslobodiť asi 750 černošských otrokov. Bola to prvá vojenská akcia v dejinách Spojených štátov, ktorú pripravovala a viedla žena.