Určite to poznáte: múzejné ticho, vŕzganie podlahy pri každom vašom kroku a unudené pohľady zamestnancov múzea. Nič také však v múzeum v Ostrave, ktoré prehliadku korunovačných klenotov pripravilo, nezažijete. Sály s impozantnými zbierkami korún z celého sveta navštívia každý deň stovky ľudí.

„Ako sme očakávali, táto výstava k nám priviedla veľmi veľa návštevníkov. V krátkom období od 9. decembra, kedy sme výstavu spustili, do konca roka ich bolo takmer štyri tisíc,“ hovorí riaditeľka Jiřina Kábrtová, ktorá našu skupinu novinárov víta na chodbe. Tu sa budeme lepšie počuť ako medzi návštevníkmi, ktorých výstava s názvom Korunovačné klenoty v dejinách sveta do ostravského múzea sídliaceho na hlavnom námestí práve prilákala. Je stred pracovného týždňa, doobedie, ale v múzeu je plno!

 

 

Prvýkrát sú repliky v Ostrave 

Riaditeľka nás na úvod informuje, čo nás vo výstavných miestnostiach čaká. Uvidíme vyše 80 kusov replík korunovačných klenotov, ktoré sú vystavované po prvýkrát práve v Ostrave. Výstavnú zbierku tvoria koruny najznámejších kráľov, ako napríklad štyri koruny Karola IV, Napoleona I, či koruny Rakúsko – uhorských a poľských panovníkov. Návštevníci si tiež môžu pozrieť aj niektoré kúsky z opačných končín sveta, napríklad šperky vládcov z Ázie, Ameriky, či afrických kmeňov.

 

 

Ide o repliky vyhotovené v nemeckom Wuppertale v dielne už zosnulého klenotníka Jürgena Abelera a jeho otca. „Stretli sme sa s pánom Abelerom pred rokmi a dohodli sme sa, že by nám tie exponáty mohol požičať, ale keď zomrel, usporiadanie našej výstavy sa skomplikovalo a hlavne predĺžilo,“ spomína Kábrtová. A tak kým sa klenoty dostali do Ostravy uplynulo 7 rokov. „Keďže sa nám to nakoniec podarilo a výstavu sme koncom minulého roka spustili, stala sa súčasťou osláv 750. výročia vzniku nášho mesta“ informuje Kábrtová.

 

 

Koruna kráľovnej Kleopatry

V jej sprievode sa dostávame do výstavných miestností. Tu nás upozorňuje na vzácne kúsky, napríklad originálne tvarovanú aztécku korunu s vtáčím perím, či prekvapivo asketické egyptské koruny. Ako bonus je tu vystavená aj replika koruny kráľovnej Kleopatry, ktorá vznikla pre potreby známeho filmu s Elizabeth Taylorovou v hlavnej úlohe. „Vedeli ste, že koruna, ktorú mala na svojej hlave počas korunovačného ceremoniálu kráľovná Alžbeta väzí až osem kilogramov?“ opýta sa nás sprievodkyňa, a tak upúta pozornosť ostatných návštevníkov múzea. Počet poslucháčov zaujímavej mini prednášky rastie – k našej skupinke novinárov sa pripoja ďalší. 

„A vy ste mali na hlave niektorú s tých korún?“ opýta sa niekto z davu. „Nie, to ani neskúšam, pretože, aj keď sú to repliky, cítim, že patria len tým, ktorým boli určené “ s rešpektom odpovie riaditeľka a porozpráva nám o pikoškách, či legendách spojených s niektorými korunami.

 

 

Napríklad o Svätoštefanskej korune Uhorského kráľovstva, ktorá má na vrchole koruny kríž na krivo, čo vyvoláva mnoho teórií. Na záver našu pozornosť upútava korunami doposiaľ vládnucich panovníkov z Veľkej Británie, Dánska, Holandska, či Švédska. „Práve koruna Rudolfa II. má svojou nádherou a elegantným tvarom povesť najkrajšej koruny medzi európskymi korunovanými hlavami,“ uzavrie Kábrtová. Vidieť, že riaditeľka sa dobre cíti nielen medzi vzácnymi exponátmi, ale aj v dave návštevníkov.

V ostravskom múzeu sa osvedčili nielen mini prednášky, ako tá naša, ale aj tématické prednášky, ktoré túto unikátnu výstavu sprevádzajú. Na ne sa však treba hlásiť dopredu a väčšinou sú v predstihu vypredané. Unikátnou výstavou si ostravské múzeum získalo veľmi dobrú povesť, je teda škoda, že výstava potrvá už len do 5. marca. Práve v prvú marcovú nedeľu sa bude konať posledný bod programu s názvom Rozlúčka s korunami.

 

.

 

Prečítajte si aj Najviac nominácii na Českého leva získal film Masaryk