Všetko sa to začalo vo februári 2018, keď sa 6-tisíc zamestnankýň a zamestnancov sťažovalo na mzdové podmienky v spoločnosti Tesco. Svorne tvrdili, že za rovnakú prácu u toho istého zamestnávateľa nedostávajú rovnakú mzdu.
Mali na mysli najmä mužských kolegov, ktorí pracujú v distribučných centrách a na svojich výplatných páskach videli vyššie čísla. Ženám platitli o 3 libry za hodinu menej ako mužom.
Britská BBC oslovila jednu z poškodených predavačiek. Pam Jenkinsová sa vyjadrila, že vždy bola hrdá na to, že pracuje pre Tesco ale to, že mužskí kolegovia v distribučných centrách zarábajú viac ako ona, ju demoralizovalo. „Dúfam, že spoločnosť Tesco uzná prínos predavačiek a premietne to aj do našej mzdy,“ povedala.
Tesco sa bránilo s odôvodnením, že právo EÚ o rovnakom odmeňovaní mužov a žien sa na tento prípad nevzťahuje. „Pracovné miesta v našich obchodoch a distribučných centrách sú rôzne. Tieto roly si vyžadujú odlišné zručnosti a požiadavky, ktoré vedú k rozdielom v odmeňovaní - ale to nemá absolútne nič spoločné s pohlavím,“ citovala BBC spoločnosť.
„Odmeňujeme našich kolegov spravodlivo za prácu, ktorú robia a tvrdo pracujeme na tom, aby plat a výhody, ktoré ponúkame, boli spravodlivé, konkurencieschopné a udržateľné,“ znela druhá časť odpovede.
Ilustračné foto: TASR/AP
Poškodení zamestnanci sa však odmietli vzdať a obrátili sa najprv na britský súd. Ten si nebol úplne istý výkladom európskeho práva. Vo veci tak začal konať Európsky súdny dvor so sídlom v Luxemburgu. Ten dal nedávno za pravdu zamestnancom.
„Na zásadu rovnakej odmeny zamestnancom a zamestnankyniam zakotvenou v práve EÚ sa možno v konaní medzi jednotlivcami priamo odvolávať, a to ako pri ‚rovnakej práci‘, tak pri ‚práci rovnakej hodnoty‘,“ uviedli sudcovia.
Ženy v britskom Tescu tak dostanú vyplatený rozdiel v mzde za posledných šesť rokov. Jedna zamestnankyňa dostane odškodné takmer 12-tisíc eur.
Prečítajte si
Podľa agentúry Reuters je rozsudok konečný a nemožno sa voči nemu odvolať. Podľa odborníkov to môže celkovo ovplyvniť celý maloobchodný trh.
Podľa právnickej firmy Leigh Day, ktorá zastupovala poškodených, rozhodnutie súdu urobí škrt cez rozpočet aj iným supermarketom. Mnohí zamestnávatelia doteraz operovali faktom, že pracovníci v predajniach sa nemôžu porovnávať s kolegami v distribúcii. „Je čas, aby supermarkety akceptovali, že roly predavačov a pracovníkov distribučných centier sú porovnateľné,“ uzatvára Kiran Dauka z právnickej firmy Leigh Day.