LONDÝN, BRATISLAVA. Britská raperka a skladateľka M.I.A. bojovala hudbou za zelenší svet i za rovnoprávnosť. V pesničke Borders (hranice) bojuje za utečencov a proti hraniciam.

Klip je veľmi osobný. Zábery s davmi utečencov, ktorí visia na plote za ostnatým drôtom, sedia bezducho v člnoch alebo vytvoria obrovskú živú loď  režírovala speváčka sama. Na pozadí utečencov M.I.A spieva:  

 

Hranice, čo sa to deje

politika, čo sa to deje

identita, čo sa to deje

egá – čo sa to deje

vaše hodnoty – čo sa to deje

vaše presvedčenie – čo sa to deje

 

 

Vlastný útek

Pesnička i klip sú osobné, pretože to, o čom spieva, sama prežila. Skutočné meno speváčky je Mathangi. Narodila sa v Londýne, ale s rodinou a otcom, politickým aktivistom, sa často sťahovali. Ako deväťročná musela s rodičmi utiecť zo Srí Lanky do Veľkej Británie. S rodinou sa usadili v Londýne.

Tam študovala vizuálne umenie, pričom sa venovala móde, maľbe, grafike, fotografii a filmu. Za výstavu po ukončení štúdií bola nominovaná na Alternative Turner Prize (výstava kombinovala tamilské grafiti súvisiace s bojom za nezávislosť s obrazmi konzumného života v Londýne).

Ako speváčka M.I.A umeleckým spôsobom kritizuje prístup Európy k utečencov z Blízkeho východu. Mnohí jej za to ďakujú, mnohí odkazujú, že netuší, čo je reálny svet a nech utečencom pomôže vlastnými peniazmi.

„Neprekážajú mi extrémne skupiny tých, čo ma milujú a potom skupiny tých, čo má nenávidia, ak to vyvolá nejaký dialóg,“ povedala M.I.A podľa Českej televízie.

Skladba Borders bude na novom albume s názvom Matahdatah.

 

Prestížne ceny

M.I.A. je jediným umelcom ázijského pôvodu, ktorý bol v jednom roku nominovaný súčasne na Grammy a Oscara. História taktiež nepozná umelca, ktorý by mal vo svojej zbierke kombináciu nominácií na Oscara, Grammy, Brit Award, Mercury Prize a Alternative Turner Prize. Jej albumy Arular (52. miesto) a Kala (9. miesto) sa dostali do výberu 100 najlepších albumov dekády 2000 – 2009 podľa magazínu Rolling Stone.

Ten istý magazín ju zaradil aj medzi osem umelcov, ktorí definovali toto desaťročie (Bruce Springsteen, Radiohead, Kanye West, Beyoncé, Arcade Fire, M.I.A., Jack White a U2 ). Kritik Simon Reynolds ju pre Guardian dokonca v decembri 2009 označil za umelkyňu desaťročia.

Na Slovensku sme v roku 2011 videli jej skvelý koncert na Pohode, tento rok tam vystúpi opäť, už dnes. 

 

Prečítajte si aj Starší Nemci nadávajú, koľko výhod majú utečenci. Mladí im pomáhajú

 

Podporte nás a stante sa clenkami klubu