LONDÝN, BRATISLAVA. Prvá britská premiérka musela Britániu dostať z hlbokej ekonomickej a sociálnej krízy. Barónka Margaret Thatcherová mala v roku 1979 vrátiť Britániu späť medzi veľmoci.
Druhá žena v dejinách sa na čelo vlády dostáva v čase, keď Británia prežíva krízu po rozhodnutí vystúpiť z Európskej únie. Theresa Mayová má vyrokovať brexit, čo ešte žiadny politik nerobil. Vystúpenie krajiny zo spoločenstva, s ktorým je Londýn od roku 1973 prepojený ekonomicky i politicky.
Nie je železná lady
Theresa Mayová, ktorá sa dnes stane britskou premiérkou, je pragmatička, je workoholička, je neústupná a nie je to žiadna nadšená Európanka. Mayová však nie je železná lady Margaret Thatcherová. V pondelkovom prejave sa od nej sama dištancovala, keď vyhlásila: „Neveríme len v individualizmus, ale v spoločnosť“, čo bolo podľa britských médií narážka na slávnu vetu Thatcherovej, že „spoločnosť neexistuje“.
Ani ich postoj k Únii nie je rovnaký, hoci obe Brusel kritizovali. Thatcherová sa do histórie Európskej únie zapísala svojou slávnou vetou „chcem svoje peniaze späť,“ keď na summite EÚ v Dubline v roku 1979 začala dlhý boj Británie za zníženie príspevku do rozpočtu Únie a vyrokovala krajine najviac výnimiek. Mayová žiadala obmedzenie počtu obyvateľov Únie v Británii a ani po brexite im odmietla garantovať, že budú môcť ostať. Ale len Thatcherová naozaj chcela Úniu opustiť. Príslušnosť Británie k EÚ označila barónka v roku 1999 za skutočnú pohromu. Mayová sa pred referendom vyjadrila za zotrvanie krajiny v Únii, ale do kampane sa aktívne nezapojila.
Na rozhodnutí o brexite nechce nič meniť. „Brexit je brexit. Vybudujeme lepšiu Britániu,“ sľubuje Britom podľa médií.
Theresu Mayová neporovnávajú len s Thatcherovou, ale aj s Angelou Merkelovou, hoci nemecké médiá ironicky pripomenuli, že britská politička nosí oveľa extravagantnejšie topánky ako nemecká kancelárka. Ako sú si podobné ako političky, sa ukáže hlavne pri rokovaniach o výstupe Británie z Únie, ktoré budú najčastejšie viesť práv tieto dve ženy.
Žiadna šou
Theresa Mayová, ktorá vyštudovala na Oxforde geografiu a pracovala najprv vo finančnej sfére, o sebe hovorí, že „nie je političkou, ktorá robí veľkú šou“. Aj preto bola možno menej viditeľná, hoci v parlamente sedí 59-ročná politička od roku 1992. V rokoch 2002 až 2003 bola výkonnou predsedkyňou Konzervatívnej strany, bola v niekoľkých tieňových vládach a v máji 2010 sa stala ministerkou vnútra a ministerkou pre záležitosti žien a rovné príležitosti. Od roku 2012 už bola len ministerkou vnútra.
Mayová nerobí šou, ale neurobila ani veľké chyby. V ťažkom úrade ministerky vnútra vydržala dlhšie ako ktorýkoľvek z jej predchodcov.
Zvládla najhoršie pouličné násilnosti v Londýne v roku 2011 a v migračnej politike postupovala tvrdo. Nechala vykázať radikálnych islamských kazateľov a hovorila o obmedzení počtu obyvateľov EÚ v Británii, čo by sa týkalo aj Slovákov. Odmietala kvóty na utečencov a chcela ich vracať späť aj proti ich vôli.
„Je silná, je kompetentná, je viac ako schopná previesť krajinu tak, ako to v nasledujúcich rokoch bude potrebovať. Má moju plnú podporu,“ povedal o nej podľa CNN jej predchodca, odchádzajúci premiér David Cameron.
Viac žien do politiky
Dá sa očakávať, že s Theresou Mayovou vstúpi do politiky aj viac žien. Zapojenie žien do politiky podporuje britská politička veľmi aktívne a v roku 2005 založila aj skupinu Women2Win, aby ich viac dostala do parlamentu. Aj preto má Mayová veľkú podporu žien. „Theresa má ich obrovskú lojalitu. Ľudia prehliadajú ako je veľmi dôležitá pre veľa žien v strane. Mnohým z nich umožnila dostať sa do parlamentu,“ povedal britským médiám jeden z poslancov Konzervatívnej strany.
„Mojou filozofiou je robiť, nie o tom hovoriť. Vždy som favorizovala ženy v politike. Politika nie je hra, ale prijímanie rozhodnutí, ktoré sa dotýkajú životov ľudí a to musíte robiť s otvorenou mysľou,“ povedala Mayová.
Tí, ktorí Mayovú poznajú hovoria, že to nie je ani vizionárka, ani charizmatická politička, ale ako píše denník Guardian ovláda veľmi dobre krízový manažment. A to teraz potrebuje Británia najviac.
Zdroj: Český rozhlas
Prečítajte si aj Molnárová: Kvalifikovaná pracovná sila by sa mohla z Británie vrátiť domov