Renesančné paláce, malebné domčeky, osviežujúce tajchy a úzke uličky, ktoré Vás zaručene privedú ku krásnemu výhľadu. Toto všetko poskytuje Banská Štiavnica, známa najmä ako bohaté banské mesto, kde sa kedysi ťažilo striebro a zlato. Nie všetci však vedia, že toto horské mesto bolo aj mekkou svetrov a šálov.
Foto Pleta – Alžbeta Pecherová
Pred pár mesiacmi, keď som si hľadala nové hobby, narazila som na miestnu „štrikérsku scénu“ plnú múdrych, akčných žien, ktoré vedia parádne pliesť. Keď som sa o ich pletenie začala zaujímať detailnejšie, zistila som, že toto nevinné hobby má v Banskej Štiavnici bohaté, ale aj komplikované dejiny.
A tak som vytiahla mikrofón a začala sa pýtať. Všetko som poctivo, s trochou humoru a rozprávačského štýlu, zachytila v podcaste Také Pletky.
Ak neradi vyhadzujete a máte ešte v skrini „vintage“ svetre zo 60., 70. alebo 80. rokov, s veľkou pravdepodobnosťou na nich nájdete štítok Pleta. Štiavničania túto značku dôverne poznajú.
Národný podnik Pleta sídlil práve tu, pracovali v ňom tisícky ľudí a skoro každá štiavnická rodina bola s podnikom nejakým spôsobom prepojená. Pletené produkty Plety sa vyvážali do celého Československa, ale aj do zahraničia. Prekvapivo, svetre z Plety si obľúbili aj Škandinávci, ľudia na Kube, vo Švajčiarsku či Jordánsku.
O Plete som sa rozprávala s ľuďmi na ulici, ale aj online a ich reakcie boli pozitívne a prekvapivo smutné. Pleta totiž pred 20 rokmi zavrela svoje brány a zanechala za sebou značku, meno a veľkú záhadu. Na tú som narazila pri obhliadke bývalého sídla Plety.
Foto - autorka
Záhada posledného dňa
Vybrala som sa nahrať reportáž a odišla som s červenou bavlnkou a záhadou. Štandardná 4-poschodová budova s veľkými, lofftovými priestormi zaujme najmä životom, ktorý tu už síce nie je, ale zvláštne tu zostal.
V budove bývalej Plety to vyzerá, ako keby sa jedného dňa všetci dohodli, že pôjdu na obed. Klbká, nite v strojoch, spisy, koše, kávu v šálke, všetko nechali na svojom mieste, no z toho obeda sa už nevrátili. Prečo?
Foto - autorka
V druhej epizóde podcastu Také Pletky prinesieme atmosféru z „budovy duchov“, spýtame sa na to, ako súvisí pletenie s baníctvom a budeme aj pátrať. Najprv vo svete módy, potom na chladnom zámku a nakoniec medzi holubmi, železobetónom a opustenými strojmi.
Podcast vznikol vďaka podpore Fondu na Podporu Umenia a je dostupný zdarma
na všetkých podcastových platformách pod názvom Také Pletky.