Ženy sa o tom hanbia hovoriť, často preto ani nevedia, že ide o vážnu diagnózu, ktorá sa dá liečiť. Nevedia, že trpia anorgazmiou, čo je neschopnosť dosiahnuť vyvrcholenie v sexuálnom styku, teda orgazmus.
O orgazme hovoríme práve dnes, v Medzinárodný deň ženského orgazmu (8.8.), kedy sa sexuálne vyvrcholenie oslavuje ako jedno z najväčších životných potešení a zameriava sa na ženy. Len každá tretia žena totiž prežije skutočné a pravidelné sexuálne vyvrcholenie.
Čo to je anorgazmia
Anorgazmia je jedným z najčastejších sexuálnych problémov žien. Podľa príčin, ktoré ju vyvolávajú, je možné nastaviť liečbu. “Ak sa gynekológ na anorgazmiu cielene nepýta alebo nemá dôveru ženy, aby s ním o tom hovorila, k informácii sa ako lekár nedostane,” hovorí gynekológ Jozef Španka, ktorý anorgazmiu charakterizuje ako “neschopnosť alebo ťažkosti, s ktorými sa žena stretla pri dosahovaní orgazmu, či už masturbáciou alebo pri styku s partnerom.”
Anorgazmia nie je frigidita. Tá označuje sexuálnu chladnosť, t.j. žena s anorgazmiou nemusí byť frigidná, môže mať zachované sexuálne cítenie, ale potrebuje väčšiu stimuláciu na dosiahnutie orgazmu.
Najväčším problémom anorgazmie sú stres, úzkosť, starosti, neskúsenosť partnera, nedostatočná stimulácia. Ženy s poruchami sexuálnej túžby potom prežívajú nižšiu kvalitu života, nižšiu spokojnosť so svojou ženskou úlohou, pociťujú stratu vitality, únavu a zažívajú vyššiu mieru frustrácie, či úzkosti.
Anorgazmia, koľko žien ňou trpí
Americká akadémia pôrodníkov a gynekológov charakterizuje anorgazmiu ako stav nevyvrcholenia pri najmenej 75 percentách sexuálnych stretnutí (aj pri výraznej stimulácii) počas približne šiestich mesiacov. Uvádza sa to v článku z júla 2020 v časopise Obstetrics and Gynecology. Podľa údajov diagnostického a štatistického manuálu duševných chorôb postihuje anorgazmia 16 až 30 percent žien.
Štatistiky pri anorgazmii sa rôznia, navyše tento problém stále nie je dostatočne zmapovaný. “Sú rôzne prieskumy, stretávame sa skôr s tým, že až do 70 percent žien orgazmus predstiera najmä na začiatku vztahov, okolo 10 percent žien, ak tento problém pretrváva, prípadne orgazmus nikdy nezažili, sa partnerovi prizná. Styk však pre nich môže byť príjemný a neodmietajú ho. Sú ženy, ktoré mali alebo maju problém s dosahovanim orgazmu len s určitým partnerom, alebo sú ho schopne dosiahnut len pri autostiumulácii,” hovorí gynekológ Španka.
Anorgazmia sa týka všetkých vekových kategórii. “Skôr ide o menej skúsené mladšie ročníky, svoju úlohu tiež hrá hormonálna nerovnováha,” hovorí Španka.
Príčiny anorgazmie môžu byť rôzne. “Fyzické, či biologické ochorenia, ako sú cievne, neurologické, hormonálne, srdcové, endokrinné, tiež diabetes, fajčenie, chronický alkoholizmus, niektore farmaká alebo operácie neurochirurgické alebo operácie v oblasti malej panvy, teda aj gynekologické,” vysvetľuje Španka.
Psychické príčiny anorgazmie
Omnoho častejšie sú však psychické príčiny. V takomto prípade zahŕňa liečba v prvom rade psychoterapiu. “Vtedy je potrebné pomocou odborníka, psychológa alebo psychiatra odhaliť pravú príčinu svojich problémov,” hovorí Španka a opisuje liečbu ďalších problémov.
Ak ide len o stres a prepracovanie, môže pomôcť spomalenie pracovného tempa, viac odpočinku či čas strávený mimo pracovisko a domov. “Ak je na vine úzkosť alebo strach zo samotného sexu, môže pomôcť riadená terapia spoločne s partnerom, kedy sa obaja navzájom otvoria a utužia svoje partnerské spojenie,” odporúča.
V prípade psychických porúch, ako je napríklad depresia či schizofrénia, je potrebné najprv vyriešiť tento primárny problém a až potom sa zamerať na samotnú sexualitu daného pacienta.
Čo pomáha pri anorgazmii
“Medikamentózna univerzálna liečba nie je dostupná, sú však rôzne lieky na uvoľnenie tenzie,” hovorí Španka. Ženám, ktoré majú sexuálne problémy, môže pomôcť prírodný oleogél Janell.
“Janell je 100% prírodný oleogél bez hormónov a estrogénov. Účinné látky v oleogéli - visnadín, myrcén a CBD, zvyšujú po nanesení na vonkajšie ženské intímne partie prekrvenie vo vaginálnej oblasti, podporujú zvlhčenie (lubrikáciu), zvyšujú citlivosť klitorisu a uvoľňujú hladké svalstvo. Tým prispievajú k zvýšeniu intenzity orgazmu. Janell je dostupný v lekárňach bez lekárskeho predpisu,” hovorí MUDr. Peter Širola zo spoločnosti Aloris Vital, ktorá oleogel vyvinula.
Janell je určený aj ženám alebo párom, ktoré si chcú iba spestriť a spríjemniť sexuálny život zvýšením intenzity zážitku.