Týždeň pred inauguráciou v júni 2019 sa budúca prvá prezidentka Zuzana Čaputová dozvedela správu, akú nechce počuť žiadny rodič. “Mladšej dcére našli nádor na mozgu,” uviedla Zuzana Čaputová v knihe rozhovorov Nestratiť sa sama v sebe od šéfredaktora českého týždenníka respekt Erika Taberyho.

Zuzana Čaputová o diagnóze dcéry

“Bola to veľká emocionálna strela do najslabšieho miesta, ktoré mám, a tým sú moje deti. Alebo presnejšie do najsilnejšieho miesta,” cituje z knihy Denník N, ktorého vydavateľstvo knihu vydalo. Po prvom vyšetrení ešte lekárka nevedela povedať, či bude možné dcéru operovať.

“Spomínam si, že pre tú šialenú vnútornú bolesť a strach, ktoré som nemohla vyjadriť, som si hlboko vrývala nechty do rúk, aby som ju cítila. nemohla som tu bolesť naplno prežiť,” opisuje Zuzana Čaputová, aké pocity prežívala. Snažila sa dcére podať optimistickú verziu o tom, že budú potrebné ďalšie vyšetrenia.

Erik Tabery sa s prezidentkou rozprával dva roky a viac sa sústreďoval na to, ako politiku prežívala ako človek. Zuzana Čaputová v knihe opisuje, ako zvažovala, či vôbec do úradu prezidentky nastúpi. “Bola som pripravená, že nezložím prezidentský sľub a budem s ňou, keď to bude potrebné. Vôbec som netušila, čo sa bude diať. Čakala ma jedna obrovská zmena a do toho prišlo týždeň predtým niečo úplne iné,” hovorí Zuzana Čaputová.

Nasledovali vyšetrenia, prvé naznačovali, že nádor bude operovateľný, neohrozoval sluch ani zrak. Nasledovali ďalšie kontroly, či je nádor zhubný alebo nezhubný.

“Nevedela som si predstaviť, že by som mala byť 24 hodín matkou, ktorú dcéra potrebuje, a súčasne byť 24 hodín prezidentkou. Inaugurácia mala byť o sedem dní. A oni, že zatiaľ nemám nič rušiť.” Do úradu nakoniec nastúpila a na inaugurácii novú prezidentku sprevádzali obe jej dcéry. Prestala mať stres z novej funkcie a uvedomila si, že oveľa dôležitejšie je pre ňu zdravie Emmky.

“V istom zmysle ma to oslobodilo. Bol to strašný paradox, že taká emocionálna nálož, horšiu si ani neviem predstaviť, okrem toho, keby sa odohralo to najhoršie - bolo pre mňa niečím ako budíčkom. Aby som si upratala veci, nepodkopávala sama sebe nohy, normálne sa na ne postavila a opäť vedela, kde je sever,” hovorí v knihe, kde priznáva, že sama navštevovala psychológa.

Veľká záťaž pre dcéru Emmu

S rodinou a exmanželom sa im darilo povzbudzovať psychicky dcéru, ktorá mala úzkosti zo strachu o život. Po dvoch rokoch pravidelných kontrol sa ukázalo, že nádor sa nezmenšil ani nenarástol.

Sama Emma Čaputová, ktorá súhlasila, aby mama o tejto kapitole hovorila verejne, si na toto obdobie spomína ako na veľmi náročné. Nikdy však nerozmýšľala o tom, či by mama mala nastúpiť do úradu prezidentky.

“Snažila som sa aj napriek strachu a obavám o svoje zdravie dostať čo najrýchlejšie späť do života, študovať na strednej škole, ísť ďalej a s tým aj akceptovať aktuálnu pracovnú situáciu maminy,” hovorí ona sama.

Najťažšie pre ňu bolo počas éry jej mamy v úrade hlavy štátu strata súkromia a bezpečia v časoch, keď ako žena dospievala. “Akékoľvek moje pokusy o hľadanie seba samej boli niekedy medializované, komentované a aj kritizované časťou verejnosti. To vás do veľkej miery ako človeka okliešit a musíte potom rozmýšľať nad vecami, nad ktorými sa moji rovesníci  zamýšľať nemusia,” povedala Emma Čaputová.

Tarabov útok na Emmu Čaputovú

V čase, keď bojovala so zdravotnými problémami prišiel atak od Tomáša Tarabu, vtedy poslanca za Kotlebovu ĽSNS, dnes ministra životného prostredia za SNS. Ten na facebooku zosmiešnil dcéru prezidentky, keď zverejnil fotografiu 17-ročnej Emmy Čaputovej z módnej prehliadky s textom: Po včerajšom dni vieme, že máme na Slovensku novú topmodelku.

Bola to prvá modelingová ponuka, ktorú Emma vtedy prijala, všetky predchádzajúce odmietla. „Presne si pamätám, keď mi plačúca Emmka volala do práce v súvislosti so statusom poslanca po módnej prehliadke. Predhodil ju internetovému davu a ten ju nešetril. Táto udalosť spustila opakované verbálne útoky na ňu,“ spomína Zuzana Čaputová.

Emma Čaputová.  Foto -a rchív ZVM

„Zasiahlo ju to vo veku, keď si ženy budujú sebadôveru,“ hovorí mama, ktorú nahnevalo, že politik na Emmu zaútočil len preto, že je jej dcéra. „Útok na politika alebo političku cez jeho deti je politické dno. Poslanec Taraba by sa o moju dcéru nikdy nezaujímal, keby to nesúviselo s mojou funkciou. Ľudskej zlobe a hlúposti musím v živote čeliť, ale moje deti z toho vynechajte!,“ reagovala vtedy okamžite Čaputová.

Polícia poslancov status označila za exemplárny prípad šikanovania cez internet. "Osoba, ktorá by mala byť vysokou autoritou, sa rozhodla podhodiť na verejný lynč mladistvé dievča, ktoré nemá ani 18 rokov. Je úplne jedno, o koho dcéru ide. Je to bezbrehý útok na dieťa len pre jeho vzhľad," komentovali policajti.

"Je to exemplárny prípad šikanovania cez internet. Je to stredovek. Je to niečo, proti čomu Policajný zbor roky bojuje. Je to názorná ukážka toho, že bezcitné správanie na internete môže dosiahnuť taký rozmer šikany, ktorý môže viesť k tej najväčšej ľudskej tragédii," napísala na sociálnej sieti polícia.

Zuzana Čaputová vyzdvihla veľkú mieru podpory, aká sa jej dcére vtedy dostala, a spôsob, ako si s tým Emma poradila. Dokázala si povedať, že sa nenechá takýmito ľuďmi limitovať, dodáva Zuzana Čaputová.

Útoky na prezidentku sa však stali takmer každodennou realitou. Podľa bývalej prezidentky to súvisí nielen s nárastom vplyvu sociálnych sietí, ale aj s tým, že je žena: “Majú pocit, že si to môžu dovoliť. Obzvlášť niektorí,” hovorí Zuzana Čaputová. Tento rok, ešte ako prezidentka, podporila paltformu SME TU, ktorá bojuje proti násiliu na dievčatách a ženách vo všetkých jeho podobách vo fyzickom a online prostredí.