Prvý raz dostala rakovinu v roku 2004 a v roku 2015 ju táto chroba donútila ukončiť veľmi úspešnú kariéru speváčky a herečky. Včera (11.6.2024) boj s rakovinou hrtanu prehrala, ako podľa AFP oznámil jej syn a taktiež hudobník Thomas Dutronc.

So speváčkou a herečkou Françoise Hardyovou, ktorá sa dožila 80 rokov, sa Francúzsko lúči ako s ikonou, jedinečným hlasom a legendou francúzskej hudby.

Françoise Hardyová zažiarila ako 18-ročná

Hardyová sa narodila 17. januára 1944 uprostred leteckého útoku, ktorý podnikli nacisti na okupovanú Paríž. Vychovávala ju mama, ale už ako 17-ročná sa začala živiť sama, keď podpísala prvú nahrávaciu zmluvu.

Hviezdu z nej urobila pieseň Tous les Garcons et les Filles (Všetci chlapci a dievčatá), ktorú naspieval, ale aj sama zložila. Singl si hneď po vydaní kúpilo vo Francúzsku asi 700-tisíc ľudí, celkovo sa predalo 2,5 milióna kópií. Mala vtedy len 18 rokov.

Francoise Hardyová nadchla svojím krištáľovo čistým hlasom a melancholickými baladami. Vydala mnoho ďalších hitov, ktoré v 60. rokoch obsadzovali rebríčky hitparád nielen vo Francúzsku. Spolupracovala s takými menami francúzskej hudobnej scény ako Jacquesom Dutroncom, ktorý bol neskôr aj jej manželom a otcom spoločného syna, ako aj Sergeom Gainsbourgom, Georgesom Moustakim či Gabrielom Yaredom.

Hardyová okrem rodnej francúzštiny spievala aj v angličtine, taliančine či nemčine. Jej kariéra trvala viac ako 50 rokov, pričom vydala takmer 30 albumov.

Módna ikona a herečka

Stala sa aj módnou ikonou. Ženy po celej Európe napodobňovali jej androgynný (obojpohlavný - poz.red.) štýl. Patrila k prvým celebritám 60. rokov, ktoré nosili minisukne, a spolupráca s módnymi návrhármi Yvesom Saint-Laurentom či Pacom Rabannom ju dostala na predné strany časopisov.

Bob Dylan o nej napísal báseň, Mick Jagger ju označil za ženský ideál a mnoho režisérov, vrátane Jeana-Luca Godarda, ju obsadzovala do svojich filmov.

V roku 2023 ju americký časopis Rolling Stone ako jedinú Francúzku zaradil do rebríčka 200 najlepších spevákov a speváčok všetkých čias.

Choroby a eutanázia

Francoise Hardyová trpela celý život rôznymi typmi ochorení, vrátane lymfómu a laryngu. Aj preto sa z nej stala vášnivá zástankyňa eutanázie. Niekoľkokrát označila Francúzov za „neľudský“ národ, pretože tento zákrok nepovoľuje.

Otvorene hovorila o svojom boji s rakovinou a želala si, aby odišla “skoro a rýchlo, bez prílišných útrap“.