Prvá dáma je neplatená štátna zamestnankyňa, ktorú si zvolila jedna osoba - jej manžel. Takto trefne úrad prvej dámy opísala Lady Bird Johnsonová, manželka Lyndona B. Johnsona, ktorá bola prvou dámou v rokoch 1963 až 1969. Kto bude prvou dámou po amerických prezidentských voľbách 3. novembra? Ostane ňou Melania Trumpová alebo ju nahradí Jill Bidenová? Aké sú to ženy a ako veľmi ovplyvňujú svojich mužov vo funkcii prezidenta, hoci ich nikto nevolil?
Narodila sa ako Melanija Knavsová 26. apríla 1970 v slovinskom mestečku Sevnica, ktoré bolo v tom čase súčasťou komunistickej Juhoslávie. Jej otec Viktor pracoval ako šofér a prevádzkoval autoservis. Mama Amalija bola návrhárkou vzorov v textilnej továrni.
Melania s módou žila a vyrastala. Jej mamu prezývali Jackie Kennedyová, pretože ešte aj pri výrobnom páse mala vždy na nohách topánky s vysokými opätkami. Po nociach zas pracovala na návrhoch šiat pre svoje dcéry, aby ich tak odlíšila od sivého socialistického priemeru. Melania má ešte staršiu sestru Ines a nevlastného brata, ktorého mal jej otec v prvom vzťahu, no nepoznajú sa.
Rodina si vôbec nežila zle. Keď šla Melania na strednú školu študovať industriálny dizajn a fotografiu, rodičia už mali pre ňu malý byt v Ľubľane, kde počas štúdií žila. Túžila stať sa architektkou, no život jej zmenilo jedno stretnutie na ulici. V roku 1987 si ju ako 16-ročnú všimol slovinský fotograf Stane Jerko, ktorý ju oslovil. Ako povedal pre The Tatler, Melania na neho pôsobila veľmi jemne. „Nemal som pocit, že je ambiciózna, skôr bola plachá,“ povedal.
Melania Trumpová - život fotomodelky
Jej blízka kamarátka zo študentských čias Petra Sedejová si na ňu spomína tiež ako viac na utiahnutú. „Bola skôr tichá a veľmi seriózna. No vedela byť aj vtipná a žartovať. Pre Melaniu a jej rodinu však bola dôležitá reprezentatívnosť – bolo jedno, čo sa dialo, vždy bola perfektne upravená,“ tvrdila.
Melania, ktorá začala študovať na univerzite návrhárstvo a architektúru, však využila príležitosť. Po páde Berlínskeho múru sa otvoril svet a modeling bol to, v čom sa cítila naozaj doma. Vykašľala sa na školu a odsťahovala sa do Milána. Písal sa rok 1992 a z Melanije Knavsovej sa stala fotomodelka Melania Knauss.
Neskôr skúšala šťastie aj v Paríži. Tam sa zoznámila s talianskym plejbojom a modelingovým manažérom Paolom Zampollim. Ten ju prehovoril, nech to skúsi v USA a navrhol jej, že ju bude zastupovať. Melania neváhala a dievča z malého slovinského mestečka zrazu bojovalo o priazeň na Mannhattene popri zvučných menách supermodeliek ako Claudia Schifferová alebo Cindy Crawfordová.
Americký prezident Donald Trump a jeho manželka Melania Trumpová. Foto - TASR/AP
Jej americké začiatky v roku 1996 neboli bohvieaké. Zampolli jej síce zohnal izbu v zdieľanom byte – no zmestila sa jej tam len posteľ. Čo však bolo horšie – mala už 26 rokov a teda bola dosť stará. Usmialo sa však na ňu šťastie a to len vďaka tomu, že americké zákony zakazujú mladučkým modelkám účinkovať v reklamách na cigarety. Tak sa stalo, že jedného dňa sa na slávnom Times Square objavila jej tvár.
Jej vtedajšia agentka Irene Marieová na tie časy spomína takto: „Nepovedala by som, že dosiahla úroveň supermodelky, ale bola to špičková modelka. Bola to rafinovaná a vyrovnaná mladá žena. Na Melánii sa mi obzvlášť páčilo, že nebola súčasťou scény nočného života, kde stačilo otvárať rôzne časopisy, aby ste zistili, v ktorých kluboch sú vaše modelky. Bola to doba kokaínu, drog a klubov a vy ste si museli dávať pozor na svoje modelky. Melania však mala povesť vážnej a sústredenej ženy.“
Melania - zoznámenie s Trumpom
Postupne sa prebojovala na titulky mnohých prestížnych magazínov. Ďalším zlomom však bol pre ňu módny týždeň New York Fashion Week v roku 1998, kde ju spomínaný Zampolli zoznámil s milionárskym magnátom Donaldom Trumpom. Ten bol v tom čase v rozvodovom konaní s druhou manželkou Marlou Maplesovou a Melania mu padla do oka.
Ešte v ten večer ju žiadal, aby mu dala na seba kontakt, no Melania sa zachovala celkom inak, ako by každý čakal. Požiadala ho, aby jej dal číslo on. „Ak by som mu dala svoje číslo, som iba jednou zo žien, ktorým volá,“ spomínala na ten večer neskôr. Ktovie, možno práve tým Donalda upútala.
Po zásnubách na podujatí Met Gala sa v roku 2005 nakoniec konala pompézna svadba na Palm Beach v Trumpovom sídle Mar-a-Largo za účasti hviezd svetového šoubiznisu a aj politických špičiek. Zo Slovinska však prišli len Melaniini rodičia a sestra. Bol to neklamný znak, že Melanija je navždy minulosťou a zrodila sa nová žena. Melania Trumpová – manželka magnáta. O rok na to už Melania pestovala svojho jediného syna Barrona. Jej muž už mal štyri iné deti z predchádzajúcich vzťahov.
A čo bolo ďalej? Melania sama tvrdila, že bola len mamou na plný úväzok. Popri tom však stihla navrhnúť kolekciu luxusných šperkov a hodiniek a tiež kozmetiky. Zlé jazyky tvrdia, že keď začal jej manžel poškuľovať po prezidentskom úrade, sprvoti nebola veľmi nadšená – vraj sa jej nechcelo sťahovať do Washingtonu, v New Yorku bola veľmi spokojná.
No Trumpov blízky poradca Sam Nunberg má celkom iný názor: „Keď ohlásil svoj plán boja o Biely dom, len dvaja ľudia verili, že bude úspešný – on sám a Melania,“ povedal v jednom z rozhovorov. Melania si totiž uvedomovala silu manželovej popularity a moc šoubiznisu.
Treba však priznať, že počas prvého predvolebného zápolenia sa držala skôr bokom. Postarala sa o škandál, keď na jednom mítingu vo svojej reči „ukradla“ časť z prejavu svojej predchodkyne – Michelle Obamovej o dôležitosti tvrdej práce a rodinných hodnôt.
Zo slovinskej modelky prvá dáma USA
Málokto tomu veril, ale stalo sa niečo nečakané – Donald Trump nakoniec voľby vyhral a v roku 2017 nastúpil do úradu ako 45. americký prezident. Melania po jeho boku tiež prepísala dejiny, stala sa prvou manželkou prezidenta, ktorej materská reč nebola angličtina. Tiež ako prvá v histórii získala americké občianstvo tzv. naturalizáciou.
Melania však nemala hneď zbalené kufre a do Bieleho domu sa presťahovala až o niekoľko mesiacov neskôr. Chcela totiž, aby jej syn dokončil ročník. Celkovo je postava prvej dámy Melanie v amerických kruhoch braná dosť rozpačito.
Prvú dámu totiž veľmi zatieňuje prvá dcéra. Trumpova najstaršia dcéra Ivanka sa totiž spolu s manželom s vervou pustili posilniť otcove politické sféry a je isté, že Ivanka je pre svojho otca nesmierne dôležitá. Zlé jazyky z vnútra Bieleho domu šepkali, že žiarlivosť prvej dámy na pastorkyňu nemá hraníc.
Podľa škandalóznej knihy Melaniinej bývalej poradkyne a priateľky Stephanie Winston Wolkoffovej dokonca spoločne zosnovali plán ako vyradiť Ivanku z hry. Píše o tom v knihe Melania a ja, no treba dodať, že prvá dáma ju neautorizovala.
Bulvárne médiá sa tiež predbiehali v informovaní o tom, ako Melania s Trumpom trpí, manželia majú oddelené spálne a vlastne väčšinu času trávia oddelene. Melania sa k týmto tvrdeniam nikdy nevyjadrovala a všetko znášala so stoickou trpezlivosťou. No jedného dňa aj jej praskli nervy.
Bolo to pre škandál okolo americkej pornohviezdy Stormi Daniels. Tá tvrdila, že v čase krátko po narodení Barrona mala intímny pomer s Trumpom. A tvrdila aj to, že jeho právnici jej ponúkli tučnú sumu za mlčanie. S podobnými tvrdeniami prišla na scénu aj iná žena - playmate Karen McDougal. Svet nebol šokovaný, pretože o náklonnosti Trumpa ku krásnym ženám vedel úplne každý. No oči sa upierali práve na prvú dámu.
Trumpová sa na istý čas stiahla z verejnosti a na Twitteri prostredníctvom svojej hovorkyne zverejnila krátke stanovisko: „Aj keď viem, že médiá si užívajú špekulácie a klebety, rada by som ľuďom pripomenula, že tu existuje jedno dieťa, ktorého meno by nemalo byť s takýmito príbehmi spájané, pokiaľ možno, nikdy.“
Melania Trumpová má v živote jasno
Už od prvých dní v Bielom dome bol pod drobnohľadom každý Melaniin krok. Vyskytli sa aj špekulácie, že dáva tajnými signálmi najavo, ako veľmi pri Trumpovi trpí. Dokonca sa rozmohla aj kampaň #FreeMelania (Zachráňte Melaniu), kde pozorovatelia rozpitvávali možné znaky a signály. Médiá ju zopárkrát prichytili pri tom, ako sa mračí na manžela alebo odmieta držať jeho ruku. Kto však prvú dámu pozná, vie, že má vo veciach jasno a nebojí sa povedať svoj názor.
Keď sa jej krátko po svadbe reportér opýtal, či by si Donalda vzala aj keby nebol bohatý, jej stanovisko bolo trefné: „Myslíte si, že keby som nebola krásna, bol by so mnou?“ To, že Melania nie je iba okrasa potvrdil aj Trumpov bývalý politický poradca Sam Nunberg. „Prezident sa zodpovedá Melanii. Myslím si, že Donaldovi na nej záleží. Berie ju vážne. Neverím, že sa ho Melania bojí, na rozdiel od ostatných v jeho okolí, ktorí sú ním ovládaní. Nebojí sa jeho nálad, je to skôr naopak – on sa bojí tých jej,“ povedal.
A tvrdí to aj ona sama. Na nedávnom sólo predvolebnom mítingu v Pennsylvánii povedala v prejave: „Nesúhlasím so všetkým, čo môj manžel hovorí, ale viete, to je normálne. Som sama sebou. Hovorím mu, čo si myslím. “ A to, že vie byť rebelka ukázala aj tým, keď si na návštevu detského tábora pre migrantov obliekla bundu so škandalóznym nápisom – „Je mi to jedno, a vám?“
Škandalózny nápis na bunde: "Je mi to jedno, a vám?" Foto - TASR/AP
Po štyroch rokoch v „úrade“ prvej dámy však skladá účty a podľa kritikov to nie je bohviečo. Jej predchodkyňa, charizmatická a akčná Michelle Obamová jej nastavila latku vysoko. Melania za tie roky prebudovala Ružovú záhradu Bieleho domu. Spustila tiež kampaň Be Best (Buď najlepší), ktorá je zameraná na zdravý životný štýl, prevenciu drog a online šikanovania.
“Melania Trumpová bola takmer neviditeľnou prvou dámou a taká je aj v kampani. Je zjavné, že sa v tejto pozícii necíti komfortne. Jej neaktivita možno o to viac „bije do očí“, že sa do Bieleho domu nasťahovala po jednej z najviac aktívnych prvých dám Michelle Obamovej. Podstatne viditeľnejšia ako Melania bola po Trumpovom boku jeho dcéra z prvého manželstva Ivanka,” hovorí pre Ženy v meste novinárka Simona Mikušová, ktorá posledné štyri roky v Spojených štátoch žila.
Svet si ju však bude hlavne pamätať ako expertku na módny vkus a štýl. A hoci sa jej všetci smejú za hrozný juhoslovanský prízvuk, rýchlo ich to prejde. Melania je totiž polyglótka a plynule hovorí šiestimi jazykmi – od materskej slovinčiny, cez srbochorvátčinu, francúzštinu, taliančinu až po nemčinu.
Zaujímavo ju opísala stĺpčekárka The New York Times Julie Hirschfeld Davisová: „Mlčanie Melanie Trumpovej z nej urobilo ľudovú hrdinku, o ktorej si mnohí myslia, že je len rukojemníčkou svojho trápneho manžela.“