RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. Prvé zlato získala až na svojej štvrtej olympiáde. Maďarská plavkyňa Katinka Hosszúová v najdlhšej polohovke na 400 metrov nielen vyhrala, ale zaplávala svetový rekord. Komentátor NBC sa však sústredil hlavne na jej manžela a trénera v jednej osobe Shanea Tusupa. „Tu je muž zodpovedný za návrat Katinky Hosszúovej, svojej ženy, ako úplne inej plavkyne,“ povedal.

Na sociálnych sieťach vyvolal jeho komentár negatívne reakcie. „Hosszúová rozbije svetový rekord a za to je zodpovedný jej muž? To je sexistické,“ znela reakcia na twitteri, ktorú napísal muž.

 

Maďarská plavkyňa Katinka Hosszúová...

 

... a jej manžel Shane Tusup.

 

Za úspechom je muž

V streleckej disciplíne trap získala bronz Američanka Corey Cogdellová, ale noviny Chicago Tribune to spojili s manželom.  „Corey Cogdell, manželka hráča amerického futbalu tímu Chocago Bears, získala v Riu bronzovú medailu“, znel nadpis článku.

"Som šokovaná, ako sme sa vrátili späť v tom, ako opisujeme úspech športovkýň. Médiá to vnímajú tak, že ak vyhrá žena, tak je za tým jej mužský partner. Pri mužskom športovcovi je však jeho ženská partnerka len potvrdením jeho heterosexuality,“ povedala pre BBC Kath Woodwardová z The Open University.

Ženské výkony v športe sú podľa expertov stále spájané alebo porovnávané s mužmi. Keď 19-ročná americká gymnastka Simone Bilesová predviedla skvelý preskok a prekonala hranicu 16 bodov, komentátor NBC to ohodnotil slovami, že by „mohla ísť vyššie ako muži“.  Americkú plavkyňu Katie Ledeckú volajú rovno „ženský Michael Phelps“. 

Hoci tieto ženy dosiahli vo svojich disciplínach svetové výkony a získali olympijské medaile, komentátori majú podľa serveru BBC tendenciu stále ich porovnávať s mužmi.

 

Plavkyňa Katie Ledecká.

 

Ženský šport je druhoradý

„Niektoré komentáre, ktoré sme doteraz počuli na olympiáde boli urážlivé a ponižujúce. Príliš dlho je ženský šport považovaný za druhoradý,“ povedala pre BBC Sam Smethersová zo združenie na ochranu práv žien Fawcett Society.

Nevhodné poznámky nemajú len americkí komentátori. Legendárny komentátor nemeckej televízie ARD Carsten Sostmeier na adresu jazdkyne Julie Krajewskej uviedol, že „od začiatku mala hnedý pásik na nohaviciach“. Keď uvádzal jej vstup, povedal: „Uvidíme, čo na to povie blondína.“ Za urážlivé poznámky sa musel ospravedlniť.

Komentátor BBC dokonca zápas džudistiek medzi Kosovčankou Majlindou Kelmendi a Taliankou Odette Giuffrida nazval „súbojom mačiek“.

 

Zahalené egyptské volejbalistky.

 

Vek a vzhľad 

Sarah Beauchampová, ktorá pre Huffington Post sleduje mediálne pokrytie na olympiáde hovorí, že nevhodné poznámky na adresu športovkýň nie sú prekvapujúce. "Naučili nás brať to tak, že ženy nie sú také silné, aby sme ich vnímali ako reálnych športovcov. Šport je pre mužov a ženy sú proste len niečo ako súčasť toho, čo je dôvod, prečo ich [médiá] neustále porovnávajú s ich mužskými kolegami," hovorí Beauchampová.

Pri mužoch sa podľa expertov viac hovorí o atletických výkonoch, pri ženách o veku či vzhľade.

Egyptské volejbalistky lákali pozornosť médií preto, že hrali zahalené a nie tým, že to bol prvý ženský egyptský volejbalový tím na olympiáde od roku 1966. Hlavne pri tomto športe sa neustále hovorí o atraktivite hráčok a ich sporo zahalených telách. 

Až 79 percent spravodajstva o majsterke sveta v šerme Ibtihaj Muhammadovej bolo podľa médií spojených s tým, že ako prvá Američanka šermovala v hidžábe. Slovenské i české médiá pravidelne uverejňujú fotogalérie naj sexi športovkýň, pre ktoré sa oplatí olympiádu sledovať.

 

Americká šermiarka Ibtihaj Muhammadová.

 

Silný, veľký a skvelý

Sexistický jazyk na olympiáde v brazílskom Rio de Janeiro nie je novinkou. Štúdia Cambridge University Press podľa BBC analyzovala milióny slov spájaných s mužmi a ženami v športe. Hľadali ich v článkoch i statusoch na sociálnych sieťach.

Výskum ukázal, že pri ženách atlétkach dominovali témy ako vek, vzhľad a osobný život, veci ako tehotenstvo, či sú slobodné alebo vydaté. U  mužov atlétov sa objavovali spojenia ako najrýchlejší, silný, veľký a skvelý.

Podľa Sarah Grievesovej, ktorá výskum viedla, sa v športových reportážach tiež častejšie pri ženách objaví oslovenie „dievčatá“, než pri mužoch, kde sa zriedkavejšie používa oslovenie „chlapci“. 

 

Členky americkej štafety v plávaní. 

 

Prečítajte si aj Sexi športovkyne