Novela zákona SNS, ktorá sprísňuje interrupcie, sa do druhého čítania dostala koncom októbra. Návrh obsahoval dva základné body: tehotným ženám mali lekári pustiť tlkot srdca cez ultrazvuk a mala sa zakázať reklama na potraty. Za necelý mesiac z novely tlkot srdca vypadol úplne a zákazy reklamy čiastočne.

Novela zákona z dielne SNS, ktorá mala zvýšiť povinnú informovanosť žien pred vykonaním interrupcie, ide do druhého čítania v stave, že sa treba pýtať, čo jej prijatie vlastne zmení.  

 

Návrh SNS: Tlkot srdca a zákaz reklamy 

Tlkot srdca v pozmeňovacom návrhu nebude vôbec. "Pozmeňovák bude pripravený bez počúvania tlkotu srdca, aby sme predišli akémukoľvek poškodeniu plodu. To by sme si naozaj nedovolili," uviedla Eva Smolíková z SNS po rokovaní  Ústavnoprávneho výboru NR SR, ktorý návrh odobril.  

Gynekológovia označovali počúvanie srdca plodu za nebezpečné hneď potom, čo sa návrh zákona objavil. Mimovládne organizácie to označili za emocionálne vydieranie. 

Druhá podstatná zmena sa mala týkať zákazu reklamy na umelé prerušenie tehotenstva. Za porušenie zákazu by hrozila pokuta až do výšky 66 400 eur.  Stále nie je jasné, koho sa presne zákaz bude týkať a na koho cieli, pretože ani slovenskí lekári nevedia, o aký typ reklamy ide. "Nikdy som žiadnu reklamu na potrat nevidel," povedal médiám gynekológ a pôrodník Jozef Záhumenský. 

Jedinou krajinou, kde v súčasnosti zákaz reklamy platí je Nemecko. Do platnosti vstúpil v roku 1933 krátko po tom, čo k moci nastúpil Adolf Hitler a jeho NSDAP. “Nemecko je jediná krajina, kde je dokonca zakázané informovať ženy o interrupciách. V skutočnosti je to zákaz informácií,” uviedol v rozhovore pre Ženy v meste rakúsky gynekológ Christian Fiala.    

Zákaz reklamy umelého prerušenia tehotenstva viedol v Nemecku k viacerým stíhaniam gynekologičiek a gynekológov len za to, že zverejnili informácie o poskytovaní interrupcií. V júni 2019 dostali dve nemecké gynekologičky pokutu 2000 eur za to, že na stránke uviedli, že UPT vykonávajú aj medikamentózne bez anestézy v bezpečnom prostredí. 

 

 

Návrh SNS: Menej informácií pre ženy? 

Poslankyňa Eva Smolíková po rokovaní Ústavnoprávneho výboru NR SR uviedla že zákaz by sa nemal týkať lekárov a zdravotníckych zariadení. Na naše otázky, koho teda a ako presne to bude v praxi vyzerať, neodpovedala. 

Existuje preto nebezpečenstvo, že zákaz reklamy bude v praxi znamenať menej dostupných informácií. Ženy v zložitej situácii nebudú vedieť, na koho sa môžu obrátiť a poradiť sa, ani nebudú vedieť nájsť relevantné lekárske informácie. Nič z toho nevyzerá ako zvýšenie povinnej informovanosti žien, ako návrh zákona SNS nazýva.

Mimovládne organizácie upozorňujú, že s každým návrhom na sprísnenie interrupcií sa ubližuje ženám. Aj v prípade, že návrh neprejde. “Pokusy o zákaz interrupcií alebo ich obmedzenie tu máme od roku 1990 a odvtedy s neúnavnou vytrvalosťou pokračujú. Vďaka vytrvalej práci feministických organizácií a ďalšej občianskej spoločnosti sa zákaz nepodarilo presadiť. Podarilo sa však výrazne oklieštiť práva žien, ublížiť ženám, stigmatizovať ich. A návrhy, ktoré sú dnes v parlamente k tomu opäť prispejú,” povedala na pochode Nebudeme ticho Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby.

 

 

Počet potratov stále klesá

Pripomenula, že na Slovensku počet vykonaných interrupčných zákrokov dlhodobo klesá. “Za ostatných dvadsať rokov sa počet umelých prerušení tehotenstva znížil o 71 percent. Tento pokles patrí k najzásadnejším v Európe a dochádza k nemu bez reštrikcií a zákazov. Naopak, obmedzovanie prístupu k bezpečným interrupciám nikdy nevedie k zníženiu interrupcií, vedie však s istotou k ohrozeniu zdravia žien a ich zvýšenej úmrtnosti. A najviac sa to opäť dotkne chudobných žien, ako aj žien vystavených násiliu. Interrupcie vykonané v krajinách s prísnymi interrupčnými zákonmi, predstavujú celosvetovo hlavnú príčinu zdravotných problémov  žien a vedú k úmrtiu zhruba 80 000 žien ročne (údaje WHO),” vyhlásila Mesochoritisová.

Bez ohľadu na to, či návrh SNS prejde, dostáva ženy pod silný spoločenský tlak, v ktorom sa nemôžu rozhodovať slobodne. Tento rok je to už šiesty pokus siahnuť ženám na ich práva.

Tak ako tie predošlé, návrhy zákonov riešia interrupcie, ktorých počet dlhodobo klesá, ale neriešia veci, ktoré problémom naozaj sú: antikoncepcia, ktorá nie je hradená zo zdravotného poistenia, kvalitná sexuálna výchova, nezaujaté informácie o plánovanom rodičovstve. 

Proti interrupciám vieme najlepšie bojovať tým, že budeme predchádzať neželanému tehotenstvu. Ale o tom návrh SNS nie je ani zďaleka. Aj tak prejde?