Obliečky sú základom každej postele, rovnako ako matrac a rošt. Zatiaľ čo nad roštom a matracom ale dlho dumáme, výber obliečok odbijeme behom pár sekúnd. Máte to aj vy tak? Robíte obrovskú chybu. Práve obliečky totiž často môžu za to, že sa poriadne nevyspíme.

Spánok je pre naše telo nenahraditeľný

Počas dňa stratíme veľa energie, vyčerpáme sily a nemôžeme sa dočkať, až si večer ľahneme do postele. Oči sa nám zatvárajú často aj v stoji, len čo ale položíme hlavu na vankúš, nemôžeme zaspať. Keď sa to stane raz, nič až také závratné sa nedeje, keď sa to ale stále opakuje, telo začne trpieť. Počas spánku totiž regeneruje a dopĺňa stratené sily, spánok ovplyvňuje aj správne fungovanie imunitného systému.

Na kvalitu spánku má vplyv celý rad faktorov. Niektoré môžeme ovplyvniť, u iných to veľmi nejde. Snažte sa chodiť spať pravidelne v rovnakom čase, zhruba v rovnaký čas sa aj prebúdzajte. Nechoďte spať hladní, ale ani sa pred spaním neprejedajte. Neberte si so sebou do spálne prácu, mobil ani televíziu, kúpte si kvalitný matrac, nezabudnite ani na obliečky.

Ako vybrať tie najlepšie posteľné obliečky?

Dobre vybrané obliečky by mali byť príjemné na dotyk, pekné na pohľad, savé, priedušné a jemné. Nemali by dráždiť pokožku, elektrizovať vlasy, zatrhávať sa. To síce áno, ale ako toto všetko postrážiť? Drže sa našich rád a zvládnete to, ako sa hovorí, ľavou zadnú.

 

Posteľné obliečky. Foto - Favi

Krok prvý: Vyberte si materiál

Materiál je tým najdôležitejším parametrom, na ktorý by sme sa pri obliečkach mali zamerať. Keď ho zvolíme zle, na posilňujúci spánok môžeme zabudnúť. Viete, že je potrebné ho vyberať aj s ohľadom na ročné obdobie?

  • Na bavlnené obliečky mnohí z nás už dlhé roky nedajú dopustiť. Sú pekné na pohľad, savé, priedušné a príjemné, znesú aj vysoké teploty prania, hodia sa na použitie po celý rok. Jediná nevýhoda, ktorú mnohí radi prehliadnu, je to, že sa stláčajú a musia sa žehliť.

  • Zo 100% mäkčenej bavlny sú aj krepové obliečky, ktoré poznáte podľa toho, že sa na nich v pravidelných pruhoch strieda jemná a zvrásnená časť. Sú pevné, odolné a vhodné do všetkých ročných období, výhodou je, že sa nežehlia.

  • V zime zahrejú flanelové obliečky, ktoré majú perfektné termoizolačné vlastnosti a sú jemné a hebké.

  • Obliečky z bavlneného saténu sú príjemné, hebké, priedušné a nedržia vlhkosť. Oproti saténu z polyesteru sa síce lesknú o niečo menej, ich vlastnosti to ale dokonale vyváži.

  • Mikroplyšové obliečky sú ako stvorené na chladné noci, možno ich poznáte ako mikroflanelové obliečky. Rýchlo schnú a nemusia sa žehliť, doplniť ich môžete o mikroplyšovú posteľnú plachtu.

  • Obliečky z damašku asi poznáte od babičky alebo z hotela, sú pevné, odolné a dlho vydržia.

  • Ľanové obliečky prinášajú obrovské množstvo výhod, sú skoro nezničiteľné. Nedochádza u nich k opotrebovaniu, vlákna nerednú a nevypierajú sa.

Krok druhý: Pozor na rozmery

Veľkosť obliečok by mala korešpondovať s rozmermi prikrývky, deti mávajú menšie ako dospelí. Nie je nič horšie, než keď je povlak malý a prikrývka je v ňom skrútená, alebo keď je naopak príliš veľký a stráca sa v ňom. Štandardom je rozmer 140 x 200 cm alebo 140 x 220 cm, stretnúť sa môžete aj s prikrývkou pre dvoch. Tá potom má rozmery 200 x 200 cm, 220 x 200 cm alebo dokonca 240 x 200 cm.

Krok tretí: A čo design?

Výber farby a motívu obliečok mnohí z nás stavajú na prvé miesto, podľa farby ale nepoznáme, ako sa nám pod nimi bude spať, ani aké náročné budú na údržbu. Dizajn obliečok sa snažte zladiť s ostatným vybavením spálne, vyberajte ho ale až keď máte jasno v rozmeroch a materiáli obliečok.

Viete, že obliečky by mali skôr upokojovať, než dráždiť a prebúdzať myšlienky?