Niekoľkohodinová cesta autom do Košíc sa rýchlo mení na stranícky míting. Kampaňový manažér Andrej Púry podľa pokynov telefonuje ľuďom, ktorí chcú prispieť na kampaň štyroch progresívnych žien.
“Minulý týždeň sme mali fundraisingovú večeru, kde sme cítili naozaj veľkú podporu - od mužov aj od žien. Mnohí, ktorí prišli, nás chcú podporiť aj finančne,” vysvetľuje Dana Kleinert. Občas musíme rozhovor prerušiť, aby sa mohla sústrediť na cestu, ktorú pre hmlu takmer nevidieť.
Voľby 2020: #volímženy
V aute je málo miesta, batožinu sme len tak-tak dostali do kufra plného letákov a transparentov. “Letáky nesieme čerstvo z tlačiarne,” vysvetľuje Dana Kleinert. Jeden beriem do ruky. “Odbornosť žien na Slovensku ostáva dlhodobo pred bránami parlamentu aj preto, že ako ženy máme menej prostriedkov aj podpory. Spojili sme sa, keďže spolu dokážame viac,” píše sa v letáku. Podpísané sú Zora Jaurová, Zuzana Števulová, Lucia Plaváková a Dana Kleinert za koalíciu Progresívne Slovensko/Spolu. Heslo: 2020 volím ženy.
Manažér Dany Kleinert a Zory Jaurovej niekoľkým podporovateľom zavolá, poďakuje sa a ponúka pomoc s finančným príspevkom. “Od európskych volieb sa podmienky pre ľudí, ktorí nám chcú poslať peniaze veľmi zhoršili. Kto chce darovať viac ako tisíc eur, musí mať osvedčený podpis od notára na darovacej zmluve,” vysvetľuje Zora Jaurová, ktorá už kandidovala aj vo voľbách do Európskeho parlamentu a sprísnenie podmienok berie ako snahu ľudí odradiť.
Financie na kampaň potrebujú. Do Košíc idú vlastným autom a na vlastné náklady. “Strana vedie kampaň centrálne, my sa snažíme získať peniaze na tú našu,” dodáva Dana Kleinert.
Foto - Petra Bošanská
Voľby 2020: Ženy majú sto rokov volebné právo. A?
Každá zo štyroch žien vedie kampaň samostatne ako odborníčka vo svojom odbore, spojili sa však, aby podporili myšlienku väčšieho zastúpenie žien v politike. “V deň volieb to bude presne 100 rokov od prijatia ústavnej listiny Československa, ktorá dala ženám volebné právo. A stále máme v politike málo odborníčok,” hovorí Dana Kleinert, ktorá ako jediná zo štyroch žien už v politike funguje - od roku 2018 ako komunálna poslankyňa v Starom meste v Bratislave.
Viac žien v politike nie je ani v roku 2020 témou, ktorá má jasnú podporu. “Jeden pán mi dnes na sociálnej sieti odkázal, že či po ženách budeme bojovať aj za práva psov,” hovorí Dana Kleinert.
Do Košíc prichádzame po polnoci, od rána už kampaňujú všetky štyri ženy spolu. Každá z nich chce do politiky priniesť niečo iné. Dizajnérka Dana Kleinert roky prepája rôzne komunity a učí ich meniť pomery vo svojom okolí. Bývalá riaditeľka Slovak Fashion Council, autorka projektov Šafko, či nosičov pre deti utečencov chce fungujúci a kreatívny verejný priestor pre dospelých, deti i hendikepovaných.
Dana Kleinert. Foto - facebook
Producentka a dramaturgička Zora Jaurová je gestorkou kapitoly Kultúra, médiá, cirkev a národnostné menšiny v programe koalície PS/Spolu. Hovorí, že ak budúca vláda pochopí skutočný význam kultúry, rada nahradí súčasnú ministerku za SMER Ľubicu Laššákovú.
Právnička Zuzana Števulová, bývalá riaditeľka Ligy za ľudské práva je gestorkou spravodlivosti. Jej špecializáciou sú ľudské práva, antidiskriminácia, migrácia, boj proti extrémizmu, venuje sa fungovaniu tajných služieb. Ako jediná Slovenka získala prestížnu cenu International Women of Courage za nasadenie pri obhajobe práv utečencov.
Advokátka Lucia Plaváková sa viac ako desať rokov venuje ľudským právam a ochrane práv menšín.
Lucia Plaváková (vstrede). Foto - autorka
Voľby 2020: Političky musia stále hovoriť o rodine
“Ženám sa kandiduje všeobecne ťažšie, sú podceňované a majú nižšie pozície. Nemajú ani ekonomickú silu, aby si napríklad založili politickú stranu, tie vedú hlavne muži. Mnohí uspeli v biznise a môžu si dovoliť investovať peniaze do politiky, to môže len máloktorá žena,” hovorí Zuzana Števulovú. V Lige za ľudské práva si zvykla na rokovania, kde sedeli takmer samí muži. “Ak som ja a kolega advokát povedali to isté, väčšiu váhu malo vyjadrenie kolegu,” hovorí a ostatné ženy pritakávajú.
Ženy často vysvetľujú celkom iné veci, než to, či majú znalosti a skúsenosti, ktoré budú v politike prínosom. “Stále musíme odpovedať na otázky, kto sa postará o rodinu. Mužov, ktorým sa narodí malé dieťa, sa nikto nepýta, koľko času s ním trávi, ako sa o neho stará. Ráta sa automaticky s tým, že o domácnosť sa postará manželka, má teda zázemie a môže sa naplno venovať politike,” hovorí Lucia Plaváková, ktorá má zo žien najmladšie dieťa. “Bude mať dva roky,” hovorí o dcérke.
Rodina a starostlivosť o rodinu je niečo, čo sa ženám neodpúšťa. Ak chcú do politiky, tak zvlášť. “Žena patrí ku sporáku, aby mohla vytvárať fajnoty pre deti, rukami má hladkať deti a nie hlasovacie tlačítko. Má utešovať a formovať svoje deti a nie kázať hlody z rečníckeho pultu. Chcú potláčať patriotizmus a degradovať seba samé,” číta Zora Jaurová jeden z ohlasov, ktorý jej prišiel v ten deň.
Zora Jaurová. Foto - archív Progresívne ženy
Voľby 2020: Žena od šporáka
Na predsudky už reaguje pobavene. “Ja som hrdá žena od šporáka, veľmi rada varím. Než som odišla, pripravila som manželovi a synovi niekoľko chodov, aby nemuseli jesť štyri dni to isté,” hovorí a ešte chvíľu nás prekvapuje zaujímavými kombináciami jedál, ktoré rada varí.
Aj ostatné ženy sa naučili brať kritiku s nadhľadom. “Ja už sedem rokov počúvam, že žijem s moslimov,” smeje sa Zuzana Števulová. “To je nič, ja vychovávam dcérku s partnerkou,” vyhráva Lucia Plaváková, ktorá svoju sexuálnu orientáciu otvorene komunikuje.
Zatiaľ v kampani pociťuje viac podpory, než atakov. “Dokonca som mala pri kontaktnej kampani na východe milú skúsenosť, keď pani dôchodkyňa, s ktorou som sa pomerne dlho rozprávala, brala úplne bez mihnutia oka moju rodinnú situáciu. Na druhej strane mám obavy z toho, čo nám rozprávali naši priatelia a priateľky v komunitnom a poradenskom centre Prizma. Že základným problémom, ktorý s ľuďmi z LGBTI komunity riešia, je absencia pocitu bezpečia. Nie je akceptovateľné, aby sa na Slovensku ktokoľvek necítil v bezpečí len pre svoju inakosť, či príslušnosť k akejkoľvek skupine obyvateľstva,” dodáva Plaváková.
Štyri ženy nevstupujú do politike primárne s témami, ktoré sa žien týkajú, ale podporu ženským právam berú ako samozrejmosť. Všetky štyri sa v Košiciach stretli s organizáciou Fenestra, ktorá desaťročia bojuje proti násiliu na ženách.
Zuzana Števulová. Foto - instagram
Voľby 2020: Istanbulský dohovor, interrupcie a rovnaká mzda
“Hovorili nám, že odkedy sme tu mali referendum o rodine, je napätie v spoločnosti stále horšie. Ak predtým bolo cítiť scitlivenie na témy domáceho násilia a vzťahov, tak odvtedy je to stále horšie a násilníci sa cítia byť potvrdení v tom, čo robia,” hovorí Plaváková. Všetky štyri ženy sa zhodnú, že treba podporiť Istanbulský dohovor ako nástroj v boji proti domácemu násiliu a nemeniť súčasnú legislatívu o interrupciách.
„Je smutné a desivé zároveň, že jedna časť konzervatívneho politického spektra sa rozhodla svoje politické ciele presadzovať práve potieraním práv žien. Démonizácia medzinárodného dohovoru, ktorý má bojovať s násilím na ženách, neustále vyťahovanie témy interrupcií napriek tomu, že ich počet rapídne klesá, spochybňovanie legitímnosti požiadavky rovnakej mzdy – to všetko je súčasť politického odporu voči rovnoprávnemu postaveniu žien v spoločnosti,” hovorí Zora Jaurová.
"Skutočným a vážnym problémom Slovenska sú aj platové rozdiely medzi mužmi a ženami, prefeminizovanie nízko ohodnotených profesií alebo malé zastúpenie žien pri rozhodovaní o všetkom dôležitom. Nie všetci to vnímajú, no riešenie týchto problémov musí byť súčasťou snahy o lepšie Slovensko," dodáva Zuzana Števulová.
Voľby 2020: Ženy proti Kotlebovi
Kampaň na východe Slovenska má štvorica progresívnych žien nabitú. Stretávajú sa s organizáciami, oslovujú ľudí na uliciach, chodia na mítingy s občanmi, na tlačové konferencie, vyrážajú do miest, protestujú. V Levoči, v Sobranciach.
“Protikotlebovské protesty boli pre mňa veľmi silným zážitkom. Na jednej strane je desivé, že sme tam stáli zoči-voči presne takým istým ľuďom, ako si pamätám, že nás v uliciach Bratislavy naháňali v časoch, keď som chodila na strednú školu. V tvárach majú stále tú istú túžbu biť sa. Na druhej strane ma potešila občianska angažovanosť Rómov a Rómiek, ktoré sa kotlebovcom prišli postaviť,” hovorí Lucia Plaváková.
Zuzana Števulová chce protestovať proti kotlebovcom aj za tých, ktorí tam byť nemôžu. “Moji bývalí klienti a klientky, utečenci a utečenkyne. Kotlebovci vyrástli nielen na predsudkoch voči Rómom, ale aj na rozširovaní iracionálneho strachu z utečencov a migrantov. Keď sme stáli v Sobranciach, veľmi som to vnímala, pretože v Sobranciach je pomník utečencom, ktorí zomreli na našej hranici s Ukrajinou. Títo ľudia utekajú pred vojnou a prenasledovaním, ktoré spôsobujú ideológie, ktoré razia aj kotlebovci a ja sa nechcem jedného dňa zobudiť v krajine, kde budú vládnuť oni a z ktorej budeme musieť my utekať,” hovorí so zápalom.
V dave na protestoch proti kotlebovcom vidieť štyri ženy s transparentom Progresívne ženy proti fašizmu. Než na východ prišli, ešte nebol hotový. “Tlačiara sme prosili, či nám ho nestihne vyrobiť, lebo ho o hodinu potrebujeme,” hovorí Dana Kleinert. Najprv ženám povedal, že ho vyrobí zajtra a že si na to majú kúpiť rúčku od metly. Potom chcel vidieť, ako má transparent vyzerať. “Keď otvoril v počítači návrh a videl tam stáť PROGRESÍVNE ŽENY PROTI FAŠIZMU, povedal iba - príďte o trištvrte hodinu,” dodáva Dana Kleinert.
Foto - Andrej Pommer
Voľby 2020: Na kandidátke majú najviac žien
Zora Jaurová, Zuzana Števulová, Lucia Plaváková a Dana Kleinert kandidujú za koalíciu PS/SPOLU, ktorá má na kandidátke najviac žien zo všetkých politických strán, ktoré idú do februárových volieb 2020.
“Máme síce najviac žien, ale chceli sme, aby ich bolo na kandidátke 50 percent, žiaľ, to sa nepodarilo, nie je ľahké motivovať ženy, aby do politiky išli,” hovorí o kandidátkach predseda Progresívneho Slovenska Michal Truban po tlačovke v Košiciach. Spomína príklad prvej prezidentky Zuzany Čaputovej.
“Niekoľko mesiacov sme ju lákali, aby šla do politiky a potom aj kandidovala. Nie je to len náš problém, ale aj problém strednej Európy. Štatistiky hovoria, že v politických stranách je 20 až 30 percent žien,” hovorí.
Koalícia PS/Spolu má 53 kandidátok. Podľa prepočtu sociológov by tak do parlamentu mohli dostať najviac žien. Či sa do parlamentu dostanú Dana Kleinert, Zora Jaurová, Zuzana Števulovú a Lucia Plaváková spolu, si netrúfnu odhadnúť. Berú to s nadhľadom.
“Tie, čo sa dostanú do parlamentu to budú mať vlastne ťažšie, budú musieť plniť aj požiadavky tých z nás, čo sa nedostali,” smeje sa Zora Jaurová a ostatné súhlasia. Spolupracovali pred voľbami a nič sa na tom nechystajú meniť ani po februárových voľbách. Až kým nebude v parlamente sedávať viac ako 29 žien zo 150 poslancov.