Tento týždeň u nás v domácnosti vyzeral žalostne. Možno viete, možno nie, ja aj môj muž robíme presne to isté. Obaja sme novinári, každý pre inú televíziu. Obaja robíme najmä politiku. Tento týždeň bol šialený, niektoré dni aj bez obeda, niektoré aj bez večere. Nebol čas.
Keď som v sobotu ráno vstala a rozlepila som oči, obzrela som sa okolo a všade bolo všetko. Týždeň sa ani jeden z nás nedotkol ničoho v kuchyni, na stoličkách sa kopili oblečenia, ktoré sme stihli večer vo vyčerpaní zhadzovať zo seba, kým sme odkvecli do postele. V chladničke máme pivo, maslo a hnilé banány. Dvaja novinári počas vládnej krízy.
V sobotu sme teda aspoň základné veci spratali a šli sme zasa do práce. Strčili pár vecí do pračky, večer ich prehodili do sušičky, nech máme aspoň spodnú bielizeň a ponožky. Koniec kolotoča v nedohľadne. A ja som premýšľala, že ako by sa vôbec dalo žiť, keby som v našej domácnosti upratovala len ja.
Veľa sa u nás predošlé týždne diskutovalo o tradičných roliach muža a ženy. To, čo si pod tým zväčša predstavujú slovenskí muži, ktorí sa najviac zapájali do diskusií, je samozrejme to, čo im aj najviac vyhovuje – mať doma ženu slúžku.
Prečítajte si
Aj Ženy v meste písali minulý rok o dátach – slovenské ženy upratujú viac než v západnej Európe. Necelé dve tretiny upratujú doma samé a tretina sa o túto činnosť delí s partnerom, ukázali výsledky prieskumu. Utieranie podlahy, vysávanie, umývanie sporáku a upratovanie kúpeľne a toalety je podľa výsledkov prieskumu výlučne ženská záležitosť. Ostatné činnosti sú približne rovnako často vykonávané ženami aj mužmi.
Pamätám si výraz jedného poslanca, ktorý začal túto tému a zistil, že si u nás každý perie a žehlí svoje veci. Zostal v šoku, a nechcel tomu veriť. Keď potom počul, že aj ostatné veci si delíme na polovicu, spýtal sa, že ako to myslím, že na polovicu. Normálne. Na polovicu. A ak má toho jeden v práci viac, druhý spraví čo treba. Výraz poslanca napovedal, že mi neverí.
Tradičné role na Slovensku vyhovujú polovici populácie. Pretože tá z toho osobne profituje. Zbúranie týchto rolí znamená menej komfortu pre slovenských mužov a viac komfortu pre ženy. A ja rozumiem, že v diskusii o násilí na ženách, kde sú hosťami v slovenských médiách výlučne muži, sa o tomto nehovorí. Lebo žehliť košele sa nechce nikomu. Ženám, a už tobôž nie mužom.