BRATISLAVA. O onkologických ochoreniach sa veľa hovorí a píše, do kampaní na prevenciu dávajú farmakologické firmy nemálo peňazí. Aj tak ich výskyt podľa zdravotnej poisťovne Dôvera za posledných päť rokov nebezpečne stúpa. Iba v Dôvere počet poistencov so zhubným nádorovým ochorením stúpol za posledných päť rokov až o 44 percent. Z 39-tisíc v roku 2010 na 56-tisíc v minulom roku.
„Až tretine všetkých úmrtí na rakovinu by sa dalo predísť prevenciou a zdravým životným štýlom. Pacienti vo všeobecnosti zabúdajú na prevenciu. Len 11 percent mužov vo veku 50+ absolvovalo preventívnu prehliadku u urológa v období 2012-1014 a len 21 percent žien vo veku 40+ absolvovalo skríning prsníka,“ uviedol pre Ženy v meste Matej Štepiansky, PR špecialista Dôvery.
Kampaň proti rakovine prsníka v Soule.
Najviac ochorení je u mladých do 29 rokov
Najdramatickejšie v Dôvere vzrástol výskyt zhubných ochorení medzi mladými ľuďmi od 19 do 29 rokov, a to až o 55 percent. V kategórii najstarších, teda 70 a viac rokov, nárast predstavoval 54 percent. U 30 až 49-ročných to bolo 45 percent, u 50 až 69-ročných bol nárast 40 percent. Dokonca medzi 15 až 18 ročnými vzrástol počet ochorení o 25 percent.
„Nárast sme zaznamenali aj medzi deťmi od 7 do 14 rokov, a to o 19 percent. Jediná veková kategória, kde výskyt zhubných ochorení posledných päť rokov klesá, sú najmenšie deti od 0 do 6 rokov. Vlani sme mali takýchto poistencov o 20 percent menej, než v roku 2010,“ uviedol generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.
Upozornil, že s rastúcim počtom pacientov so zhubným ochorením stúpajú aj náklady na ich liečbu. Oproti roku 2010 sa iba v Dôvere zvýšili o 21 percent z 72,7 milióna na 88 miliónov eur. Onkologických pacientov v Dôvere najčastejšie trápia nádory prsníka, kože, prostaty, pľúc, vaječníkov a hrubého čreva.
Zbierka Ligy proti rakovine.
Všeobecná nárast nezaznamenala
Tieto čísla sme poslali aj do ďalších poisťovní. Najväčšia štátna Všeobecná zdravotní poisťovňa naopak rapídny výskyt onkologických ochorení pre Ženy v meste nepotvrdila. Medziročný počet poistencov s onkologickou diagnózou vo vekovej skupine 19 až 29 rokov eviduje porovnateľný, tak isto diagnostikovaných poistencov vo veku 19 až 29 rokov. V žiadnom z posledných päť rokov nezaznamenali výrazné odchýlky.
„U našich poistencov sa najčastejšie vo vekovej skupine 19 až 29 rokov vyskytujú ochorenia zhubný nádor vaječníka, semenníka, kože a štítnej žľazy, či Hodgkinov lymfóm,“ uviedla hovorkyňa všeobecnej zdravotnej Petra Balážová.
Union ZP eviduje 11 789 onkologických pacientov, z celkového počtu takmer 469-tisíc poistencov. Nárast zaznamenali len veľmi malý. Kým v roku 2010 tvorili poistenci so zhubným nádorovým ochorením 2 percentá, v minulom roku stúpol iba mierne na takmer 3 percentá.
„Najvyšší výskyt zhubných nádorových ochorení máme vo vekovej kategórii 50-60 rokov (26 percent). Vo veku 50 až 70 rokov je podiel takýchto poistencov 46 percent, uviedla Judita Smatanová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa Union.
Svetový deň boja s rakovinou.
Nejasné údaje
Rozdielne štatistiky sme poslali na posúdenie do Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku (HPI) s otázkou, ako je možné, že v jednej zdravotnej poisťovni výskyt onkologických ochorení tak rapídne stúpol a v iných nie.
„Bol by som zatiaľ opatrný v komentovaní čísiel. Diabol býva skrytý v metodických detailoch. A aj keď na tu otázku neodpoviem priamo, je veľmi dôležité, že ste ju položili. Problém je, že na Slovensku NEVIEME, v akom stave je onkologická diagnostika a liečba. Dáta sa do onkologického registra reportujú nedôsledne, nemá ich kto spracovať a tak najaktuálnejšie štatistiky bývajú 4-5 rokov staré. Prehajdákali sme desiatky miliónov na virtuálny eHealth, ale nedokázali sme vybudovať spoľahlivý reporting v ochoreniach reálnych pacientov,“ upozornil Tomáš Szalay, analytik inštitútu.
Dôvera spresnila, že dáta analyzovali na základe údajov o poskytnutej zdravotnej starostlivosti od zmluvných lekárov
Podľa Anny Valachovej, správkyne Nadácie na pomoc onkologickým pacientom, počet onkologických ochorení určite rastie. Podľa nej rozdielne čísla spôsobuje aj to, že každá z poisťovní má inú vekovú štruktúru poistencov.
„Zvýšil sa aj počet pacientov, ktorí sú neskoro diagnostikovaní, zdržuje sa aj čas podania liečby zo strany lekárov. Kým sa pacient dostane k onkológovi, stratí veľa času tým, že ho posielajú od jedného špecialistovi k druhému a praktický lekár nehodnotí výsledky vyšetrení komplexne.“
Zlyháva prevencia
Obaja sa zhodujú na tom, že najviac zo všetkého zlyháva prevencia. Valachová upozornila, že o prevenciu ľudia nemajú záujem dovtedy, kým niekomu v rodine nediagnostikujú rakovinu. „ Nezamestnaní sa prevenciou nezaťažujú a zamestnaní na ňu zasa nemajú čas," uviedla správkyňa nadácie.
„Aké preventívne kampane? O žiadnej kvalitnej preventívnej kampani neviem. Jediná, ktorú v širšom stredoeurópskom rozmere poznám je tá, na ktorej pracujeme. Plán Medipartner je o oceňovaní pacientov za preventívne prehliadky. Najnovšie odmenu dostávajú už aj diabetici. Napríklad, za účasť na dispenzárnych prehliadkach , ako aj na dobrovoľných edukáciách,“ upozornil Tomáš Szalay.
Do menších kampaní hlavne v médiách okrem poisťovní investujú aj niektoré farmafirmy. Prečo, keď ich prvoradým cieľom obchodnej spoločnosti je predať čo najviac produktov a tak dosiahnuť čo najvyšší zisk?
„Môžu to mať v korporátnej politike ako skutočnú hodnotu. Pripusťme, že sú aj také firmy. Spoločenská zodpovednosť môže tiež ísť ruka v ruke s obchodnými záujmami firiem. Podpora a prevencia včasného záchytu ochorenia pomáha včas začať liečbu, zvýšiť tak šancu na úspech, čo zlepšuje výsledky, a teda hodnotu lieku firmy,“ reagoval Tomáš Szalay, analytik inštitútu Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku.
Prečítajte si aj Počet žien s rakovinou pľúc výrazne stúpa