Rakovina pľúc je celosvetovo najčastejšie nádorové ochorenie u mužov a tretie najčastejšie u žien. Na Slovensku je každý rok diagnostikovaných viac ako 2 500 nových prípadov. November je mesiac povedomia o rakovine pľúc, ochorenia, ktoré zasahuje ten najcennejší dar života – schopnosť nadýchnuť sa.
Nádory pľúc patria medzi najrozšírenejšie a najzhubnejšie onkologické ochorenia a zďaleka nepostihujú iba fajčiarov. Ich zákernosť je najmä v tom, že sa v počiatočných štádiách, čo je až štvrtina prípadov, nijako neprejavujú. Pri neskorších štádiách je nevyhnutné podstúpiť náročnú chirurgickú a onkologickú liečbu. V pľúcach totiž nie sú nervy, ktoré by viedli bolesť, aj preto príznaky ako kašeľ, dýchavičnosť, bolesť na hrudi či vykašliavanie krvi prichádzajú v štádiu, keď už karcinóm prerastá do okolia.
U mužov klesá, u žien stúpa
Najčastejším typom pľúcnej rakoviny je tzv. nemalobunkový karcinóm pľúc. Tvorí až 85 percent prípadov. Najzhubnejší typ rakoviny pľúc je malobunkový, ktorý tvorí 15-25 percent všetkých pľúcnych nádorov, agresívne rastie a rýchlo metastázuje.
,,Karcinóm pľúc môže postihnúť muža aj ženu, fajčiara aj nefajčiara,“ upozorňuje Peter Beržinec z Onkologického oddelenia Špecializovanej nemocnice sv. Svorada v Nitre. A to je aj cieľ tohtoročnej kampane: Rakovinu pľúc môže dostať naozaj ktokoľvek.
Iba v tomto roku pribudlo viac ako 700 nových prípadov karcinómov pľúc u žien. Alarmujúce je, že až 40 percent žien s nevyzisteným karcinómom pľúc je vo veku 59 rokov a menej.
,,Hoci postihuje častejšie mužov, počet žien s rakovinou pľúc nám výrazne stúpa. U mužov dokonca dochádza k poklesu. Navyše pribúdajú pacienti nižších vekových skupín. A hoci nie všetci, ale väčšina tých, ktorí ochoreli na túto diagnózu, bolo v kontakte s tabakom,“ upresňuje Peter Beržinec. Najúčinnejšou prevenciou je teda stále klasika, nefajčiť aktívne ani pasívne.
„Zaujímavé je, že žien s rakovinou pľúc je viac ako fajčiarok. Odborníci si to vysvetľujú práve tým, že ženy sú citlivejšie na rakovinotvorné látky v tabaku, takže ich viac škodí aj pasívne fajčenie ako mužom. Aj u dlhoročných exfajčiarov prevládajú pri karcinóme ženy,“ vysvetľuje onkológ z nemocnice sv. Svorada Zobor v Nitre, ktorý za ťažkého fajčiara považuje toho, kto vyfajčí viac ako 15 cigariet denne.
Peter Beržinec.
Môže byť neskorá diagnostika trestná?
Problémom je, že väčšina slovenských pacientov s rakovinou pľúc je, bohužiaľ, diagnostikovaná až v pokročilých štádiách. Nie vždy je však na vine samotný pacient, ktorý do ambulancie prichádza neskoro.
„Rada by som upriamila pozornosť aj na dlhé určovanie správnej diagnózy a čakanie na liečbu. Máme pacientov, ktorým lekári aj osem mesiacov nevedeli diagnostikovať rakovinu pľúc a chodili od jedného odborníka ku druhému, až sa ochorenie dostalo do štádia metastáz. Na CT u nás pacient pravidelne čaká aj dva mesiace,“ hovorí Anna Valachová, zakladateľka a správkyňa Nadácie na pomoc onkologickým pacientom. „Chýba aj počítačové prepojenie medzi jednotlivými odborníkmi,“ hovorí sklamane Valachová, ktorá sa o zmenu sa snaží už dlhé roky. Osobne pozná pacienta, ktorý chodil od lekára k lekárovi chodil osem mesiacov až konečne niekto zistil, že je v poslednom štádiu rakoviny. „Ak by bolo trestné, že pacient s rakovinou pľúc v poslednom štádiu na operáciu čaká dva mesiace mesiace, potom by sa to možno zlepšilo,“ navrhuje dokonca.
Podľa právnika by to možné bolo. „Trestná zodpovednosť nastupuje naozaj ako posledné opatrenie v prípade konania, ktoré vzhľadom na svoje následky a na "flagrantný" postoj vinníka nie je možné riešiť "mäkkšími" nástrojmi vyvodenia zodpovednosti. V tomto prípade by nebola vylúčená trestná zodpovednosť, ak by lekár napriek jasným symptómom, ktoré sú prevažnou väčšinou odbornej verejnosti považované za jasný alarm, neposlal pacienta na okamžité CT vyšetrenie, alebo ho ani nenariadil. Otázka trestnosti by bola posudzovaná aj z pohľadu škody, ktorá by nekonaním lekára vznikla. Ak je však oneskorené vyšetrenie spôsobené objektívne dlhými čakacími lehotami, tak táto skutočnosť, podľa môjho názoru, nie je trestnou zodpovednosť,“ hovorí Ivan Humeník, expert na medicínske právo.
Anna Valachová.
Informácie v obchodných centrách
Aby mali pacienti aj ich príbuzní viac informácií, OZ Druhý dych sa druhý rok pripája ku každoročnej celosvetovej iniciatíve pod vedením organizácie Lung Cancer Europe ,,Nesúď, ale buď opatrný“ . V obchodných centrách v niekoľkých mestách poskytovala v novembri informácie s témou pľúcnych ochorení.
„Ženy s rakovinou pľúc oveľa ťažšie diagnózu znášajú. Je u nich ďaleko väčšia obava o kvalitu života, strach o rodinu a hlavne o deti. Aj preto sú podľa mňa pri liečbe zodpovednejšie, hlavne skôr myslia na hrozbu a častejšie idú na preventívnu prehliadku, “ porovnáva ženy s mužmi prezidentka OZ Druhý dych Denisa Selická.
Pre sympatizantov združenia, ktoré funguje už siedmy rok a pre všetkých, ktorí sa o tejto diagnóze chcú a potrebujú dozvedieť viac, je k dispozícii aj internetová stránka www.druhydych.eu. Od budúceho roka tu nájdu pacienti aj Denník pacienta. Dobrovoľníci našli pacienta, ktorý je ochotný podeliť sa o svoje skúsenosti z liečenia rakoviny pľúc a tiež o výsledky mnohých hodín hľadania informácií o chorobe a liečbe. Blogom chce pomôcť prelomiť tabu okolo rakoviny, hovoriť o tejto chorobe vecne a otvorene a hlavne pomôcť pacientom prekonať strach z diagnózy a liečby.
„Na vlastnej koži som zažil neprimerané reakcie okolia a nebojím sa ich označiť za hlupákov, lebo rakovinu nemôžete od niekoho chytiť. Nie je to infekčná choroba. Mňa to šokovalo, veď rakovinu mi diagnostikovali pred dvoma rokmi. Žiadne minulé storočie,“ hovorí Miroslav Straka, ktorý nikdy nefajčil a žil zdravo. „Ľudia, ktorých som bežne stretával sa mi začali vyhýbať. Ja si to vysvetľujem tak, že o rakovine ľudia vedia málo a asi ani nechcú vedieť. Aj preto som sa o rakovine rozhodol hovoriť nahlas a písať blogy,“ vysvetľuje bývalý športovec.
Nie je to chrípka
„S tým som sa stretla aj ja. Keď ľudia zistili, že mám rakovinu, odstupovali odo mňa vo výťahu. Akoby ľudia ani v 21. storočí vôbec nepochopili, čo je to za chorobu. Že to nie je chrípka. Na jednej strane o tom u nás hovoríme, aké je to ťažké a dramatické ochorenie, ale v podstate nemajú o rakovine žiadne informácie a napríklad svoje deti ťahajú preč od starých mám, či rodičov, ktorí majú rakovinu,“ opisuje situácie, s ktorými sa v nadácii Anna Valachová stretáva bežne, pretože nikto nepovie pacientom a ich blízkym, kedy napríklad po rádioterapii môžu byť pacienti s malými deťmi.
Odborník závislosť na tabaku prirovnáva k závislosti na heroíne. Fajčiarom jednoznačne odporúča prestať okamžite a čo najrýchlejšie, aj keď majú len 5-percentnú šancu, že sa im to podarí. Ak áno, takýchto ľudí považuje za osobnosti.
„Jednoznačne odporúčam prestať fajčiť naraz a nikotín nahradiť produktami z lekárne, žiadne postupne odvykanie, je to nezmysel,“ odporúča onkológ Peter Beržinec.
Prečítajte si aj Nový liek môže zabrániť tretine úmrtí u diabetikov