Aj som si hovorila, či po sedemdesiaty raz nenapíšem, za aký stupídny považujem Veľkonočný pondelok. Ale na čo. Švácanie tým nezastavím a ušetrím si nervy. Takže dnes o inom - boli sme posledné dva dni na chate - pri Piešťanoch, dedina je bez signálu. Sobota aj nedeľa teda bez mobilu, bez lajkov, aj bez mailov. Preč na chvíľu od stresu v práci, ktorý začína byť miestami väčší než by sa patrilo. Dva dni pokoja v duši.

Som z generácie, ktorá používa mobil úplne na všetko. Mám appky, ktoré ma udržujú v obraze vo svete, mám appku na sledovanie cyklu, na nákupné kartičky, appku na kroky, na nakupovanie, aj na filmy. Cez mobil sme v kontakte s rodinou, priateľmi, píšu mi diváci, aj ľudia, ktorí ma neznášajú. Bez mobilu som v práci ako bez ruky.

Keď sme boli na ceste po Brazílii pred dvomi rokmi, ocitli sme sa na severe v národnom parku medzi piesočnými dunami. Hotel bol skromný, celkom lacný a spočíval v jednej chatke so sieťami na verande, vnútri posteľ a jednoduchá sprcha. Žiadna televízia, wifi, ani mobilná sieť. Strávili sme tam týždeň a bol to vskutku zaujímavý týždeň. Prvé dva dni neviete čo so sebou. A potom začnete veľa premýšľať, čítať, rozprávať sa. A dosť možno sa vám začnú vyplavovať aj veci, ktoré ste si mysleli, že máte spracované, ale nemáte. Situácie, keď ste niekomu ublížili, keď niekto ublížil vám, keď ste klamali alebo kričali. Niekedy aj banality, niekedy vážnejšie veci.

 

 

Nás vzťah k technológiám ovplyvňuje spôsob ako komunikujeme. Ale ovplyvňuje aj hlbšie spôsoby ako komunikujeme s ľuďmi, hovorí Sherry Turlke pre NBC, profesorka sociálnych štúdií na MIT. Dnes ťa niekto vždy vypočuje, nikdy nie sme sami a nikdy sa nemusíme obávať, že sa budeme nudiť, vďaka sústavnému prísunu informácií. „Ale ak nedokážete byť sám so svojimi myšlienkami, nedokážete v skutočnosti ani počúvať, čo hovoria druhí, pretože potrebujete, aby neustále podporovali vaše krehké ja," hovorí. „Skutočná empatia vyžaduje schopnosť samoty.“ Dodáva, že aj keď si myslíme, že sa nudíme, náš mozog tvrdo pracuje na tom, aby spracoval kvantá informácií, ktoré sme nasali. Vedci sa teraz obávajú, že práve tento prúd rozptyľovania zabraňuje hlbšiemu rozmýšľaniu, hlbším emóciám, ktoré nám pomáhajú emocionálne sa spojiť s inými ľuďmi.

Štúdia z roku 2014 sledovala 51 detí, ktoré boli 5 dní bez mobilu a internetu v prírode. Po čase bez technológií zistili, že deti lepšie dokázali čítať mimiku a určiť emócie ostatných vo videách, ktoré im púšťali. Porovnávali to so skupinou detí, ktorá fungovala naďalej s mobilmi aj laptopmi. Výsledok bol, že menej technológií nám umožňuje sústrediť sa plne na rozhovory a interakcie s ostatnými, namiesto pozerania do telefónu a hľadania nových podnetov na smartfónoch.

Zatracovať technológie by bolo hlúpe. Rozširujú nám obzory, uľahčujú život, prinášajú oveľa viac informácií a faktov, a aj udržiavanie vzťahov. Kedysi sme pretrhli väzby po odchode z vysokej školy, keď sa niekto odsťahoval z krajiny, zvyčajne stratil po rokoch priateľstvá. Dnes máme jedinečnú možnosť zostať v kontakte. Jedinečnú možnosť okamžite si overiť fakty pri akejkoľvek diskusii v krčme.

Snažíme sa s mojím mužom o také pravidlo. Dopredu sa priznám, že skôr ho porušujem ja, než on. Keď spolu každý deň večeriame, telefóny sú preč. Má pravdu, a presne vtedy si človek uvedomí, ako veľmi závislý je na konštantom prísune podnetov. Ak chcete technológiu využiť paradoxne aj pre toto, stiahnite si appku, ktorá vám presne povie koľko času trávite s ktorou aplikáciou. Keď uvidíte svietiť pri názve Facebook 4 hodiny, zvážte, či ste aspoň polovicu strávili so svojou polovičkou s rovnakou pozornosťou. Či nie ste v kvalitnejšom vzťahu s appkou než s partnerom, či partnerkou.

Ženy v meste, majte krásnu a kvalitnú Veľkú noc!