Podľa najnovších informácií už viac ako 5000 iránskych dievčat sa otrávilo od novembra 2023 škodlivými výparmi na približne 230 zväčša dievčenských školách v 25 z celkovo 31 iránskych provincií.
V Iráne sa záhadne otrávilo už 5 tisíc školáčok
K prvej otrave došlo 30. novembra, keď 18 študentiek technickej školy Nour v náboženskom meste Qom previezli do nemocnice. Žiadne dievčatá počas incidentov nezomreli, ale mnohé z nich museli hospitalizovať. Sťažovali sa na bolesti hlavy, búšenie srdca, pocit letargie alebo na neschopnosť pohybu. Niektoré popisovali, že zacítili vôňu mandarínok, zápach chlóru, zhnitých rýb či čistiacich prostriedkov. Mnohí rodičia pre obavy z takýchto útokov odhlásili svoje deti zo škôl a protestovali v uliciach.
Úrady mlčali niekoľko mesiacov
Oficiálne vysvetlenie týchto udalostí nebolo dlho k dispozícii, keďže iránske úrady sa k prípadom nevyjadrovali. Najvyšší iránsky duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí sa vyjadril prvýkrát až začiatkom marca, kedy vyhlásil, že ak sa preukáže, že séria podozrivých otráv v školách bola úmyselná, vinníci si zaslúžia smrť za spáchanie "neodpustiteľného zločinu".
Aj iní predstavitelia v Iráne začali o prípadoch hovoriť až v posledných týždňoch, pričom neposkytli žiadne podrobnosti o tom, kto môže byť za týmito útokmi alebo aké chemikálie - ak vôbec - boli pri nich použité. Vyjadrili ale presvedčenie, že otravy by mohli byť zámerne páchané skupinami, ktoré nesúhlasia so vzdelávaním dievčat.
Zadržali viac ako 100 podozrivých
Ako informuje TASR, najnovšie udalosti ukazujú posun v prípade. Tento týždeň zadržali iránske úrady už viac ako 100 ľudí v súvislosti s záhadnými otravami školáčok.
"Viac ako 100 ľudí, zodpovedných za nedávne incidenty na školách, identifikovali, zadržali a začali vyšetrovať," uviedlo iránske ministerstvo vnútra vo vyhlásení, ktoré priniesla štátna tlačová agentúra IRNA. Oficiálne vysvetlenie týchto udalostí stále nie je k dispozícii
Medzi zadržanými sú podľa rezortu "osoby s nepriateľskými motívmi a s cieľom vyvolať v ľuďoch a študentoch hrôzu a zatvoriť školy". Ministerstvo vo vyhlásení poukázalo na možné prepojenie na exilovú iránsku opozičnú skupinu Ľudoví mudžahedíni (MEK), ktorú Teherán považuje za "teroristickú" organizáciu. Jej členov prichýlilo Albánsko.
Počet prípadov klesol, ale nejasnosti zostávajú
Ministerstvo sa zároveň snažilo upokojiť verejnosť vyhlásením, že od polovice minulého týždňa sa počet incidentov na školách výrazne znížil a nie sú hlásené žiadne ďalšie prípady chorých študentiek.
Medzi verejnosťou sa však objavujú názory, že otravy by mohli byť odplatou zástancov tvrdej iránskej politiky za to, že sa študentky zúčastňovali nedávnych nepokojov, kde protestovali proti vláde po násilnej smrti Kurdky Mahsy Amíniovej. Iní špekulujú, že otravy sú dielom zástancov tvrdej línie, ktorí chcú „skopírovať“ Taliban v Afganistane a militantnú islamistickú skupinu Boko Haram v Nigérii tým, že budú terorizovať rodičov, aby prestali posielať svoje dievčatá do školy.