Približne hodinu od Bratislavy sa nachádza naozaj čarovné miesto - prírodné záhrady v mestečku Tulln. Tento projekt, ktorý nemá v Európe obdobu, bol založený na zelenej lúke. Predchádzala ho vízia jedného človeka, ktorý chcel ukázať ľuďom, ako vyzerajú zdravé záhrady, ktoré sú pokračovaním prírody a zároveň sú krásne a človek sa v nech cíti úžasne.
Výlet si užijú aj deti, okrem prehliadky záhrad, sa môžu zahrať na veľkom ihrisku alebo vyliezť na vyhliadkovú vežu a pokochať sa výhľadom na krajinu. Záhrady sú navzájom prepojené spevnenými cestičkami. Pomedzi ne sa dá presúvať na kolobežke alebo sa zahrať na schovávačku.
Zákutí je tu veľa - či už tých zelených, ktoré vytvárajú atmosféru divočiny, ale aj tých, kde nájdeme intímne zákutie, kde je príjemné miesto na posedenie a oddych.
Prírodné jazero,Tulln. Foto: autorka
Tulln - piknik uprostred zelene
Autor každej záhrady je iný, ale čo majú spoločné je, že tvorcovia mysleli na tieň. Vo väčšine zo záhrad je možné sadnúť si na lavičku alebo do kresla do tieňa stromu a dať si občerstvenie. V záhradách je rozmiestnený vonkajší nábytok a posedenie, vytvárajúci dojem, akoby sme boli u sebe doma na vlastnej terase či balkóne.
Ich rôznorodý dizajn slúži aj ako inšpirácia, ale oceníte ich aj ako miesto na relax počas prehliadky - dá sa tu urobiť malý piknik alebo si len tak sadnúť a nechať nohy oddýchnuť. Vedľa posedenia sa nachádzajú často aj prírodné jazierka, kde spolu s deťmi môžete pozorovať vodný život. Žaby, mloky a vážky tu majú svoj raj spolu s hmyzom a opeľovačmi, ktoré tu majú dostatok potravy vďaka bohatej kvetinovej výsadbe. Ak hľadáte tip na celodenný výlet s deťmi, záhrady v Tullne sú tie pravé.
Portugalská alebo anglická záhrada na skok od Bratislavy
Medzi záhradami nájdete tematické aj také, ktoré odrážajú ducha krajiny. V prírodných záhradách v Tulln sa ľahko prenesieme napríklad do Portugalska. Dizajn Portugalskej záhrady vytvára kombinácia vody a vínnej révy, kvetín a umenia. Záhradou sa vinú vodné prvky inšpirované maurskými zavlažovacími kanálmi a atmosféru záhrady dotvárajú drevené pergoly postavené na spôsob ako ich budujú portugalskí farmári. Pergoly sú porastené vínnou révou a poskytujú návštevníkom nielen tieň, ale aj sladké občerstvenie.
Záhrada Egona Schielleho
Mestečko Tulln je rodisko umelca Egona Schielleho a na jeho počesť nesie meno aj jedna z prírodných záhrad. Záhrada je odkazom na expresionistické dielo známeho umelca. Odkazy na jeho obrazy je možne vidieť v každom kúte záhrady a nepriamo nám ukazujú tvorbu tohto talentovaného a skoro zosnulého rakúskeho umelca s českými koreňmi.
Kamenná socha a zlomená reťaz symbolizujú dramatické prevraty v jeho detstve a mladosti v Tullne. Dizajn záhrady nám dáva predstavu o obraze doby v ktorej žil aj umelcovho krátkeho života.
Záhrady v Tulln. Foto - autorka
Záhrady v Tulln majú komentované prehliadky
Záhrady v Tulln sú otvorené od apríla do konca októbra každý deň od 9:00 do 18:00 hod. Návštevníci tu môžu stráviť celú deň len túlaním sa po záhradách vlastným objavovaním, ale dá sa objednať komentovaná prehliadka v trvaní 45 alebo 90 minút. Návštevníci si môžu stiahnuť bezplatne aplikáciu s audiosprievodcom a absolvovať komentovanú prehliadku aj indiviuálne vo svojom tempe.
Záhrady v Tulln myslia najmä na deti, preto im je areál prispôsobený. Organizátori prehliadok majú pripravené aj programy pre školy, nielen pre deti, ale aj na prírodné vzdelávanie učiteľov. V priestore záhrad sa nachádzajú ukážkové vonkajšie učebne, ktoré spĺňajú kritériá pre učenie vonku za každého počasia. Inšpirovať sa môžu lesné kluby alebo učitelia a učiteľky environmentálnej výchovy.
Liečivá či terapeutická záhrada
Možnosti inšpirovať sa záhradným umením sa dá v Tullne nielen podľa jednotlivých krajín, ale aj podľa zamerania. Liečivá záhrada plná byliniek nám pripomenie záhrady našich starých mám, kde si pestovávali liečivé byliny na všetky boľačky. Uprostred sezóny tento úsek omamne vonia a pozitívne vplýva na telo aj dušu.
Už dávno nám výskumy potvrdili, že pacienti, ktorí sa zotavujú uprosted zelene alebo aspoň s výhľadom na ňu, sa zotavia rýchlejšie. Terapeutické záhrady slúžia presne pre tento účel a preto majú medzi prírodnými záhradami v Tullne nezastupiteľné miesto.
Klimatická záhrada,Tulln. Foto: autorka
Klimatická záhrada
Jedno z hlavných posolstiev záhrad v Tullne je starostlivosť o planétu a klimatická zmena. Tejto dôležitej téme je venovaných veľa záhrad aj vzdelávacích programov. Nájdeme tu klimatickú suchovzdornú záhradu, ktorá je navrhnutá tak, že nie je potrebné ju polievať. Experimentujú tu s rôznymi formami mulču (napríklad mulč z rozdrvených marhuľových kôstok) alebo pozorujú, ktorá rastlina je v hodná do klimatickej zmeny a zároveň je užitočná pre opeľovače a ďalšie záhradné živočíchy.
Vzdelávacie programy zamerané na budovanie kvalitnej pôdy, starostlivosti o pôdny život a prírodné záhradníčenia dotvárajú komplexný program, ktorý priláka návštevníkov do záhrad v Tullne nielen jedenkrát, ale budú sa opakovane vracať.
Prírodné záhrady - Natur im Garten
Hnutie Prírodných záhrad podporované spolkovou krajinou Dolné Rakúsko presadzuje ekologizáciu záhrad a zelených plôch v Dolnom Rakúsku i za hranicami. Myšlienka sa rozšírila aj do ďalších štátov EÚ, nájdeme ich v Českej republike, v Nemecku, vo Švajčiarsku, ale aj u nás.
Na Slovensku máme už 56 prírodných záhrad, z nich je polovica ukážkových. Šíreniu myšlienky prírodných záhrad u nás sa venuje Centrum environmentálnych aktivít, ktoré rozvíjajú Klaudia a Richard Medalovci. Ukážkové prírodné záhrady sa dajú u nás navštíviť vždy v prvý júnový víkend v rámci podujatia Víkend otvorených parkov a záhrad.
Základné kritériá hnutia Natur im Garten „Príroda v záhrade“ stanovujú, že záhrady a zelené plochy sú navrhnuté a udržiavané bez chemicko-syntetických pesticídov a hnojív a bez použitia rašeliny. Viac o tom, ako majú vyzerať prírodné záhrady sme písali v našom článku.