Pani Alena a mladý Juraj. Dvaja úplne cudzí a rozdielni ľudia. Päťdesiatročná učiteľka na strednej škole a chlapec, ktorý sa stredoškolákom stane v septembri. Nevieme, či sa stretnú na jednej škole, možno aj áno. Ale aj tak nebudú ani jeden tušiť o tom, že majú, alebo skôr mali jeden spoločný problém. Obom odstávali uši a obaja si preto v živote prešli peklom posmeškov. Na rozdiel od pani Aleny, Juraj  trval na tom, že to chce vyriešiť čo v najmladšom veku.

Pre oboch boli práve prázdniny najvhodnejším obdobím. V lete sú kliniky plastickej chirurgie plné takýchto prípadov, aj keď to podľa chirurgov nie je najlepšie obdobie na rekonvalescenciu - pre horúčavy. Na druhej strane, leto je ideálny čas, ktorý potrebuje pacient, kým je fit.

 

 

Nové sebavedomie

Prichádzam na súkromnú kliniku plastickej chirurgie a laserovej medicíny. Príde mi na um,  že ak by som ja išla na nejakú plastiku, toto je to najvhodnejšie miesto. Menšie mesto s uznávanou špičkovou klinikou a s odborníkmi,  kde nestretnem suseda či známeho, ktorý mi bude klásť otázky.

Možno aj práve preto sem prišli naši dvaja neznámi. Pani Alena a Juraj. Obaja už majú korekciu uší  za sebou a druhého septembra bez problémov otvoria dvere svojej školy. S novými zoperovanými ušami a s novým sebavedomím.

„Pani Alena svoje odstávajúce uši naozaj mimoriadne prežívala. Pritom jej uši podľa môjho názoru extrémne neodstávali. A to som plastický chirurg, ktorý videl naozaj veľa. Išlo skôr o jej vlastné sebahodnotenie a pocit, že uši sú naozaj problém. Pre mňa ako plastického chirurga je však dôležité, aby moji pacienti po návšteve kliniky boli sami so sebou spokojní a som rád, že im v tom viem pomôcť. Alena sa pre operáciu vo vyššom veku rozhodla preto, že sa stále obávala toho, ako si jej žiaci budú za jej chrbtom opäť posmešne ukazovať na jej uši. Bolo pre mňa príjemným prekvapením, že sa pre korekciu uší, teda otoplastiku, rozhodla až po päťdesiatke. Stále ju odkladala, nevedela sa rozhodnúť a naberala odvahu. Úplne zbytočne trpela roky, pretože ide naozaj o jednoduchý zákrok v lokálnej anestéze,“ vysvetľuje Daniel Mládek z kliniky Avelane clinic v Nitre.

 

Chýba rešpekt voči autoritám

Psychológ Miroslav Záhumenský pripúšťa, že to dnes učitelia nemajú ľahké, agresivita detí voči učiteľom sa na školách zvyšuje. "Zdá sa, že sa zvyšuje počet detí, ktoré majú problém s rešpektom voči autoritám a rešpektom voči pravidlám a systému, ktorý od nich očakáva udržanie pozornosti, systematickú prípravu a prácu na úlohách, ktoré vyžadujú intelektuálnu námahu a stres. Spolu s problémom, že sa zhoršilo spoločenské  postavenie učiteľa a klesol rešpekt voči tomu povolaniu u samotných rodičov sa zmenila atmosféra práce v triede a učitelia sú vystavení náročnému zvládaniu správania niektorých žiakov."

 

 

Neradi o tom hovoria

Juraj s rodičmi čakať odmietli. Chlapec nastúpi o pár dní na novú strednú školu. Na zlé spomienky na posmešky spolužiakov na základnej škole chcel zabudnúť. Plastický chirurg je rád,  pretože  pri operácií uší, takzvanej otoplastiky, ktorá  ich dostane na správne miesto, platí čím skôr, tým lepšie.

„Nechceli sme viac čakať. Chlapec  si od spolužiakov vytrpel dosť. Prázdniny boli na zákrok pre nás jedinečná príležitosť a Juraj nastúpi do školy s krásnymi ušami. Sme radi, že to už je všetko za nami. Odporučili by sme  všetkým, zbytočne nečakať,“ priznáva mama, ktorá chce ostať v anonymite. Viac sa jej o tom nechce hovoriť, cítiť, že to pre rodičov a Juraja nie sú pekné spomienky. Na všetkých už teraz badať spokojnosť a úľavu.

Psychológ hovorí, že výsmech v detstve alebo v dospelosti vyvoláva množstvo psychického stresu. "V detstve to môže spôsobovať poruchy socializácie, odmietanie školy, zníženie sebavedomia, psychosomatické ťažkosti či zmeny v sebaobraze a podobne. V dospelosti to môže byť ľahšie, pretože učiteľ už má vypracované psychické obrany voči istým stresorom, ale nemusí to byť pravidlo. Aj dospelý človek môže mať zložité životné obdobia, alebo množstvo slabých zraniteľných miest a tráum, ktoré môže nespracované niesť celý život a tak môže výsmech spôsobovať rovnako silné psychické utrpenie ako v detstve," dodáva psychológ Záhumenský.

 

 

 

Uši a vrkoče

Primár pozná podobné prípady. Spomína si na malú tanečnicu, ktorá si  na rozdiel od svojich kamarátok zo súboru, nikdy nemohla vypnúť vlasy.  Okamžite vzbudila pozornosť divákov. Cítila sa zle, aj keď jej kamarátky nikdy nič nepovedali a nevysmievali sa jej. Zuzka sa tiež chcela páčiť, ale pre odstávajúce ušká sa na seba nerada pozerala do zrkadla.

„Keď prišla po dvoch mesiacoch na kontrolu, už mala krásne vypnuté vlasy a spokojný úsmev. Bolo vidieť, aká je šťastná,“ dodáva spokojný primár s otcovským výrazom. „Tá malá detská duša pookriala a začala sama seba vnímať úplne inak. Myslím si, že  je úplne zbytočné nechať dieťa traumatizovať, keď to môžeme rýchlo vyriešiť, “ odporúča plastický chirurg.

Hovorí, že učitelia a žiaci na kliniku chodia v lete častejšie, aj keď to nie je najvhodnejšie obdobie na nosenie bandáže a čelenky. Na hojenie rán to však nevplýva, len rany si vyžadujú častejší prevez.

„Pacienti museli byť viac vnútri ako vonku, aby sa im pod gázou koža nepotila. Častejšie chodili na čistenie aj preväzy. Sledovali sme predpovede počasia, ako také rosničky,“ smeje sa spokojný primár. Prvé preväzy po operácii  sa bežne robia po týždni, pri horúčavách už po troch dňoch.

„Po operácii má prvých desať dní pacient zabandážované uši elastickým obväzom aj s vatou. Potom vyberieme stehy, ak sme nepoužili samovstrebateľné  a bandážovú vatu. Také dva  týždne ešte odporúčame pacientom nosiť špeciálnu  čelenku alebo sieťku na ušiach.

 

 

Maličké deti a podpora rodičov

Učitelia a učiteľky, okrem uší, v lete najčastejšie navštevovali kliniku pre prsníkove implantáty, modeláciu pŕs, operáciu viečok či korekciu nosov. Deťom zas v lete najčastejšie robia korekcie ušníc. Zákrok, ktorý nehradí zdravotná poisťovňa, vyjde na 690 eur.   

„Často k nám chodia deti cez prázdniny. Predtým, ako vstúpia do nového kolektívu. Akoby chceli začať život nanovo,“ zamysli sa plastický chirurg, ktorý sa neobáva ani zákrokov maličkých detí. Najmladšia primárova pacientka mala iba 3 roky. „Prekvapilo ma to, ale dievčatko veľmi dobre spolupracovalo, na operáciu bolo pripravené. Nie je dobré dieťa do operácie nútiť, ak svoje uši nevníma ako problém a je to skôr problém rodičov. Ak vidím, že dieťa je ešte emočne nevyspelé, radšej rodičom odporučím rok-dva počkať. Uši sa operujú v lokálnej anestéze a len výnimočne v celkovej, ktorá predstavuje väčšiu záťaž pre organizmus. “

S deťmi musí lekár zachádzať opatrne. „Nie každé dieťa s nami dokáže počas operácie komunikovať a spolupracovať. Veľmi to záleží od toho, ako  dieťa na zákrok pripravia rodičia. Rozhoduje aj jeho osobnosť. Často k nám prídu deti, ktoré už majú strach z lekára, ale my mu dokážeme a presvedčíme ho, že my mu chceme pomôcť a že sa nemusí báť. Všetko je to o dialógu a porozumení.  Ideálny vek na takéto zákroky je u detí  päť až šesť rokov. V takom veku to už pre dieťa nie je  trauma a spoločne si z toho vieme urobiť zážitok,“ otcovsky dodáva primár Mládek.

 

Prečítajte si aj Na deň detí prišlo aj prvé 3D bábätko na svete. Malá Hanka

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.