Za jediný deň bolo v Turecko zavraždených 7 žien, o život ich násilným spôsobom pripravili súčasní alebo bývalí partneri. "Celkovo sedem žien bolo surovo zavraždených v Izmire, Burse, Sakaryi, Erzurume, Denizli a v Istanbule," uviedla v utorok (27.2.2024) turecká televízna stanica Habertürk s tým, že išlo o veľké mestá.
Femicída: Muži zavraždili 7 žien
"Páchateľmi sú buď ich manželia alebo partneri, s ktorými už nežili," dodala televízia, ktorá na svojej webovej stránke zverejnila mená i fotografie obetí, aby upozornila na problematiku násilia páchaného na ženách. Vraždy žien, ktoré boli zavraždené hlavne preto, že sú ženy sa označuje ako femicída.
Femicída je úmyselné zabitie ženy mužom z dôvodu jej pohlavia alebo z dôvodu „porušovania“ tradičných sociálnych a patriarchálnych úloh pripisovaných ženám. Femicídy sa preto považujú za zločiny z nenávisti.
Táto definícia siaha až k juhoafrickej sociologičke a autorke Diane Russellovej, ktorá bola jednou z prvých, ktorá tento výraz použila v roku 1976.
Nárast vrážd žien v Turecku
Ženy vo veku od 32 do 49 rokov boli zastrelené alebo dobodané na smrť, uviedla agentúra AFP. Najmenej traja z páchateľov týchto zločinov si po vražde sami siahli na život; dvoch zatkla polícia a jeden zomrel po tom, čo utrpel zranenia pri zatýkaní. Osud siedmeho, ktorý utiekol z väzenia, aby zavraždil svoju manželku, nie je známy.
Turecká mimovládna organizácia We Will Stop Femicide v roku 2023 zaznamenala v krajine 315 prípadov vrážd žien. Z toho 65 percent bolo zavraždených vo vlastnom domove. Ďalších 248 prípadov je v kategórii "podozrivých úmrtí", ktoré úrady označujú za samovraždy, ale feministické zoskupenia majú v týchto prípadoch podozrenie na cudzie zavinenie.
Poukazujú pritom aj na nárast počtu prípadov, keď páchatelia vyhodia svoje obete z okna.
Mimovládne organizácie upozorňujú, že za posledných 15 rokov počet vrážd žien v Turecku nestúpol len v roku 2011, keď krajina pristúpila k Dohovoru Rady Európy o prevencii a boji proti násiliu na ženách, známeho ako Istanbulský dohovor. Tá vyžaduje, aby úrady vyšetrovali a trestali násilie na ženách. Turecko od dohovoru v roku 2021 opäť odstúpilo.
V roku 2022 istanbulský prokurátor podal dokonca žalobu proti organizácii We will stop feminicides v snahe zakázať jej činnosť, ktorú označil za "nemorálnu". Žaloba bola nakoniec vlani v septembri stiahnutá, dodáva agentúra AFP.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje, že v mnohých krajinách chýbajú presné dáta, a Európa tak kvôli nekvalitným údajom a chýbajúcim cezhraničným pravidlám „tichú vojnu proti ženám“ prehráva. Problém rieši aj Rakúsko, kde minulý týždeň (23.2.2024) za jediný deň zavraždili 4 ženy a 13-ročné dievča.