Prečítajte si náš článok a inšpirujte sa tipmi, ktoré pomôžu nielen vám, ale aj vašim ratolestiam zoznámiť sa s online svetom.
Tipy, ako dohliadať na bezpečnosť detí na internete
Pri používaní moderných technológií je podstatné, aby ste si uvedomovali riziká a
naučili deti, ako sa chrániť pri surfovaní po internete a pozeraní online televízie. Na internete ich ohrozuje hlavne nevedomosť. Práve preto si s nimi prejdite jeho pozitíva a negatíva. Povedzte im, aké nebezpečenstvá má a prečo by sa im mali vyhnúť.
1. Rozprávajte sa o internete
Vysvetlite im riziká spojené s komunikáciou s cudzími ľuďmi, hoaxmi, zverejňovaním fotiek, sťahovaním aplikácií a hraním hier. Zdôraznite, že nie všetko na internete je pravda, a že pri jeho používaní je veľmi dôležité kritické myslenie. Dajte im tipy, kde si informácie môžu overiť. Takisto im pripomeňte, že hocikedy, keď si nie sú niečím istí, môžu sa s vami o čomkoľvek poradiť.
2. Využívajte nástroje rodičovskej kontroly
Nástroje rodičovskej kontroly vám pomôžu kontrolovať a aj obmedziť čas vášho
dieťaťa na internete. Umožňujú ochranu pred nechcenou zmenou nastavení a neukazujú im znepokojivý či odstrašujúci obsah.
Je to užitočný nástroj hlavne pri ich začiatkoch na internete, pretože vďaka tomu dokážete monitorovať online aktivitu svojich detí.
3. Sledujte trendy
Ak vaše deti používajú internet a chcete porozumieť tomu, čo sa tam deje, sledujte trendy. Iba tak zistíte, akým potenciálnym hrozbám na internete čelia. Deti budú vedieť, že s vami môžu otvorene komunikovať a vy budete mať prehľad o tom, čo v online svete robia.
Foto - pexels.com
Tipy, ako dohliadať na bezpečnosť detí pri sledovaní online TV
Nielen internet, ale aj online televízia predstavuje pre vaše deti hrozbu. Jej dlhé sledovanie môže mať vplyv na ich vývoj a správanie. Preto je dôležité, aby boli vždy vystavené obsahu, ktorý je vhodný pre ich vek.
1. Časový limit
Nastavte časový limit, ktorý môžu deti denne tráviť pred televíziou. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby to nebolo viac ako dve hodiny denne. Príliš dlhý čas pred TV môže totiž viesť k problémom so spánkom a poruchám nálady alebo pozornosti.
2. Výber vhodného obsahu
Najlepšie programy sú tie zábavne, ktoré majú nejaké pozitívne posolstvo a učia deti dôležité hodnoty. Existuje ale aj mnoho vzdelávacích, historických a dobrodružných programov, ktoré môžu sledovať. Ak si chcete byť istý, že ide o vhodný obsah, skúste ho aspoň zo začiatku sledovať spolu s deťmi.
3. Blokovanie nevhodného obsahu
Väčšina moderných televíznych zariadení a prehrávačov ponúka funkciu rodičovského riadenia. Môžete nastaviť heslá, ktoré obmedzia prístup detí k určitým kanálom a programom.
Existuje aj mnoho aplikácií, ktoré vám umožňujú sledovať a kontrolovať, čo vaše deti sledujú. Niektoré z nich vám dovolia blokovať nevhodný obsah, nastavovať časové limity a sledovať činnosť detí na televízii.
Najdôležitejším nástrojom je ale otvorená komunikácia. Diskutujte s nimi o tom, čo videli a odpovedajte im na otázky a nejasnosti.