Môžete byť na dôchodku a poriadne pri tele, tancovať s dieťatkom na ceste, a áno, môžete byť pokojne aj muž! Plusom je akurát vyšší prah bolesti, lebo pri manévrovaní okolo tyče sa, aspoň zo začiatku, nejakej tej modrine nevyhnete. Je to ale nízka daň za dôkladnú hygienu duše a zlepšenie kondičky porovnateľné s návštevou fitnescentra.
Zdroj foto - archív D.L.
Čo ťa priviedlo k tancu pri tyči?
„Dostala som sa k tomu tak ako väčšina dievčat: nadchli ma videá profesionálok na youtube. V čase, keď sa mi to zapáčilo, bolo toho ešte veľmi málo, teraz je už tanca pri tyči, našťastie, plný internet. Tomu, že som sa vôbec k daným videám dostala, však predchádzalo ešte niečo iné. S kamoškou sme sa v puberte bavili tým, že sme tancovali okolo dopravných značiek. Spievali sme si pri tom La Isla Bonita od Madonny (smiech).“
Ozaj, je to vôbec šport? Nepreferuješ označenie tanec?
„Je to tanec aj šport v jednom. Našťastie je tanec pri tyči veľmi variabilný a každá si môže vybrať, či sa chce venovať najmä ťažkým športovým prvkom a akrobacii na tyči alebo skôr ladným pohybom. Tanec pri tyči je všeobecne spojením tanca, fitness a gymnastiky.“
Hobby len pre mladé a pre štíhle, inak to pri tyči vyzerá rozpačito. S takýmto názorom som sa vo svojom okolí stretla, a nie raz...
„Takto to určite nie je! Na lekcie môže chodiť hocikto. Vo svete súťažia už malé päťročné deti, ale aj 60-ročné ženy. Od začiatku sa tam pracuje s vlastnou váhou, takže každý si tam na vlastnú váhu aj zvykne a podľa toho sa mu buduje sila. Samozrejme, často počúvam od dievčat, že na toto mám ťažký zadok, alebo široké stehná, prípadne veľké brucho, no to sú iba výhovorky.
Ak sa vám tanec pri tyči skutočne páči a chcete cvičiť, treba len začať a nevzdať sa. Aj ja som začínala od nuly. Samozrejme, že pre dievčatá, ktoré majú už gymnastickú prípravu alebo boli baletky či tanečnice, je to jednoduchšie a môžu napredovať rýchlejšie. No dôležitejšie, ako nejaké predpoklady, je skôr to, že tanečníčka chce.“
Tento typ pohybu má v sebe nepopierateľne aj erotický náboj. Vnímaš to, keď tancuješ? Cítiš sa zmyselnejšie?
„Záleží na tom, aký typ tanca pri tyči si žena vyberie. Napríklad takzvaný pole šport je veľmi striktný. Ide v ňom len o silové a flexi prvky. Súťaže v pole šport majú prísne pravidlá. Kostýmy sú kontrolované odbornou porotou ešte pred súťažou a ak nespĺňajú kritériá, dievčatá sú diskvalifikované. Súťažiacim sa strhávajú body za to, keď na porotu v súťaži otrčia zadok, alebo si rukou pohladia telo. Existuje však aj pole dance exotic, kde sú už povolené aj vysoké podpätky a sexy pohyby. Aj tu by sa však žena mala vyhýbať vulgárnym gestám a pohybom. Ja preferujem tento štýl, pri ňom sa cítim žensky a zmyselne.“
Ktorej telesnej partii dá tréning najviac zabrať? A možno trochu motivačne – je tanec pri tyči efektívny prostriedok na spevnenie tela?
„Tanec pri tyči dá zo začiatku zabrať najviac rukám, neskôr sa pridáva brucho a chrbát a napokon zistíte, že veľmi dôležité sú aj nohy. Keď sa učíte prvky, spevňujete telo. Keď sa učíte celú zostavu, získavate kondičku. Spevňujete stred tela, vnútorné svaly. Aj tie, o ktorých netušíte.“
Pre lepšiu predstavu a možno aj odbúranie zábran, ako vôbec prebieha tréning?
„Začíname zahrievacou rozcvičkou mimo tyče, pokračuje zahrievaním sa a posilňovaním na tyči, potom sa učíme nové prvky, prípadne kombinácie a napokon sa trochu ponaťahujeme. To, čo sa učíme, prispôsobujeme úrovni žiačky. To znamená, že nenútim začiatočníčky robiť na tyči vlajky a premety. Ku všetkému sa dopracujeme postupne. Postupnosť je dôležitá aj pre odbúravanie strachu či pre budovanie sily. Ak by začiatočníčka robila prvky, ktoré robia pokročilé žiačky, veľmi ľahko by mohla dôjsť k zraneniu. Preto je aj u dievčat dôležitá trpezlivosť.“
Mohla by si novým tanečníčkam poradiť tipy, aby neodchádzali z tréningu ubolené a stuhnuté?
„Odporúčam nevyhýbať sa rozcvičke a ostať rozohriata počas celého tréningu, to znamená, nepostávať len tak pri tyči, keď sa napríklad prvok zo začiatku nedarí, ale skúšať ho ďalej. Dôležitý je aj strečing na konci hodiny a potom dievčatám radím horúci kúpeľ alebo sprchu. Relax po cvičení je tiež podstatný. O tom som sa presvedčila na vlastnej koži.“
Už si naznačila, že tanec pri tyči je prakticky pre každého, ale predsa mi to nedá, sú aj nejaké rizikové skupiny? Tehotné, s kŕčovými žilami, hanblivé... či muži?
„Iste existujú aj rizikové skupiny, ale mužov ani hanblivé ženy by som k nim nerátala (smiech). Mužom naopak tanec pri tyči ide veľmi dobre, len sa musia zbaviť predsudkov, že je to ženský šport. Takýmto pánom potom ukazujem videá Dimitryho Politova alebo Alexa Shchukina. Väčšinou ostanú bez slov a zistia, že sa to dá robiť aj mužne.
Pre tehotné platí, že pri tyči robia jednoduchšie veci, prípadne veci, pri ktorých sa príliš nenamáhali a bez problémov zvládali až do pôrodu. Nebezpečné triky by robiť nemali. Kŕčové žily môžu byť bolestivé pri istých prvkoch, no stále sa dá tým prvkom vyhýbať. Ak majú ženy akékoľvek zranenia kĺbov, určite by mali počkať, kým sa nevyliečia. A ešte k tej hanblivosti, myslím, že tanec pri tyči je tým najlepším odbúravačom hanblivosti, aký poznám!“
Ako zmenil tanec pri tyči tvoje telo a tvoju myseľ?
„Moje telo zmenil výrazne. Vždy som bola skôr nezdravo vychudnutá. Teraz som nabrala na svaloch, vyrysovala som určité partie, rozšíril sa mi chrbát a bicepsy si so mnou občas porovnávajú chlapi, haha. No dievčatá sa nemusia báť, stále si myslím, že moja postava je dostatočne ženská, aj keď tancujem pri tyči skoro každý deň. Čo sa týka mojej mysle, nepoznám nič lepšie, keď som bez nálady a v strese, než zavesiť sa na tyč. A hodina s mojimi dievčatami je liek proti všetkým chmáram.“
Prečítajte si