Možno ste postrehli, možno nie – v mojom živote je trocha viac stresu posledné mesiace, než by bolo treba. Nie je to niečo, čo si človek sám vyberie. Je to skôr situácia, v ktorej sa ocitne. Máte, samozrejme, vždy viac možností. Jedna z nich je aj odísť zo situácie a prostredia, ktoré vás stresuje. Jednoducho zbaliť sa a nevrátiť sa. Zatiaľ to však nie je môj prípad.
Možno neskromne, ale myslím si o sebe, že stres zvládam celkom slušne. Časový, pracovný, aj stres z hádok. Považujem sa za celkom odolného jedinca, ale jedna vec je mať pár dní stres, tá druhá žiť v ňom mesiace. Sledujem to zatiaľ na sebe asi takto – vidno to na mojom tele, na mojej psychike, aj na mojich vzťahoch.
Stres spôsobuje, že máte svaly v napätí, vaše srdce začne biť rýchlejšie, dýchacie cesty sa rozšíria, väčšie sú vaše zreničky, aby ste videli viac okolo seba, a dokážeme myslieť rýchlejšie. To sú okamžité efekty, ktoré sú nápomocné, ak nám hrozí skutočné nebezpečenstvo – prírodná katastrofa alebo fyzický útok. Náš mozog však, bohužiaľ, nevie veľmi dobre rozoznať stres od bezprostredného nebezpečenstva a stresu v práci.
U mňa to začalo brutálnym akné po mesiacoch napätia. V mojom živote sa pritom nič, čo by to malo spôsobiť, nezmenilo. Ani strava, ani hladina hormónov, len stres. Nie je to len moja fabulácia. Doktor Anthony Bewley, dermatológ v Londýnskej Bart´s Hospital Trust pre britský Telegraph hovorí, že vidí prudký nárast akné u dospelých žien najmä v strednom veku. „Stres nielen že odďaľuje proces hojenia rán, stresové hormóny vedú k väčšej produkcie kožného mazu, a k upchávaniu vlasových folikúl, ktoré vedú k akné.“ Výrazne sa zhoršuje stresom aj ekzém, či psoriáza.
Prečítajte si
Viacerí sa v práci bavíme aj o tom, že doma prijímajú náš stres ťažko. Chronický stres totiž ovplyvňuje aj to, ako sa správame ku kolegom, priateľom a rodine. Odvrkáme na bežné otázky, vybuchneme pri maličkostiach.
Zistila som, že v konkrétnych hodinách, v ktorých pravidelne prichádzame do konfrontácie, ma automaticky každý deň rozbolí žalúdok. Preventívne, dopredu. Začne ma bolieť žalúdok, pozriem na hodinky, je to vždy tá istá hodina. Vedci hovoria, že chronický stres vedie nielen k žalúdku, ale aj celkovej nevoľnosti, zvracaniu, páleniu záhy, hnačkám, či naopak zápcham. Austrálski vedci navyše zistili, že stres spôsobuje to, že sa rakovinové bunky rozširujú šesťkrát rýchlejšie.
Možno ste o situácii v RTVS čítali v novinách v tej vecnej rovine. Dnes vám píšem aj o inej, nie novinárskej, ale ľudskej stránke toho, čo sa u nás deje. Nie je to jednoduchá situácia, ale ak aj vy zažívate niekoľkomesačný stres, pomôže vám niekoľko základných vecí – vyvetrať si pravidelne hlavu. Vypnúť mobil a ísť na prechádzku. Športovať. To sa mne posledné týždne nedarí vôbec a od pondelka to idem zásadne napraviť. Zdravo sa stravovať – stres síce podporuje ľudí v tom, aby jedli horšie jedlo, ale v stresovej záťaži je lepšie nezaťažovať svoje telo ešte aj vyprážaným syrom.
A to najdôležitejšie? Vyrozprávať sa. Kolegom, priateľom aj rodine. Rozprávajte dokola, stále, dostaňte to von. Utriedite si lepšie myšlienky, vyventilujete hnev, a vaši blízki budú lepšie chápať, čo sa deje. Choďte s kamošmi na pivo a smejte sa. Žiadny lepší recept pre vás zatiaľ nemám. Tak skoro to u mňa ale zrejme neskončí, prihlásim sa, ak objavím nejaký zázrak.
Ženy v meste, pekný týždeň a málo stresu!
Prečítajte si